Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Genėjimo abėcėlė

„Kaip taisyklingai genėti“? – klausia Visvaldas R. iš Kauno.

Atsako agronomė Silva Jukaitienė.

Pirmiausia pasirūpinkite įrankiais. Genėdami padedate medžiams ir jais rūpinatės, tad ir žiūrėti į tai reikėtų atsakingai. Atliekate tarsi chirurgo funkciją – o juk nenorėtumėte, kad jus kas nors operuotų nešvariais ar netinkamais įrankiais. Prieš genint būtina pasirūpinti, kad įrankiai būtų aštrūs – kuo lygiau nupjausite žaizdą, tuo geriau ji užgis. Pačios „skausmingiausios“ medžiams yra žaizdos su atplaišomis ar keliomis įpjovomis.

Genėti negalima bet kada. Geriausia tai daryti esant sausam orui. Jei lauke dulksnoja, lašnoja ar netgi yra nedidelis rūkas, geriau į sodą su sekatoriumi neiti. Idealu, jeigu lauke saulėta, gali būti netgi kiek vėjuota. Drėgmė pavojinga medžių žaizdoms – vanduo trukdo joms greičiau apaugti ir apsisaugoti nuo aplinkos poveikio.

Genima kone visais metų laikais, priklausomai nuo konkretaus medžio, tačiau rudenį galima atlikti paskutinius genėjimo darbus prieš medžiams pasiruošiant žiemai. Tiesa, artinantis šaltajam metų laikui geriau negenėti kai kurių vaismedžių – slyvų, vyšnių, trešnių, persikų ir abrikosų, – nes jie gali prasčiau peržiemoti. Jei auginate dekoratyvinius medžius, reikėtų pasidomėti konkretaus medelio genėjimo ypatybėmis ir jų paisyti, nes norėdami padėti ir pagražinti galite tik pakenkti.

Šis metų laikas idealus vynuogėms genėti, tačiau tai daryti reikėtų taisyklingai. Rudenį nepatartina pjauti labai stambių šakų – tai kur kas naudingiau atlikti pavasario pradžioje. Radikalus genėjimas (dauguma šakų iš karto) įprastai augalams nėra naudingas, išimtis galėtų būti vynuogės ir vijokliniai augalai. Atkreipkite dėmesį, kad geriau šaką kirsti ne visiškai horizontaliai, o šiek tiek su nuolydžiu – taip apsaugosite ją nuo perteklinės drėgmės ir ligų.

Tarp šių dienų sodininkų vyrauja įsitikinimas, kad tepdami žaizdą sodo tepalu, dažais ar kitomis priemonėmis augalui padedame. Tačiau tai daryti tikrai nebūtina. Medis pats turi apsaugos priemonių, kurias naudoja iškart atsiradus žaizdai. Svarbiausia genėti aštriais įrankiais, o jei atsirado nuoplaišų ar nuokritų – jas pašalinti.

 

Rekomenduojami video