Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Gamtos paminklas – Kintų didžioji tuja lankoma ir žiemą

Didžioji tuja - tai Kintų miestelyje, už girininkijos pastato augantis gamtos paminklas. Europoje didesnė tuja žinoma tik Šveicarijoje. Kintuose augančios tujos aukštis siekia apie 19 metrų.

Tikslūs šios įspūdingos tujos pasodinimo metai nėra niekur užfiksuoti. Visus dominantis klausimas taip ir lieka neatsakytas. Seniausi vietiniai gyventojai šį medį atsimena jau kaip „didelį“. Manoma, kad ji buvo pasodinta apie 1902 – 1912 m., kadangi tuo metu buvo statomas girininkijos pastatas. Tikslaus tujos amžiaus nustatyti neįmanoma, nes ji yra dvikamienė, o skaičiavimai atliekami įvertinant medžio rievių skaičių.

1995 m. buvo atvykęs Kintų girininko, kuris dirbo Kintų girininkijoje sūnus Hubertas Lindenau. Uždavus jam klausimą apie tujos amžių, jis teigė, kad šį medį prisimena iš vaikystės, jis jam jau tada atrodė labai aukštas. Hubertas grįžęs į Vokietiją, to paties paklausė ir mamos, girininko žmonos. Ši patvirtinti negalėjo, tačiau užsiminė, kad tai galėtų būti medis, kurį jos vyras pasodino tik atvažiavęs dirbti į Kintus – 1927 m.

1973 m. išleistame dendrologijos vadovėlyje rašoma: „Kintų girininkijos (Kv. 26) pasodėje auga labai įspūdinga dviliemenė didžioji tuja. Tuja yra 16 m. aukščio, kamieno skersmuo 1 m. aukštyje nuo žemės – 85 cm., o šakos sudaro 9 m. skersmens ratą ir siekia žemę“. Nuo 1986 m. tuja paskelbta gamtos paminklu.

Dar kartą tuja buvo išmatuota 2004 m., matavimus inicijavo Kintų girininkijos darbuotojai. 2004 m. medis siekė 18,2 m., o kamieno skersmuo 1,3 m. aukštyje buvo 1,02 m., lajos skersmuo – apie 10,5 m., šakos siekė žemę.

Kiekvienais metai tuja paauga keletą centimetrų į aukštį ir plotį.

Šiuo metu teikiami tokie medžio fiziniai duomenys: kamieno apimtis 1,3 m aukštyje – 3,66 m. Aukštis – 19,8 m.

Rekomenduojami video