Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSveikataSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Atnaujintas medinis fasadas paslėps tikrąjį namo amžių

Medinio namo fasadas – sodybos vizitinė kortelė. Prieš pradedant jo atnaujinimą svarbu kokybiškai atlikti paruošiamuosius darbus, įsitikinti, kad dažai išbandyti lietuviško klimato sąlygomis. Nuo to priklausys, ar pasirinktą spalvą matysime penkerius ar penkiolika metų.

Norėjo išlaikyti kaimišką stilių

Kazlų Rūdos apylinkėse sodybą turintis Aidas su šeima praėjusiais metais nutarė renovuoti namą. Vyriškis nusprendė išlaikyti kaimišką stilių, todėl nė nesvarstė galimybės namo apkalti plastikinėmis ar cementinėmis dailylentėmis. Atnaujinti medinį fasadą atrodė priimtiniau ne tik iš praktinės pusės, bet ir dėl estetinio vaizdo. Pasak jo, Lietuvos kaimuose įprasta matyti įvairių spalvų medinius namukus.

Apsispręsti,kaip dažyti namą,Aidui padėjo kaimynai. Nors už tvoros stovintis namas atrodė kaip naujas, jis medinėmis lentelėmis apkaltas ir nudažytas prieš penkerius metus. Kaimyno patartas jaunas vyras pirko nešlifuotas lentas, nes taip mediena ilgiau išsilaiko nepažeista. Be to, į jas geriau ir giliau įsigeria dažai, todėl jie ilgiau tarnauja. Nors dažų buvo sunaudota gerokai daugiau nei galvota, namo išorę jauna šeima norėjo sutvarkyti kokybiškai. „Mums buvo svarbu, kad medinė apdaila būtų kuo atsparesnė orų ir saulės poveikiui. Dėl tos pačios priežasties specializuotoje dažų parduotuvėje mums rekomendavo šviesesnes spalvas, nebijančias blukimo. Išrinkome žalsvą atspalvį, kuris nėra dažnas ir, mūsų akimis, dera su mus supančia gamta“, – savo pasirinkimą argumentuoja Aidas.

Asociatyvi nuotr.

Sunkiausia – pasiruošimas

Pašnekovas tikina sodybą remontavęs daugiausia savo jėgomis, o dažymo darbai pasirodė vieni lengviausių. „Šį darbą lengvai atlikome patys. Net vaikai truputį padėjo. Dažydami sugaišome mažiausiai laiko. Sunkiausia buvo prisiruošti“, – prisimena Aidas.

Jo teigimu, sunkiausia dalis buvo paruošiamieji darbai, t. y. papilkėjusios medienos šveitimas. „Dirbant pačiam remontas užtruko, prieš dažant lentas reikėjo pašveisti, atnaujinti, pašalinant papilkėjusį sluoksnį. Dengiant skydus (antro aukšto dalį prie stogo), prieš tvirtinimą lenteles nudažėme ant žemės, kad darbas būtų spartesnis ir nereikėtų ilgai dirbti dideliame aukštyje.Rezultatu kol kas džiaugiamės, o ar sprendimas buvo pats geriausias, parodys laikas“, – teigia savo jėgomis perdažytu namu patenkintas Aidas.

Medžio paruošimas – nuo ko pradėti?

Iki skausmo žinomas posakis „Gera pradžia – pusė darbo“ puikiai tinka paruošiamiesiems fasado dažymo darbams.„Ermitažo“, vieno didžiausių apdailos, sodo ir statybinių medžiagų prekybos tinklų Lietuvoje, vadybininkas Marius Dermeikispasakoja, kad ruošiantis dažymo darbams svarbu išlaikyti eiliškumą. Didžiąja dalimi tai lems ir darbų kokybę.

„Žmonės klausia ne tik apie pačius dažus –jiems ne visada aišku, kaip teisingai pasiruoštidažymui. Visuomet patariu vadovautis darbų seka.Pirmiausia reikėtų nuvalyti paviršių, pašalinti purvą, atplaišas, šakų vietose išsiskyrusius sakus. Tam puikiai tiks kietų šerių šepetys, galite naudoti ir drėgną skudurą. Toliau pelėsiu padengtą paviršių nuvalykite specialiais plovikliais nuskalaukite vandeniu ir leiskite išdžiūti. Šiam reikalui puikiai tiks specialiai tam skirtas ploviklis „Tikkurila Homeenpoisto“.Jis dezinfekuoja, šiek tiek atnaujina ir pabalina medieną, naikina įvairius joje esančius mikroorganizmus bei pelėsį.

Asociatyvi nuotr.

Nuplautą paviršių nuskalaukite vandeniu ir leiskite išdžiūti. Rūdijančius metalinius elementus, pavyzdžiui, vinių galvutes, padenkite tinkamu antikoroziniu gruntu.Jei medinis fasadas jau buvo dažytas, grandikliu pašalinkite atšokusią seną dangą ir nušveiskite paviršių plieniniu šepečiu.Paruoštą paviršių pirmiausia reikia impregnuoti. Rekomenduojame specialų medinių paviršių gruntą „Vivacolor Villa Lasur Akva“. Palaukite, kol gruntas išdžius, ir tik tada imkitės darbo“, – paruošiamųjų darbų seką komentuoja M.Dermeikis.

Apsaugokite aplinkinius objektus

Prieš pradėdami dažymo darbus įsitikinkite, kad visi arti namo esantys objektai yra tinkamai apsaugoti nuo galimo dažų patekimo ant jų paviršiaus. Būtina apsaugoti namo pamatus, latakus, langus, duris ir akmens sienas.

Tuometjau galima imtis dažymo. Dažus reikėtų gerai išmaišyti, jų papildomai skiesti nereikia. Dažus patartina tepti ištisiniu sluoksniu išilgai medienos. Tokiu būdu jie geriau įsigers į medienos tarpelius. Paviršius rekomenduojama padengti dviem dažų sluoksniais, ypač svarbu kruopščiai nudažyti medienos galus.

Tinkamai parinkite laiką

Dažniausiai atnaujinti sienas susizgrimbame tik išlindus šiltesnei pavasario saulei. Vis dėlto,M.Dermeikispastebi, kad medinius fasadusgeriausiadažytivasarą. Tačiau reikėtų vengti karštų, vėjuotų ir lietingų dienų, tad būtina sekti orų prognozes. Tiesioginiai saulės spinduliai greitai džiovina nudažytą paviršių, dažai nespėja įsigerti į medieną. Ideali dažymo temperatūra – 18–20laipsnių. Dėl to saulėtą dieną pradėkite dažyti pavėsyje esančias sienas. Pasak „Ermitažo“ eksperto, dar geriau lauko sienasdažyti apniukusią dieną. Taip pat reikėtų vengti smarkiai vėjuotų dienų, nes vėjas taip pat greitai džiovina paviršių.Dažų nereikėtų tepti ir ant įkaitintų saulės paviršių. „Svarbu, kad santykinis oro drėgnumas nebūtų didesnis nei 80 proc., o dažomos medienos drėgnumas neviršytų 20proc. Žinoma, nedažykite prasidedant lietui. Jo reikėtų saugotis bent 1–4 valandas po dažymo. Suprantu, kad orai kartais nenuspėjami, bet dėl visa ko sekite oro prognozę“, – pataria M.Dermeikis.

Asociatyvi nuotr.

Lietuviškam orui tinkantys dažai

Gyvenant Lietuvoje, kai namo išorę plauna lietūs, sniegas, veikia vėjai, temperatūrų svyravimai, dažai turėtų apsaugoti nuo perteklinės drėgmės ir purvo. Dėl to medinei apdailai dažyti svarbu rinktis dažus, kurie jau buvo išbandyti mūsų klimato sąlygomis.

„Vandeniniai dažai atlaiko temperatūrų svyravimus, lietingus orus ir žvarbų vėją. Jei dvejojate, kurį gamintoją pasirinkti, pasikonsultuokite su parduotuvėje dirbančiais specialistais. Kuo daugiau žinosite apie norimą perdažyti paviršių, tuo tinkamesnius dažus galėsite parinkti. Vienas dažniausių pasirinkimų – „Vivacolor Villa Akva“ dažai. Jie saugo medieną nuo klimato poveikio net iki 15 metų ir puikiai laiko net jei spigina šaltis, kepina saulė ar pliaupia lietus. Jie neleidžia į dažytą paviršių įsiskverbti purvui ir vandeniui,puikiai išlaiko spalvą ir blizgesį. Šiais dažais Lietuvoje prekiaujama jau daugiau nei 20 metų, tad apstu jais nudažytų namų. Net ir po 13 ar 20 metų jų vis dar nereikia perdažyti“, – rinktis lietuviškiems orams atsparius dažus rekomenduoja M.Dermeikis.

Jo teigimu, lietuvių itin pamėgti ir išbandyti medinių fasadų, tvorų dažai „Vivacolor Villa Akva“ ne tik apsaugo dažytą paviršių nuo purvo, vandens, bet ir leidžia medienai kvėpuoti, todėl ji išlieka elastinga, nepleišėja.

Kokios spalvos populiariausios?

Renkantis dažus fasadui, reikėtų galvoti ne tik apie jų spalvą, bet ir apie praktiškumą. Ypač svarbu žinoti, kad kuo tamsesnę ir ryškesnę spalvą pasirinksite, tuo daugiau saulės spindulių sugers ja nudažytos namo sienos. Dėl to šiltomis dienomis jūsų rąstinio ar kito medinio namo fasadas greičiau įkais. Tokio tipo dažai pietinėje namo pusėje taip pat greičiau išbluks, todėl siekiant išvengti gana greito fasado nusidėvėjimo, namo dažymui geriau rinktis šviesesnes spalvas. Jos lėčiau blunka, dėl jų mažiau ir lėčiau įkaista fasadas.

M.Dermeikis pastebi, kad iki šiol populiariausia spalva ilgus metus išlieka tradicinė geltona ir visi jos atspalviai. Taip pat sparčiai populiarėja antracito pilkos atspalviai. Lietuviai pamėgo namus dažyti žalia, ruda, raudonai ruda, pilka spalva.

„Ermitažo“ vadybininkas pabrėžia, jog šiandieną dažų spalvų pasirinkimo galimybės praktiškai beribės, jos priklauso tik nuo kliento fantazijos. Nemaža dalis žmonių renkasi jau paruoštus spalvotus dažus, tačiau unikalios, išsvajotos spalvos ieškantys klientai pagal savo pageidavimą prašo dažus nuspalvinti parduotuvėje.

Norintiems natūralumo – dažyvė

Jei norima išlaikyti medžio natūralumą, dažnas pasirinkimas –dažyvė. Paprastai sakant, dažyvė yra skaidri danga, paryškinanti medienos raštą. Ji, priešingai nei vandeniniai dažai, jo pilnai neuždengia. Pasiteiravus, kas šiuo metu yra populiariausias dažyvių pasirinkimas, M.Dermeikis tvirtina, kad lyderės pozicijos jau kurį laiką neužleidžia „Vivacolor Villa Lasur Akva“. Ji pasižymi dvejopu poveikiu: ją galima naudoti ir kaip impregnantą, ir kaip dažyvę. Didelis privalumas ir tai, kad ji greitai išdžiūsta.

Tiesa, reikėtų žinoti, kad dažyves būtina spalvinti. Pasak M.Dermeikio, naudojant bespalvę priemonę saulė per ją švies kiaurai, dėl to medis tamsės, minkštės, netrukus nuo jo pradės luptis visos apsaugos priemonės. „Tik spalvinta dažyvė suteikia apsaugą nuo ultravioletinių spindulių. Dažyvių spalvas taip pat galite pasirinkti pagal savo skonį“, – plačią dažyvių spalvų paletę akcentuoja „Ermitažo“ specialistas. Asortimentas iš tiesų platus: nuo lietuviškų tradicinių riešutmedžio, antracito, pušies iki tikmedžio, palisando, raudonmedžio, pilkos ir kitų ne mažiau pamėgtų spalvų.

Tiesa, svarbu žinoti, kad pasirinkus dažyvę, fasadą atnaujinti reikėsgerokai dažniau, t. y. jį perdažyti teks kas 4–5 metus. Tuo metu vandeniniai, pilnai dengiantys dažai puikiai laikys iki 15 metų.

Vaizdu patenkinta net praėjus „terminui“

Prieš septynerius metus seną medinį namą lentomis apkalusi Vilma Baleckytė sako iškart po apdailos darbų jį nutepusi dažyve. Moteris pasirinko, kaip ji pati vadina, gintaro atspalvį, nes sodyba įsikūrusi netoli vandens. „Sodyba apsupta medžių. Nors pas vieną kaimyną namas raudonas, pas kitą – pilkas, pati norėjau natūralios gamtos spalvos. Jaučiuosi neprašovusi, spalva dar nespėjo atsibosti. Mano namas statytas prieš karą. Po renovacijos jis atrodo kaip naujas. Net su draugais juokaujame: „Ta pati mergelė, tik kita suknelė.“ Dabar namo amžius nenusakomas“, – pasirinkimo nesigaili moteris.

Anot jos, nors meistrai įspėjo, kad dažyvė nėra ilgaamžis pasirinkimas, net ir praėjus nemažai laiko, namas atrodo neblogai. „Jau kaip ir atėjo laikas perdažyti, bet šį sezoną to daryti dar neskubėsiu. Gal spalvą apsaugojo tai, kad namas apsuptas medžių, gauna nemažai pavėsio. Kitąmet jau rimčiau pagalvosiu apie perdažymą, nes kiek man aiškino, tai visų pirma neturi būti tik gražu akiai –dažas saugo medieną“, – kitais metais namo fasado tvarkybos darbų ruošiasi imtis sodybos šeimininkė Vilma.

Rekomenduojami video