Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Dedeklių auginimo ypatumai

„Neseniai įsigijome keletą vištų. Norėtume žinoti, kaip jas prižiūrėti, kuo lesinti, kad paukščiai būtų sveiki ir dėtų visaverčius kiaušinius“, – klausia Monika.

Atsako veterinarijos gydytojas Jonas Stanius.

Visų reikalingų medžiagų dedeklė višta turi gauti su lesalais. Pavyzdžiui, jei juose trūksta kalcio, lukštas gali tapti minkštas. Jei laisvai vaikštinėjančios vištos lesa daug žalėsių, morkų, burokų, kiaušinio trynys būna geltonesnis. Narve laikomiems paukščiams duodant lesalų, kuriuose yra kukurūzų, kitų karotinoidų turinčių augalinių priedų, trynys taip pat bus intensyvios geltonos spalvos.

Koncentruotuose lesaluose yra visų reikiamų medžiagų, jos subalansuotos taip, kad būtų užtikrintas normalus vištų dedeklių organizmo funkcionavimas ir kiaušinių formavimasis. Todėl kiaušiniai iš paukštynų, nesvarbu, ar narvuose, ar ant kraiko laikomų vištų, yra visaverčiai. Kita vertus, norėdami užtikrinti vištų dėslumą, net ir ūkininkai, laikantys iki 50 vištų, dažnai perka koncentruotus lesalus, skirtus paukštynuose laikomoms vištoms.

Kai vištos laisvai vaikštinėja lauke ir lesa viską, ką randa, pasitaiko, kad prisilesa kenksmingų medžiagų. Juk žemės ūkyje naudojamos trąšos, kitos cheminės medžiagos, teršiančios aplinką. Jei vištos laikomos lauke, būtina pasirūpinti, kad dirvožemis būtų švarus, naikinti vištų erkutes.

Vištų augintojai turi atkreipti dėmesį, kad lizdai visuomet būtų švarūs, tuomet ir kiaušiniai bus švarūs. Gūžtos vištoms įrengiamos virš grindų. Tam tinka gero šieno glėbeliai. Dėsliosios vištos lizdas – maždaug 20 cm pločio ir 30 cm aukščio. Jame verta nuolat laikyti vieną pažymėtą kiaušinuką (kad nesurinktumėme kaip šviežiai padėto). Be to, manoma, kad tai lyg ir ženklas dedeklei, jog dėti reikia čia. Dedeklių produktyvumas labai priklauso ir nuo apšvietimo trukmės. Vištoms tinkamiausia – natūrali dienos šviesa. Norint, kad dedeklės tikrai būtų produktyvios, reikėtų jas lesinti kombinuotaisiais lesalais. Nepatenkinus visų būtinų maisto medžiagų poreikio, naudos iš dedeklės nebus. Nustatyta, kad paukščiai sulesa 7–10 proc. lesalų daugiau, negu reikia kiaušinių gamybai ar gyvybiniams procesams palaikyti. Kai paukščiai gauna per daug lesalų, jie tunka, mažėja produktyvumas. Kiekvienam kiaušiniui višta sunaudoja apie 2,1–2,2 g kalcio, kitiems kiaušinio formavimo procesams – 0,1 g. Kitas ne mažiau svarbus mineralinis lesalų komponentas yra fosforas. Optimalus šio elemento kiekis lesaluose – 0,6–0,7 proc. Be to, dedeklių vištų lesalinėje nuolat turi būti smulkaus žvyro ir kiautelių. Palepinti galima ir tuo, kas yra ūkyje – daržovėmis, žalėsiais, nesugedusiais maisto likučiais. Dedeklių vištų pulkeliui gaidžio kompanija nebūtina.

Rekomenduojami video