Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Dabar sodinkite šias gėles: pradžiugins ankstyvais žiedais ir papuoš kiemą

Atėjus rudeniui prasideda ne tik derliaus nuėmimo darbai – dabar tinkamas metas gražinti ir savo kiemą, pasisodinti gėles, kurios savo žiedais džiugins kitais metais. Jei jau nusipirkote gėlių svogūnėlių ar augalų, augintų vazonuose, norite persodinti ar pasidauginti žydinčias daugiametes gėles, metas kibti į darbus.

Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos absolventas, selekcininkas Edvinas Misiukevičius naujienų portalui tv3.lt pasakojo, kokias gėles šiuo metu galima sodinti ar dauginti, kaip tinkamai pasiruošti šiems darbams bei kada yra tinkamas metas gėlių sodinimui rudenį. Sodinkite, persodinkite ir dauginkite Vazonuose augintus augalus galite sodinti kone visą rudenį – ypač tuos, kurie pradeda žydėti vasaros pirmojoje pusėje, tačiau pats laikas pasirūpinti ir daugiamečiais augalais, jei planuojate keisti jų augimo vietą – kai dar nėra itin šalta, galite sodinti ir persodinti rožes, tiesa, geriau šiuos darbus baigti iki spalio pabaigos, taip pat smulkiažiedes chrizantemas, rugsėjo mėnesį dar galite sodinti vilkdalgius, tačiau nenusivėlinkite.

  „Jeigu įsigyjate augalus, augintus vazonuose – juos sodinti galima visą sezoną. Jų šaknų sistema jau išsivysčiusi ir nesunkiai prigis pasodinti. Yra priimta, kad vasaros pirmoje pusėje žydinčias gėles geriausia sodinti rudenį, bet dauginti bei sodinti galima ir šiuo metu žydinčias daugiametes gėles“, – aiškino selekcininkas.

Taip pat daugelis gėlių mėgėjų iš parduotuvių jau nešasi ir svogūninių gėlių laimikius – galima sakyti, kad rudenį nėra netinkamo laiko jiems sodinti, o tai padaryti galima net ir žiemą, jei tik leidžia oro sąlygos. Tad sodinkite narcizus, hiacintus, tulpes, krokus ir kitas svogūnines gėles, kurios pražįsta pavasarį ar vasarą,

Nespėjus pasodinti svogūninių gėlių į dirvą, jas galima auginti namuose ar šiltnamyje, tačiau pasidauginti jų lengvai nepavyks: „Svogūnines gėles, kurios žydi nuo ankstyvo pavasario iki birželio, galima sodinti bet kada, kol įmanoma į žemę įbesti kastuvą. Taip pasodinus bus mažiau vargo nei auginant namuose, nes svogūniniai augalai pražydinimui namie ar skynimui yra laikomi kaip vienmečiai augalai. Augalas žydėjimui atiduoda visą energiją ir maisto medžiagas, sukauptas svogūne, tačiau pakaitiniam, kuris žydėtų kitais metais, svogūnui užauginti energijos pritrūksta – jis būna mažas ir nežydės bent kelis metus. Dėl to žymiai paprasčiau svogūnines sodinti visą rudenį ir net žiemos pradžioje nei juos sodinti į vazonus ir laikyti namuose ar šiltnamyje.“

  Įsivertinkite augimo sąlygas

Selekcininkas turi patarimų ir dėl daugiamečių gėlių dauginimo – parinkite tinkamą medžiagą dauginimui, kad augalas džiugintų savo žiedais ir kerotų. „Dauginant gėles yra atnaujinami jų kerai. Skaidant senesnius augalus pagerinamos jų augimo sąlygos, nes šaknims tenka daugiau vietos ir mažesnė konkurencija dėl maisto medžiagų. Taip pat daugumos gėlių senų kerų vidurinė dalis greitai sensta, tokias gėles dauginant, sodinamąją medžiagą patartina naudoti iš pakraščių, kur ūgliai būna tvirčiausi“, – pataria specialistas.

  Prieš rinkdamiesi gėles, pirmiausia pasidomėkite tuo, kokios sąlygos jūsų kieme ir tik tuomet skubėkite į muges ir parduotuves, kad vėliau netektų nusivilti, kai taip norimas augalas neprigis ir nedžiugins išsvajotais žiedais. „Svarbiausia yra atsižvelgti į įvairius gėlių poreikius. Kitaip sakant – padaryti namų darbus, kur kokią gėlę geriausiai sodinti. Kuriant naują gėlyną pirmiausiai reiktų įvertinti, koks yra apšvietimas ir drėgmės režimas. Jeigu pavėsinga vieta, tai ir augalai turėtų būti parinkti tinkamiausi šiai vietai, o jei sausas dirvožemis – taip pat nesodinti drėgmę mėgstančių augalų.

Dažnesniu atveju būna atvirkščias variantas, kai pirma turimi augalai ir tada ieškoma vieta. Tad principas tas pats, tik toks impulsyvus sodinimas gali nesukurti harmoningos kompozicijos, dėl to visada patariu pirma išanalizuoti vietą, kurioje norite sodinti, ir būtent jai pasirinkti gėles“, – kalbėjo E. Misiukevičius.

  Tinkamai paruoškite dirvą

Tiesa, sodinant atsižvelkite į orą – pliaupiant lietui ne tik jums patiems bus nemalonu šlapti ir šalti, o ir dirvožemio struktūra bus pakitusi, žemė užmirks ir augalų šaknys paprasčiausiai nekvėpuos. Jei sodinate vėliau ir pasirodo pirmasis sniegas, specialistas pataria per daug nebijoti – jei žemė dar nėra įšalusi ir oro temperatūra laikosi virš 5 laipsnių, naujai pasodintoms gėlėms tai nepakenks, išskyrus chrizantemas ir kitas, kurios šalčiui nėra atsparios. Kiekvienam augalui, kad šis prigytų ir bujotų, reikalinga ir tinkamai paruošta sodinimo vieta – verta dirvožemį gerai išpurenti, tačiau trąšas palikite pavasariui, jos rudenį pasodintoms gėlėms nereikalingos. „Gerai išpurenti, kad būtų geresnė aeracija šaknims, įterpti organikos, jeigu sunkesnis dirvožemis.

Tręšimas naujai sodinamiems daugiamečiams augalams rudenį nėra būtinas, pavasarį efektyviau būtų kompleksinėmis trąšomis patręšti“, – patarimus dalija selekcininkas. REKLAMA Taip pat sodinimo vietoje į dirvožemį įterpkite žemės, kuri turtingas maistinėmis medžiagomis, kurios augalui padės prigyti: „Didžiąją dalį maisto medžiagų augalai pradžioje ima iš dirvožemio, tad jo praturtinimas gerai perpuvusiu kompostu yra naudingas. Piktnaudžiauti tuo nereiktų – esantys didesni azoto kiekiai naujai pasodintam augalui rudenį skatins jo augimo procesus, dėl to augalas gali prasčiau žiemoti.“ Sodinant gėles, augintas vazonuose ar persodinant daugiametes gėles, jas dauginant, visa tai galite padaryti tą pačią dieną, jei tik pakaks laiko ir jėgų. Jas sodinant iškart, yra net geriau, nes šaknys nedžiūsta, o kuo anksčiau pasodinsite, tuo geriau augalas prigis.

Rekomenduojami video