Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Gruodžio darbai

Pirmąjį žiemos mėnesį jau lyg ir visi lauko darbai baigti. Derlius sukrautas į rūsius, pastoges, medeliai aprišti, apiberti durpėmis, braškių lysvės apmulčiuotos. Tačiau net ir tokiu metu nepamirškite sodo ir daržo augalų.

Saugokitės pelių

Apžiūrėkite medelius, ar jų nežaloja kiškiai, pelės, pelėnai. Pataisykite (jeigu reikia) aprišalus. Ypač daug žalos vaismedžiams ir vaiskrūmiams pridaro pelės. Plačiu žiedu nugraužtam medžio kamieno kakleliui sodo tepalas nepadės. Peles reikėtų pradėti naikinti nuo rugsėjo mėnesio, kai jos nešasi į urvus maisto atsargas, tačiau svarbu nepamiršti su jomis kovoti ir gruodį. Jauką ar graužikų nuodus mažomis porcijomis suvyniokite į popierių, sukaišiokite į šiaudų gniūžteles, jas išdėliokite sode ypač pelių mėgstamose vietose ir pridenkite lentelėmis, kad nesulestų paukščiai ar nepermerktų lietus, arba įdėkite į vamzdelius ar nupjautus plastikinius butelius. Nuodų pelėms padėkite, kol dar nėra sniego.

Yra ir kitas, humaniškesnis, apsaugos nuo graužikų būdas. Nupjaukite abu plastikinio butelio galus, perrėžkite vieną šoną išilgai ir apgaubkite medelio kamieną iš apačios. Šio gaubto apatinę dalį būtina įkišti į žemę apie 5–7 cm.

Kartais gruodį iškrinta daug sniego. Būdamas purus ir sunkus, jis apgula vaismedžių šakeles ir jas nulaužia arba nulenkia iki žemės. Sniegą reikėtų nupurtyti ir pomedžiuose sumindyti – apsaugos medelių šaknis nuo šalčio, be to, bus suspausti pelių takai. Sniegas padės apsaugoti braškių kerelius nuo šalčio – užpilkite jo ant kerelių ir paslėpkite juos, kad neiššaltų.

Žvilgsnis į ateitį

Artėja metas stratifikuoti sėklas. Pasirūpinkite dėžių, upės išplauto smėlio. Patikrinkite, kaip laikosi sėklos. Jei pavasarį ketinate perskiepyti senesnius vaismedžius, skiepūglius pjaukite gruodžio pabaigoje. Skiepūgliams tinka tik vienmečiai ūgliai nuo norimos veislės pietinės vaismedžio dalies. Vilkūgliai įskiepiams netinka. Nupjautus ūglius įkaskite lauke nuo saulės apsaugotoje vietoje. Žiemą galima pasigaminti įvairaus inventoriaus – obuoliams skinti skintuvą, kastuvams, šakėms, kirviams kotų, dėžių kitų metų derliui sudėti. Pasiruošti kartelių vaismedžiams paremti. Pravartu turėti ir grotelių vaismedžių kamienams nuo graužikų apsaugoti. Jų galima padaryti iš siaurų lentelių, per 2 ar 3 vietas sujungiant viela. Tokiu lanksčiu skydeliu apjuosiamas vaismedžio kamienas. Pagalvokite ir apie paukštelius. Padarykite lesyklėlių, sukaupkite maisto visai žiemai. Paukštelius būtina lesinti nuolat, nes jie įpranta gauti maisto ir jo kasdien tikisi, patys kitur neieško, o lesyklėlėse neradę žūsta.

Darbai darže

Šiltnamiuose bei inspektuose žemę išlyginkite ir pridenkite šiaudais, kraikinėmis durpėmis, sausais lapais, spygliuočių šakomis, pjuvenomis, kad labai neįšaltų. Taip paruošti šiltnamiai ir inspektai bus šiltesni ir pavasarį bus galima juose anksčiau pradėti dirbti. Apie 30 cm storio lapų priedangos visiškai pakaks. Kad šaltis neįsiskverbtų pro inspekto šonus, dirvą aplink jį taip pat apdėkime lapais ar kitomis šiltinančiomis medžiagomis.

FB nuotr.

Kaupkite mėšlą, jį suslėkite, kad mažiau patektų oro ir nekaistų. Perkaitęs mėšlas inspektams šildyti netinka. Be to, į mėšlą neturi patekti piktžolių sėklų, ligų pradų ir kenkėjų, druskos. Jei kasite dirvą dar neįšalus žemei, bet iškritus sniegui, nemaišykite jo į dirvą. Sumaišyta su sniegu dirva pavasarį lėčiau įšyla. Nuo pirmosios juostos sniegą nukaskite į šoną. Sukasę šią juostą, ant jos galėsite mesti sniegą, nuimtą nuo gretimos juostos ir t. t. Taip perkasant dirvą, sniego danga liks dirvos paviršiuje.

Gruodžio mėnesį darbo įrankių daugiau nebereikės, todėl gerai juos nuvalykite ir sutepkite tepalu ar vazelinu. Pirmiausiai sutepkite kastuvus, kasamąsias šakes ir kauptukus. Prieš tepant įrankius reikėtų nugramdyti iki blizgesio. Tepalu tepama plonu sluoksniu skudurėliu. Laistytuvus ištuštinkite ir pastatykite, o dar geriau pakabinkite dugnu į viršų.

 

Liucina Kerelytė

 

Rekomenduojami video