Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Botanikos sode dūzgia Kalėdos

Tradiciškai jau trečius metus iš eilės prieš didžiąsias metų šventes Vilniaus universiteto Botanikos sodo muziejuje Kairėnuose pradeda šurmuliuoti mokinių konkursas „Dūzgiam Kalėdas sode“. Floristikos darbus sukūrė 56 mokiniai iš 25-ių Lietuvos vidurinių ir profesinių mokyklų.

Specialus prizas

Rudens pabaigoje muziejus lankytojus pasitiko su išskirtine šventine nuotaika, juk čia akys raibsta nuo daugiau nei 100 floristinių eglučių, žaisliukų, advento ir Kalėdų vainikų. Čia galima pamatyti ir jaunųjų kūrėjų sukurtų nuostabių snaigių, dekoratyvinių rutulių, žvakidžių, išpuoštų dovanėlių, floristinių švenčių kompozicijų. apsilankiusieji parodoje gali ne tik pasisemti puošybos idėjų. Šį kartą organizatoriai kviečia balsuoti už labiausiai patikusius darbus dar visą ateinančią savaitę, o nugalėtojo lauks ir specialus lankytojų prizas. Jis bus skiriamas tam konkurso dalyviui, už kurio darbus balsavo daugiausiai gerbėjų.

Konkurso dalyvei Rositai artėjančios šventės asocijuojasi su šeima: „Todėl ši mano sukurta snaigė man primena šeimą: šakelė prie šakelės – vienybė, kankorėžiai – stiprybė, putino uogos – šiluma ir meilė. Tuo ir noriu pasidalinti“, – taip savo kūrinį pristatė mokinė.

Asociatyvi nuotr.

Kruopštumo mokykla

Pirmą kartą konkurse dalyvaujanti Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazijos mokytoja Rasa Burkaitė džiaugėsi tuo, kad galimybė parodyti floristinius sugebėjimus buvo suteikta ir specialių poreikių turintiems mokiniams. „Esu sužavėta, kaip atsakingai mokiniai pasiruošė konkursai, atidžiai išstudijavo nuostatus, taip pat kruopščiai ir nuosekliai dirbo kurdami kompozicijas“, – sakė ji.

Šiais metais į konkursą mokytoja atsivežė dvynukus septintokus Danielių ir Martiną, kurie buvo vieninteliai vaikinai tarp mergaičių ir tuo buvo labai patenkinti. Broliams konkursas patiko ir jie prisipažino lauksiantys pasirodymo kitais metais. Pasak mokytojos, berniukai – tikri idėjų generatoriai, turintys daug ką pasiūlyti, jiems tereikia pagalbos atsirenkant priemones ir techniką. „Šioje srityje reikalingas kruopštumas, galiu pripažinti, kad darbuose galima įžvelgti žmogaus vidų, savybes, jo pomėgius, – svarstė pedagogė. – Prieš metus su mokiniais atlikome kūrybinę užduotį ir mane labai sužavėjo jų mąstymas bei racionalių sprendimų ieškojimas, broliai turi estetinį supratimą, norą, jų nereikėjo papildomai motyvuoti. Vis dėlto šis konkursas – išbandymas ir jiems, ir man.“

Mokytoja žada dalyvauti ir kitais metais, su stipresnėmis pajėgomis ir daugiau mokinių.

Asociatyvi nuotr.

Gamtos dovanos

Floristikos namų ir konkursinius darbus dalyviai turėjo atlikti pagal labai griežtą reglamentą, t. y. darbams naudoti 50–70 proc. natūralių medžiagų, laikytis nurodyto dydžio ir proporcijų reikalavimų. Dauguma puošybai panaudotų gėrybių ir grožybių dar vasarą buvo pakeltos nuo žemės, paruoštos ir sudžiovintos. Iš gamtos dovanų jaunieji floristai sukūrė savitus autorinius kūrinius, nenusileidžiančius floristikos meistrų darbams. „Jeigu jautriai įsižiūrime į jaunuolių darbus, jie mums prabyla tvaria žemės kalba ir nepalieka abejingų, – taip vaizdingai jaunuolių darbus apibūdino Botanikos sodo darbuotoja Aida Vida Dobkevičiūtė. – Ko tik čia nepamatysite – kompozicijose naudojamos natūraliai išraiškingais raštais išvagotos medžių šakos, beržo ir garbanoto gluosnio, Kalėdomis kvepiančios pušų šakelės… Darbai dekoruoti celiozijos žiedais, pušų spygliais, nuo akmens nuimtomis samanomis, linais, dumplūnės vaisynais, džiovintais ir išbalintais laukinės morkos žiedynais, riešutų geldelėmis, ąžuolo gilių kepurėlėmis, raugerškio uogomis, džiovintais šermukšniais ir aronijomis, grikių ir sorų kruopomis, durnaropių sėklomis, džiovintais anturio žiedais… Kaip ir praėjusiais metais, jaunųjų floristų darbuose pastebimos naujos europietiškos mados floristikos mene – puošyboje naudojami sukulentai ir gyvos gėlės.“

Mokiniai konkurse varžėsi keturiose grupėse, suskirstytose pagal amžių ir įgūdžius. Darbus vertino ir po 3 laureatus iš kiekvienos grupės rinko profesionalių floristų, Vilniaus miesto savivaldybės ir VU Botanikos sodo komisija: Natalja Učvatova, Daiva Meilutė-Šeršniova, Jolanta Malijonienė, Irena Ramanauskaitė, Aida V.Dobkevičiūtė ir Sergėjus Zareckis. Vertinimo komisijos darbas ir šiais metais buvo intensyvus, virė diskusijos dėl darbų formos, kompozicijos, spalvinės gamos ir atlikimo technikos. Išrinkti laureatus buvo labai sudėtinga. Konkurso organizatoriai ir vertinimo komisijos nariai dėkojo mokinius konkursui paruošusiems ir atlydėjusiems mokytojams. Gruodžio 15 d. 15 val. šventėje VU Botanikos sode Kairėnuose bus apdovanoti visi komisijos įvertinti 12-a konkurso laureatų ir papildomų prizų laimėtojai.

Asociatyvi nuotr.

Kaip pasigaminti advento vainiką

Paprastai šventėms reikia ruoštis dar vasaros pabaigoje – rinkti kankorėžius, kaštonus, giles, šermukšnių uogas, riešutus ir jų lukštus, samanas, šakeles ir kitas gamtos dovanas.

Reikės:

  • Visžalių šakelių: sidabrinės eglės, kėnio, pušies, kadagio, tujų.
  • Natūralių puošmenų: kankorėžių, kaštonų, riešutų, jų lukštų, šermukšnių uogų, samanų, gilių.
  • Kvapniųjų akcentų: džiovintų apelsinų ir citrinų griežinėlių, cinamono lazdelių.
  • Karkaso. Jį galima pasigaminti įvairiais būdais, tačiau lengviausia iš kartono išsikirpti norimo dydžio žiedą ir tolimesnei gamybai pasirinkti šiaudų, laikraščių ar žurnalų.
  • Tvirtinti skirtų priemonių: tvirto siūlo arba vielutės. Tinkamiausia – žalios spalvos.

Asociatyvi nuotr.

Gaminimas

  1. Pradedant gaminti karkasą, ant pasiruošto kartoninio žiedo pritvirtinkite siūlo arba vielutės galą. Tada imkite saują šieno ir dėliokite prie kartoninio žiedo jį vis tvirtindami siūlu ar vielute. Procesą kartokite kelis kartus, vis sukant kartoninį žiedą ir prie jo tvirtinant šieną. Jei neturite šieno, jį galima pakeisti sugniaužytu popieriumi, kurį pritvirtinti galite siūlu arba lipnia juostele.
  2. Pasigaminus karkasą pasirenkame visžalių šakelių ir jas sukarpome iki sprindžio dydžio. Pagal laikrodžio rodyklę iš abiejų pusių dėliojame šakeles ant karkaso ir tvirtiname jas pasirinkta priemone.
  3. Pasigaminus visžalį vainiko pagrindą pasiruošiame papuošimus. Rekomenduojama pasirinkti 3–4 natūralias puošmenas, perkrauti vainiko nereikia. Pradedant puošti vainiką apgalvokite, kurioje vietoje bus žvakės, tose vietose įsmeikite pagaliukus.
  4. Naudojantis karštų klijų pistoletu pirmiausia pritvirtinkite didesnes puošmenas (kankorėžius, kaštonus ir pan.) ir taip apskritu ratu dėliokite smulkesnius akcentus.
  5. Vainiko žvakėms pritvirtinkite laikiklius. Paimkite storesnę vielą, ją sukarpykite į 5–7 cm ilgio pagaliukus; užsidegus kitą žvakę ir replėmis laikant sukarpytą vielą, ją pakaitinkite iki 10 sek. ir įsmeikite į advento vainiko žvakės apatinę dalį.

Rekomenduojami video