Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Dar kartą apie genėjimą

Genėjimas rudenį kai kuriems medžiams gali pridaryti daugiau žalos nei naudos – jį mėgsta ne visi medžiai. Taigi kam tinkamas rudeninis genėjimas?

Dekoratyviniai medžiai

Rudenį itin tinka genėti karpotuosius beržus, juodalksnius, baltalksnius, kalnines guobas, paprastuosius bukus. Rudenėjant taip pat rekomenduotina, pašalinant silpnas ir lają pernelyg tankinančias šakas, atnaujinti jazminų krūmus. Šis sezonas tinkamas genėti ir dekoratyvinius vijoklinius augalus: vynmedžius, aktinidijas ar citrinvyčius. Rudenėjant nepatartina genėti mažalapių ir didžialapių liepų. Jų genėjimą vertėtų pradėti ankstyvą pavasarį ir reikėtų užbaigti iki liepos pabaigos. Yra medžių, kurie, nepriklausomai nuo sezono, sunkiai pakelia genėjimą. Tarp tokių medžių rikiuojasi šermukšniai, gudobelės, senesni kaštonai ir ąžuolai.

Spygliuočiams genėti idealus laikas – rugpjūčio vidurys. Jei to padaryti nespėjote, genėjimą galima pratęsti ir rudens pradžioje: svarbu, kad oro temperatūra nenukristų žemiau 4 °С. O sausas šakas pašalinti galima ištisus metus.

Vaismedžiai ir vaiskrūmiai

Didžiąją dalį vaismedžių rekomenduojama genėti pavasarį. Taip yra dėl paprastos priežasties – patrumpintos šakos žiemą gali tapti šalčio laidininkais ir tokiu būdu padidinti vaismedžių nušalimo riziką. Vis tik jei renkant rudeninį derlių pastebite šakas, kurios nebrandina derliaus, jas patartina pašalinti ir rudenį. Tokiu atveju genėdami šakas palikite daugmaž 15 cm ilgio nuopjovą: kai nuopjova yra nutolusi nuo sveikų šakų, žiemą ji nekelia pavojaus gyviems vaismedžių audiniams. Tiesa, pavasarį, kai šaltis ar temperatūrų svyravimai vaismedžiams nebekelia grėsmės, paliktą nuopjovą vertėtų pašalinti.

Kitokia situacija yra su vaiskrūmiais – ypač su agrastais ir serbentais. Kadangi genint agrastų ir serbentų krūmus nelieka didelės apimties nuopjovų, o ir nedidelės nuopjovos dažniausiai pasislepia po sniego sluoksniu, juos drąsiai galima genėti tiek rudenį, tiek pavasarį. Kai kurie sodininkai, genint agrastus ir serbentus, pataria pirmenybę teikti rudeniui – jei pavasarį vaiskrūmiai atbus anksti, kyla tikimybė laiku nespėti jų nugenėti.

Artėjant šaltajam sezonui patartina nupjauti senus aviečių ūglius. Idealu, jei ūgliai nupjaunami vos pasibaigus derliui. Nespėjus to padaryti, ūglius pašalinti galima ir įsibėgėjus rudeniui.

 

Rekomenduojami video