Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Gėlo vandens ištekliais Lietuva išsiskiria iš kitų Europos šalių

Pirmąkart požeminiai vandenys Lietuvoje pradėti registruoti prieš septynis dešimtmečius. Kodėl svarbu žinoti, kokie gėlo vandens ištekliai slūgso po žeme ir kuriam laikui jų užteks?

Lietuvos geologijos tarnybos vadovas Jonas Satkūnas patvirtina, kad Lietuva – viena daugiausiai gėlo vandens atsargų turinčių valstybių Europoje. Pasak jo, Lietuva ir Danija yra vienintelės šalys Senajame žemyne, kurios yra visiškai apsirūpinusios gėlu požeminiu vandeniu.

„Tai yra išimtinė privilegija, sukurta gamtos, tuo pačiu tai yra savu laiku padaryti hidrogeologų darbai. <...> Galime tikrai pasigirti, kad turime beribius išteklius. <...> Iš žemės gelmių galima išsiurbti 3,75 milijono kubinių metrų per parą. Tokį kiekį galima siurbti saugiai, požeminio vandens balansas nebus pažeistas“, – sako J. Satkūnas.

Anot specialisto, Lietuvos gyventojai šiuo metu sunaudoja apie 0,5 mln. kubinių metrų per parą – tai yra 12–14 proc. visų išžvalgytų požeminio gėlo vandens išteklių.

Geologijos tarnybos vadovas teigia, kad vandens kokybė Lietuvoje yra aukšto lygio, tiesa, skirtingų regionų požeminis vanduo turi savo specifiką.

„Vienas vanduo slūgso vienose uolienose, kitas – kituose gyliuose. Lietuvoje yra tam tikrų niuansų. <...> Šiaurės Lietuvos požeminis vanduo turi didelius sulfatų kiekius. Taigi vanduo gali net turėti karstelėjusį skonį. Vakarų Lietuvoje gali būti šiek tiek padidinti florido kiekiai. Rytų Lietuvoje vanduo turi daugiau geležies“, – pasakoja J. Satkūnas.

 

Rekomenduojami video