Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Girdyklos ir maudyklos paukščiams vasarą tokios pat reikalingos kaip lesyklos žiemą

Jau tapo įprasta žiemą prie savo namų paukščiams statyti lesyklėles, kuriose paliktas maistas padeda sparnuočiams išgyventi šaltuoju metų sezonu. Tačiau retas kuris susimąsto sode ar prie namų vasaros laikotarpiu palikti gėlo vandens, atgaivinančio nuo Lietuvą užklupusios sausros.

Pasak ornitologo Gedimino Petkaus, iki šiol vasara Lietuvoje buvo kaip niekada sausa. Dėl šios priežasties geriamojo vandens ėmė stigti ir paukščiams.

LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ ornitologas sakė, kad paukščiui, siekiančiam nuskristi vandens į tolimesnį telkinį per karščius, reikia daugiau energijos ir papildomų resursų. Todėl savo kieme ar sode G. Petkus siūlo įrengti girdyklas.

„Karštuoju metų sezonu paukščiams sunku rasti netoliese esančius natūralius vandens šaltinius. Dažnai iki upės ar tvenkinio tenka skristi ne vieną kilometrą, o tai reikalauja ne mažų giesmininkų pastangų. Pastebima, kad dėl šalį užklupusios sausros – išsausėjusių ežerų, balų bei nusekusių upių ėmė kristi paukščių jaunikliai“, – teigė pašnekovas.

Laikinos ar dekoratyvios girdyklos prie namų – ne tik pirmoji pagalba nuo sausros nukentėjusiems paukščiams. Tai tampa ir puikia galimybe iš arti stebėti atsigerti atskridusių paukščių įvairovę. Anot ornitologo, girdykla turėtų būti negili – nuo trijų iki penkių centimetrų, o vanduo šioje talpykloje turi būti keičiama kasdien.

„Taip pat svarbu, kad girdyklos kraštai būtų neslidūs, neaštrūs, nekaitrūs, kad paukštis patogiai nutūptų. Jeigu kieme yra kačių, paukščių, saugiau juos girdyti lesyklėlėje“, – pataria ornitologas.

Savo sodyboje Anykščių rajone maudyklą įrengęs LRT TELEVIZIJOS laidos „Labas rytas, Lietuva“ pašnekovas Arūnas Eismantas sako, kad tik pastatęs vaizdo kamerą, suprato, koks svarbus yra vanduo nuo sausros kenčiantiems paukščiams ir miško gyvūnams.

Tiesa, nors Arūnas vandens talpas statė paukščiams girdyti – dažnas sparnuotis čia spėja ir išsimaudyti. Filmuotus vaizdus Arūnas paskelbė socialiniuose tinkluose ir sulaukė didelio internautų susidomėjimo – užfiksuoti kadrai pasklido visoje Lietuvoje ir buvo peržiūrėti daugiau nei 24 tūkstančius kartų.

Pašnekovas teigia, kad šiuo metu jo girdyklą aplankė apie penkiolika skirtingų paukščių rūšių. Įdomu ir tai, kad naktį prie vandens girdyklos vaizdo kamera užfiksavo ne tik ištroškusius sparnuočius, taip pat medžiojančių ar besimaitinančių žinduolių gyvenimą.

Rekomenduojami video