Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ateinančiais metais karaliaus violetinė spalva

Pasaulio kraštovaizdžio madų diktatoriai prancūzai teigia, kad šiuo metu apželdinimo projektuose vyrauja kuklumas, noras susilieti su gamta. Žmonės vis geriau supranta, kad tik darna su gamta daro gyvenimą visavertį.

Vyrauja natūralumas

Apželdinimo kursų organizatorė ir tinklaraštininkė Lina Liubertaitė pasidžiaugė, kad žmonės pradėjo labiau domėtis savo aplinka, kurti ją tausodami gamtos resursus. „Vis daugiau žmonių stengiasi įžvelgti subtilų gamtos grožį, atsisako rėkiančių elementų, – pripažino ji. – Subtilumo ir nuosaikumo atsiranda vis daugiau, keičiasi vertinimo kriterijai. Formuodami aplinką, žmonės domisi naujausiomis tendencijomis, nori dalytis gerąja patirtimi ir sužinoti dizaino naujovių ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio.“

L.Liubertaitės teigimu, Lietuvoje jau įgyvendinta nemažai gražių aplinkos dizaino projektų. „Labai smagu, kad stengiamės neatsilikti, galbūt vieną kitą naujovę padiktuosime ir kitoms šalims, jei ir toliau būsime aktyvūs, smalsūs ir toliau žiūrėsime atviromis akimis į aplinką, kuri mus supa, – sakė ji. – O kad galime šioje srityje būti diktatoriai, įrodė aplinkos dizaino konferencija, vykusi pernai rugpjūtį.“

Mada yra trumpalaikė ir įnoringa, tačiau L.Liubertaitė pripažįsta, kad, kalbant apie želdynų dizainą, reikėtų aptarti tendencijas, kurios taip greitai nesikeičia ir nėra tokios kardinalios. „Kad aplinka pasikeistų, turime palaukti ir trejus, ir penkerius metus, kol augalai užaugs, suvešės, – sakė ji. – Natūralu, kad pokyčiai nebūna tokie greiti. Bet šią, kaip ir bet kurią kitą dizaino sritį, veikia tam tikros tendencijos, akivaizdus to požymis yra metų spalvos rinkimas.“

„Pantone“ institutas, diktuojantis pagrindines metų spalvas, pranešė, kad 2018-ųjų spalva bus violetinė, ji vyraus ir apželdinimo projektuose. „Pamažu įsigalinčios tendencijos – lėtas vartojimas, sveikas gyvenimo būdas, ekologija, natūralumas – veikia ir apželdinimo sritį. Daugėja tausojamo, nuosaikaus požiūrio viešosiose erdvėse ir natūraliuose želdynuose“, – teigė tinklaraštininkė.

L. Liubertaitė: "Kad aplinka pasikeistų, turime palaukti ir trejus, ir penkerius metus, kol augalai suvešės, užaugs".

Vyraujanti spalva padės atkreipti dėmesį į violetiniais žiedais žydinčius augalus, tarkim, į violetinius vilkdalgius, paskatins į juos pažvelgti nauju žvilgsniu. „Taip pat įvairias spalvas galime pritaikyti aplinkos detalėse, vadinamojoje mažojoje architektūroje. Galima nudažyti lesyklėlę, suolelį, darbastalį, pakabinti spalvingas užuolaidėles lauko virtuvėje.“

Želdynų dizainerė sodininkams ir augalų mėgėjams palinkėjo domėtis naujovėmis, ieškoti originalesnių sprendimų. „Augalams negalima pritaikyti vienos tiesos, turime būti atviri ir tolerantiški, stengtis suprasti kitų požiūrį į aplinką. Jei žmogui taip tinka, vadinasi, gerai“, – patikino L.Liubertaitė.

Ilgalaikis malonumas

Vienas garsiausių šiuolaikinio kraštovaizdžio dizainerių britas Anthony Paulas žurnalui „Sunset“ pripažino, kad sodas turi tapti ilgaamžiu meno kūriniu: „Sodas – tai ne duoklė madai ir ne trumpalaikis malonumas, jis turi atitikti šeimininko poreikius, derėti prie aplinkos ir laiko, jame turi gyventi siela.“

Ypač apgalvotai A.Paulas sode pataria naudoti spalvas. „Man patinka spalvinti kraštovaizdį augalais, tiesiog dievinu violetinius atspalvius. Paprastai apsiriboju minimaliu augalų rinkiniu, tačiau sodinu juos didelėmis grupėmis. Spalva būna efektinga tik tada, kai augalus sodinate tankiai, – sako britas. –Atkreipkite dėmesį ir į augalų lapus, mat gana ilgą laiką jie nežydės. Galiausiai reikia gerai išmanyti, kuriuos augalus derinti tarpusavyje. Aš visada parenku augalus, kurių panašios augimo sąlygos.“

A.Paulas kartais spalvų prideda nudažydamas pastatų sienas, langus arba duris. Jis niekada neapsieina sode be vandens elementų. Tai gali būti ir baseinas, jei leidžia aplinkybės, – tvenkinys. Pasak A.Paulo, vanduo ir sodas – neatskiriami.

Kraštovaizdžio dizaineris priminė, kad sodas – gyvas organizmas, kuris pabunda su pirmaisiais saulės spinduliais, o vakare jis ramina lapų šnarėjimu, vandens čiurlenimu. Jam svetimos trumpalaikės mados.

NBorintiems neatsilikti nuo mados pakaks pasodinti vieną violetinį augalą.

Žaidimai su spalva

Kaip neatsilikti nuo kraštovaizdžio kūrimo tendencijų, jei net pasaulio želdynų guru pripažįsta, kad sodas – ilgalaikis malonumas? 2018-aisiais dizaineriai rekomenduoja daugiau naudoti violetinės spalvos, tai ką vertėtų daryti keičiant aplinką, kiemą? Kraštovaizdžio architektė Gabija Sirvydienė šypsodamasi patikino, kad tikrai nebūtina imtis drastiškų sprendimų ir rauti paeiliui visus augalus, o vietoje jų sodinti kitos spalvos. „Jei jau labai norite neatsilikti nuo vadinamosios mados, galite pasinaudoti keletu gudrybių, kurios padės sodą atnaujinti ir paįvairinti, padaryti jį įdomesnį ir paslėpti tam tikrus trūkumus“, – sako G.Sirvydienė.

Asmeninio archyvo nuotr.

Kraštovaizdžio architektės teigimu, augalai ir gėlės kuria sodo atmosferą, todėl pasitelkus pastarąsias galima keisti vizualinį erdvės suvokimą, dėlioti akcentus, reguliuoti apšvietimą. Pavyzdžiui, vienas iš sprendimų nedideliam sodui – išmėtyti po visą erdvę įvairaus dydžio gėlynų, tai vizualiai išplėstų sklypo ribas. „Jeigu norite užmaskuoti tvorą arba tuščią sodo vietą, pasodinkite gėlių (galite ir violetinių, taip neatsiliksite nuo mados) ir dekoratyvinių žolynų fontaną, – pasakojo ji. – Labai gražiai atrodo sodinamos dviejų spalvų gėlės – pavyzdžiui, vienspalvės violetinės ir dvispalvės – baltos ir violetinės. Sodinkite našlaites, irisus, primules, klematisus, lobuliarijas... Jos derės su purpuriniais lazdynais, klevais „Royal Red“, plaštakiniais klevais, alyvomis“, –teigė G.Sirvydienė.

Kiemo aplinkoje galima sužaisti su skalda. Asmeninio archyvo nuotr.

Tiems, kurie nieko nenori keisti, ji pasiūlė pasodinti bent vieną gėlę, kuri atrodytų tarsi atsitiktinai išaugusi sode. Ji turi skirtis nuo netoliese pasodintų augalų, atkreipti į save dėmesį. Tokios detalės sodą daro įdomesnį, kviečia po jį pasivaikščioti, apžiūrėti, tikintis išvysti dar daugiau staigmenų.

Dar vienas svarbus momentas – mažosios architektūrinės formos, aksesuarai ir baldai. „Jie gali būti vyraujančios sode spalvos, – teigė G.Sirvydienė. – Kita vertus, nereikėtų maniakiškai perdažinėti, tarkim, skulptūrų ar tvoros violetine spalva, geriau „sužaisti“ reikiamos spalvos augalais. Kitas būdas – mažosios architektūros elementus ir netgi pačius gėlynus apšviesti spalvotais žibintais.“

Pasak želdynų dizainerės, idėjų kiekvienas gali pasisemti iki valios. O norintiesiems neatsilikti nuo pagrindinių tendencijų ji siūlo nepabūgti ir įvesti į aplinką violetinę spalvą – tuomet sodas tikrai nebus nuobodus.

Pasak želdynų dizainerės, idėjų kiekvienas gali pasisemti iki valios. Asmeninio archyvo nuotr.

 

Rekomenduojami video