Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Daržo gėrybės dera ir lapkritį

Gyventojai socialiniuose tinkluose ėmė dalintis daržo gėrybėmis, kurios sunoko lapkričio mėnesį lauke!

Štai, pavyzdžiui, vydmantiškė Jolita Vaičiulienė savo paskyroje dalijasi tokiu įrašu: „Lapkričio 19. Pietums pasiskyniau svogūnų laiškų iš lysvės, petražolių, kopūstą dar palikau darže, nes kitiems pietums, gal gruody, desertui – aviečių nuo krūmo. Aplankiau žydinčias rožes, pasimetusį jurginiuką, nasturtų likučius, vėl pradėjusias žydėti levandas. Ėjo 2020 lapkritis“.

Asmeninio archyvo nuotr.

Salantiškė Vitalija Vančiutė su „Facebook“ draugais dalijasi žemuogių derliumi.

Pakalbėjus su klimatologu Donatu Valiuku, paaiškėjo, jog šis lapkritis iš tiesų yra šiltesnis nei įprasta, tačiau vidutinė karščiausia lapkričio mėnesio temperatūra buvo 1978 m. Siekė net +5,9 laipsnius!

Lapkričio žemuogės. Vitalijos Valančiutės nuotr.
Priešingai, šalčiausias lapkritis buvo 1998 metais, tuomet temperatūra buvo -4,2 laipsniai.

Klimatologas paaiškina, kaip apskaičiuojama vidutinė normali mėnesių temperatūra tam tikrame klimate: „Skaičiuojame daugiametėmis normomis. Tai yra, kas trisdešimt metų, imant vidurkį. Tokia temperatūra Lietuvos klimate, lapkričio mėnesį yra +1,9“.

Nors dar reikia palaukti, kad būtų apibendrinta tiksli vidutinė šių metų lapkričio temperatūra, tačiau net dabar, vien žvelgiant į praėjusius mėnesius, tiek rugsėjis tiek spalis buvo šiltesni nei įprasta, kaip sako D. Valiukas.

Asmeninio archyvo nuotr.

„Minusinės temperatūros praktiškai nebuvo, šalčiausia temperatūra šį lapkritį Klaipėdos rajone buvo vos 0,2 laipsnio“, – aiškina klimatologas.

Kaip sako D. Valiukas, šie šilumos pokyčiai yra akivaizdus klimato kaitos rezultatas, vykstantis ne tik Lietuvoje, bet visoje Europoje, šiais metais ten taip pat mušamos rekordinės šilumos temperatūros.

Lietuvoje duomenys yra renkami ypatingai seniai, Vilniaus duomenų seka yra viena seniausių visoje rytų Europoje, o duomenų seka siekia 1778 metus.

Asmeninio archyvo nuotr.

Temperatūros kilimas yra suaktyvėjęs jau pusę šimto metų. Nuo praėjusio šimtmečio paskutinio dešimtmečio iki dabar vidutinė temperatūra Lietuvoje yra 2,1 laipsniu šiltesnė.

Numatoma, kad šiltesni orai gali laikytis net iki gruodžio antros pusės.

Rekomenduojami video