Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Dėl gražių žiedų tenka vargti su gumbais

Žinoma daugybė jurginų gumbų apdorojimo ir saugojimo būdų. Tai priklauso nuo jų auginimo technologijų, laiko aplinkybių, saugojimo sąlygų. Norint išsaugoti kuo daugiau jurginų gumbų, reikia laikytis svarbiausių taisyklių, tačiau kiekvienas augintojas jas susikuria pats.

Geriau nuplauti

Nukastus gumbus galima saugoti neplautus arba nuplautus. Paprasčiausia – apvalytus gumbus apdžiovinti saulėje, sudėti į dėžes ir padėti saugoti. Jei saugojimo patalpa sausa, kartais šakniagumbiai nevalomi, o kai stiebai išdžiūsta, kerai taip ir dedami į saugyklą. Tačiau tai nėra labai gerai, nes saugomi nepatikrinti, su galimai ligotais gumbais kerai ir pavasariop dideliame kere nebūna nė vieno sveiko gumbo.

Jei planuojama saugoti plautus gumbus, tai, apvalius žemes, su sodo žarna stipria vandens srove nuplaunami gumbai ir jie iš karto gerai apdžiovinami. Džiovinti rekomenduojama apyšiltėje (per 9 laipsnius) patalpoje bent parą. Kiti augintojai siūlo jurginų gumbus laikyti vėsioje ventiliuojamoje patalpoje bent savaitę. Įvairių veislių gumbų džiūvimo laikas skirtingas. Išdžiūvusių gumbų stiebas ir odelė būna sausa, bet dar nepradėjusi raukšlėtis (raukšlėjasi, kai gumbai perdžiovinami).

Britų patarimas

Nuplautus gumbus galima saugoti nedalytus ir padalytus.

Pernykščių gumbų kitiems metams paprastai nepaliekame sodinimui, nes seni gumbai dažniau sugenda. Tačiau kai kurių veislių jurginai taip sunkiai dauginasi, kad juos įmanoma išsaugoti tik paliekant senąjį gumbą su menku nauju.

Didžiosios Britanijos jurginų augintojai siūlo jurgino stiebo centre išgręžti kiaurymę: tada gumbai mažiau genda ir kerą lengviau dalyti.

Kad vienas nepastebėtas gumbas nepražudytų kitų, šalia esančių, Latvijos gėlininkai gumbus prieš saugojimą rekomenduoja apibarstyti trichoderminu. Įrodyta, kad geriau laikosi ir tie jurginai, kurie šiuo preparatu buvo apdoroti prieš sodinimą: jo likučių dar galima aptikti ant iškastų gumbų. Jei buvo naudojama ši priemonė, nerekomenduojama gumbų plauti, nes kitaip jurginų gumbų odelėje sumažėja gerųjų bakterijų.

Kalio permanganatas netinka

Jei gumbai buvo nuplauti, juos, prieš dedant juos į saugyklą, rekomenduojama apdoroti biologiniu ar cheminiu fungicidu, apibarstyti medžio anglimis ar pelenais. Kalio permanganatas tam netinka, nes neapsaugo saugomų gumbų nuo puvinių. Užsienio literatūroje teigiama, kad gumbams beicuoti dažniausiai naudojamas benlatas. Galima naudoti 0,5 proc. titano, 0,2 proc. ronilano arba 0,15 proc. sportako tirpalus, juose mirkant jurginų gumbus 10–15 min.

Dr. Jadvyga Janina Čeplinskienė

Rekomenduojami video