Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Automobilių sporto entuziastai kaimui įkvėpė gyvybę

Akmenės rajono Dabikinėlės kaimas šiandien žinomas ir patrauklus ne tik šio rajono, bet ir visos šalies automobilių sporto entuziastams. Į atokų kaimą Žemaitijoje vilioja automobilių kroso trasa, profesionaliai įrengta buvusiame smėlio karjere. Tokį sumanymą Margaritai Skabeikienei su bendraminčiais padėjo įgyvendinti Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos (KPP) parama pagal priemonę LEADER. Kaimo vietovių gyventojai, taip pat turintys veiklos idėjų, turėtų suklusti – paramą galima gauti ir naujuoju programos laikotarpiu. 

Galvojo apie savo laisvalaikį, sugalvojo pramogas ir kitiems

Uždara 850 m automobilių kroso trasa priklauso klubui „Extempas“. „Mano vyras Vytautas Skabeikis šiame sporte jau nuo 1984 metų. Iki 1990-ųjų jis važinėjo po Lietuvą, į Latviją, turėjo kartingų būrelį. Trys mūsų sūnūs taip pat susidomėjo šiuo sportu, visi susikonstravo bagius, tačiau patogios nuolatinės vietos jais važinėtis nebuvo“, – pasakoja M. Skabeikienė, automobilių sporto klubo „Extempas“ pirmininkė. Jos teigimu, toli tokios vietos ieškoti ir nereikėjo, mat šalia buvo eksploatuojamas smėlio karjeras, kurį seniūnija rengėsi uždaryti: „Paprašėme Akmenės seniūno Jono Katausko, kad leistų juo naudotis. Norėjome jo savo laisvalaikiui, pomėgiui ir visiškai negalvojome, kad kada nors galbūt išsiplėsime.“

Automobilių trasą šeima tais laikais įrengė primityviai – nebuvo nei elektros, nei būtinų saugos priemonių. Prieš trejus metus automobilių sporto entuziastai nutarė kreiptis į vietos veiklos grupę (VVG) ir prašyti paramos pagal KPP priemonę LEADER.

Pramogos visus metus

Trasos infrastruktūrai modernizuoti buvo skirta 353 tūkst. litų (daugiau nei 100 tūkst. eurų). Profesionali ir moderni autokroso trasa dabar atitinka visus reikalavimus. Iš surenkamų metalo konteinerių pastatyti trys nameliai – juose saugoma ne tik įranga, bet ir autokroso „Extempas“ klubo trofėjai, nameliuose yra ir elektra. Aplink visą trasą įrengta įgarsinimo sistema, tad žiūrovai girdi varžybų komentarus. Sutvarkyta starto vieta, atitvarai, įrengti teisėjų bokšteliai. Atlikta griovių melioracija neleidžia paviršiniam vandeniui tekėti per trasą, vanduo nutiestais po žeme vamzdžiais subėga į netoliese esantį tvenkinį. Žiemą tvenkinį sumanūs šeimininkai naudoja ledo ritulio varžyboms.

Dabar klubo trasoje treniruojasi ne tik sportininkai, bet ir vyksta įvairiausios varžybos. Klubas „Extempas“, susidraugavęs su Latvijos sportininkais, šiemet pirmą kartą čia surengė tarptautines varžybas. „Kaimas tarsi atgijo. Sportininkas nėra vienas, jis į varžybas atsiveža palaikymo komandą – šeimą, draugus, sirgalius, automechanikus. Vienas asmuo pritraukia 20–30 žmonių“, – džiaugiasi M. Skabeikienė.

Sėkmė įkvepia naujoms idėjoms

Sėkmingai įgyvendinusi šį sumanymą Margarita žada rašyti naują projektą ir kreiptis paramos naujuoju programos LEADER finansiniu laikotarpiu. Išradingieji „Extempo“ klubo entuziastai sumanė šią teritoriją efektyviau panaudoti ir žiemą – pritaikyti ją žiemos sportui ir pramogoms: supilti didelį kalną ir mažesnį vaikų kalnelį, pastatyti keltuvą, įrengti dvi slidinėjimo trasas.

Autoklubo entuziastai ir trasą įrengė, ir varžybas organizuoja ne dėl pelno. Viskas daroma dėl pramogos sau ir kitiems, klubo uždirbtos lėšos skiriamos varžyboms organizuoti, o Skabeikiai dirba visuomeniniais pagrindais. Juos džiugina atgijęs kaimas, bendruomeniškumas, galimybė daryti gerus darbus ne tik sau, bet ir dėl kitiems, aktyviai leisti laisvalaikį ir įgyvendinti sumanymus.

LEADER – tai Europos Sąjungos bendrijos iniciatyva, kuri skatina kaimo gyventojus ir organizacijas aktyviai dalyvauti gyvenamosios vietovės ir bendruomenės plėtros procese. Dėl paramos pagal LEADER priemonę kaimo bendruomenės gali kreiptis į savo savivaldybės teritorijoje veikiančią VVG. Vietos projektų paraiškos turėtų būti teikiamos pagal vietos veiklos grupių vietos plėtros strategijose numatytas priemones. Nauji projektai bus įgyvendinami iki 2023-ųjų, o į Lietuvos kaimo ateitį pagal šią priemonę iš viso bus investuota daugiau nei 110 mln. eurų.

Rekomenduojami video