Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Gamtos dovana nederlingai žemei

Dauguma iš mūsų susiduriame su nederlinga žeme, kurią sunku pagerinti ir kurioje sudėtinga ką nors išauginti. Šiuo atveju gali padėti gamtinės kilmės medžiagos agroperlitas ir agrovermikulitas. Paveikus aukšta temperatūra, jos išgarina vandens likučius ir išsipučia, tampa lengvos ir porėtos.

Teigiamos savybės

Oras. Augalui vystytis reikalingas oras, kurio patenka per šaknis. Jei dirva suplūkta, nekvėpuoja, blogai vystosi šaknų sistema, sulėtėja augimas, ir augalas skursta. Įterpus agroperlito ir agrovermikulito, sunkesnės dirvos tampa puresnės, pralaidžios orui.

Vanduo. Svarbu, kad vandens netrūktų, bet per didelės jo sankaupos augalams gali pakenkti. Dirva turi gerai sugerti drėgmę ir ją atiduoti augalų šaknims. Idealu, kai vanduo greitai neišgaruoja, paviršiuje nesusidaro kieta plutelė. Šios problemos išsprendžiamos naudojant agroperlitą ir agrovermikulitą. Laistant minėtos medžiagos sugeria vandenį ir palengva jį atiduoda augalams. Viršutinė dirvos dalis saulėje kiek padžiūsta, bet plutelė nesusidaro. Išpūstos uolienos traukia vandenį iš gilesnių sluoksnių ir aprūpina juo negiliai esančias šaknis.

Stabili temperatūra. Dirvos šiluminis laidumas tiesiogiai priklauso nuo jos tankio. Kuo tankis mažesnis, tuo lėčiau dirva atvėsta ir įkaista. Įterpus agroperlito ir agrovermikulito, tankis sumažėja, augalo šaknys apsaugomos nuo neigiamo temperatūros svyravimų poveikio.

Maisto medžiagos. Agrovermikulitas sulaiko naudingas medžiagas ir jas pamažu atiduoda augalams. Šia savybe nepasižymi agroperlitas, nes yra inertiškai laisvas. Tai pagrindinis šių produktų skirtumas. Naudodami abu kartu, sudarysite idealias augimo sąlygas augalams.

Užkrato nebuvimas. Agroperlitas ir agrovermikulitas – švarios medžiagos. Jas gaminant, aukštoje temperatūroje žūsta kenkėjai, ligų pradai ir piktžolių sėklos.

Agroperlitas

Naudojimas

Mulčiavimui. Agroperlitą ar agrovermikulitą sumaišykite su viršutiniu dirvos sluoksniu arba užpilkite 1–2 cm storio sluoksnį aplink augalus.

Substratui paruošti, dirvai pagerinti. Į substratą ar dirvą įmaišykite nuo 10 iki 50 proc. agroperlito ir agrovermikulito. Augalų įšaknijimui skatinti galima naudoti vien agrovermikulitą. Prieš naudodami agroperlitą, kad nedulkėtų, jį lengvai sudrėkinkite.

Kompostavimui. Į kompostuojamas medžiagas įmaišykite 10–15 proc. agroperlito ar agrovermikulito. Jų taip pat galima užbarstyti ant komposto krūvos viršaus plonu sluoksniu. Naudojant šias medžiagas, pagreitėja komposto gamyba, mažiau jaučiasi nemalonūs kvapai.

Drenažui. Ant indo dugno užpilkite 3–5 cm drėgno agroperlito ar agrovermikulito. Jis gerai praleis vandenį ir užtikrins maksimalų augalų šaknų augimą.

Augalams transportuoti. Agroperlitą ar agrovermikulitą sumaišykite su durpėmis santykiu 1 : 1, sudrėkinkite. Augalą supakuokite įprastiniu būdu. Mišinys apsaugos šaknis nuo išdžiūvimo.

Svogūnėliams, šakniavaisiams, gumbasvogūniams saugoti. Ant konteinerio dugno užberkite 2–3 cm agroperlito ar agrovermikulito, sudėkite gėlių svogūnėlius, šakniavaisius, gumbasvogūnius. Ant viršaus taip pat užpilkite agroperlito ar agrovermikulito. Jis apsaugos nuo kenkėjų, drėgmės ir šalčio. Jei reikia, svogūnėlius, šakniavaisius, gumbasvogūnius kartais lengvai apipurkškite vandeniu.

 

Petras Klimas

Rekomenduojami video