Genėjimas rudenį kai kuriems medžiams gali pridaryti daugiau žalos nei naudos – jį mėgsta ne visi medžiai. Taigi kam tinkamas rudeninis genėjimas?
Dekoratyviniai medžiai
Rudenį itin tinka genėti karpotuosius beržus, juodalksnius, baltalksnius, kalnines guobas, paprastuosius bukus. Rudenėjant taip pat rekomenduotina atnaujinti jazminų krūmus, pašalinant silpnas ir lają pernelyg tankinančias šakas. Taip pat šis sezonas tinkamas genėti dekoratyvinius vijoklinius augalus: vynmedžius, aktinidijas ir citrinvyčius.
Rudenėjant nepatartina genėti mažalapių ir didžialapių liepų. Jų genėjimą vertėtų pradėti ankstyvą pavasarį, o užbaigti iki liepos pabaigos. Yra medžių, kurie, nepriklausomai nuo sezono, sunkiai pakelia genėjimą. Tarp tokių medžių rikiuojasi šermukšniai, gudobelės, senesni kaštonai ir ąžuolai.
Idealus laikas spygliuočiams genėti – rugpjūčio vidurys. Jei to padaryti nespėjote, genėjimą galima pratęsti ir rudens pradžioje: svarbu, kad oro temperatūra nenukristų žemiau 4 °С. O sausas šakas pašalinti galima ištisus metus.
Vaismedžiai ir vaiskrūmiai
Didžiąją dalį vaismedžių rekomenduojama genėti pavasarį dėl paprastos priežasties – patrumpintos šakos žiemą gali tapti šalčio laidininkais ir tokiu būdu padidinti vaismedžių nušalimo riziką. Vis dėlto, jei renkant rudeninį derlių pastebite šakas, kurios nebrandina derliaus, jas galima pašalinti ir rudenį.
Taip pat reikia sekatoriumi nukirpti senus, lūžusius, ligotus ar besiplečiančius ūglius. Tokiu atveju genėdami šakas palikite daugmaž 15 cm ilgio nuopjovą: kai nuopjova yra nutolusi nuo sveikų šakų, žiemą ji nekelia pavojaus gyviems vaismedžių audiniams. Tiesa, pavasarį, kai šaltis ar temperatūrų svyravimai vaismedžiams nebekelia grėsmės, paliktą nuopjovą vertėtų pašalinti.
Kitokia situacija yra su vaiskrūmiais, ypač su agrastais ir serbentais. Kadangi genint agrastų ir serbentų krūmus nelieka didelės apimties nuopjovų, o ir nedidelės nuopjovos dažniausiai pasislepia po sniego sluoksniu, juos drąsiai galima genėti tiek rudenį, tiek pavasarį. Kai kurie sodininkai pataria genint agrastus ir serbentus pirmenybę teikti rudeniui – jei pavasarį vaiskrūmiai atbus anksti, kyla rizika laiku nespėti jų nugenėti.
Rudenį galima patrumpinti šaltalankių ūglius, taip padidinant šaknų sistemą ir išlaikant kompaktišką augalą. Artėjant šaltajam sezonui patartina nupjauti senus aviečių ūglius. Idealu, jei ūgliai nupjaunami vos pasibaigus derliui. Nespėjus to padaryti, ūglius pašalinti galima ir įsibėgėjus rudeniui.
Genėjimo subtilybės
Genėjimas yra svarbus žemės ūkio ir sodininkystės procesas, kuris padeda palaikyti augalus sveikus, skatina geresnį derlių ir pagerina formą. Tačiau genėjimo laikas gali skirtis, priklausomai nuo augalų rūšies ir klimato. Štai keletas pagrindinių taisyklių dėl medžių ir krūmų genėjimo rudenį:
· po genėjimo likusias atviras medžių ir krūmų vietas apdorokite antiseptiniais tirpalais, kad būtų sumažinta infekcijos rizika.
· po genėjimo šakas padenkite bičių vašku arba specialiomis žievės apsauginėmis medžiagomis, kurios augalus apsaugo nuo ligų ir parazitų.
· prieš genėdami kiekvieną augalą, būtinai pasikonsultuokite su specialistu arba atlikite papildomą tyrimą apie konkrečius augalus ir jų genėjimo rekomendacijas jūsų regione, nes ne visi augalai toleruoja rudeninį genėjimą.