Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ar įpirksime šiemet Kalėdų eglutę?

Šį rudenį vaismedžių ir vaiskrūmių sodinukai, kaip ir daug kitų prekių, brango. Taip pat puošime ir brangesnes Kalėdų eglutes, mat pabrangus degalams padidėjo transportavimo sąnaudos, kainas kelia ir pabrangę plastikiniai vazonai. Tiesa, kainų pokyčiai matyti dar ne visuose medelynuose. Kai kur kainodarą planuojama keisti nuo kitų metų.

Sąnaudos didėjo tris kartus

Marijampolės krašte medelyną „GK augalai“ turintis Gilmintas Kuodis, prisiminęs praėjusią vasarą, sako, kad dėl didelės drėgmės vasaros pradžioje augalus greitai apniko ligos, todėl teko papildomai purkšti augalų apsaugos priemonėmis. O šios, kaip ir trąšos, šiemet kainavo kelis kartus brangiau, todėl šiek tiek patuštino medelyno šeimininkų piniginę. Pavasarį smarkiai pabrango ir kone deficitine preke tapo plastikiniai vazonai. Taip nutiko dėl pandemijos ir prasidėjusio karo Ukrainoje. Nors jų gamyba atnaujinta, gėlių ir medelių augintojai nepatenkinti gaminių kokybe. Esą anksčiau vienkartiniai plastikiniai vazonėliai buvo tvirtesni ir tarnaudavo tris sezonus, o dabar jie vos atlaiko vienus metus.

„Trąšos pabrango keturis kartus, augalų vazonėliai, durpės – tris kartus. Galima nesunkiai suskaičiuoti, kaip pasikeitė mūsų sąnaudos. Normalu, kad teko kilstelti kainas. Visų augalų kainas kėlėme vienu, dviem ar trimis eurais, priklausomai nuo augalo rūšies, dydžio ir t. t. Klientai, ypač nauji ar rečiau apsilankantys, visada pastebi kainų pokyčius. O tie, kurie perka nuolat, nesureikšmina kelių eurų pokyčio“, – pasakoja G.Kuodis.

Nors sodinukai pabrango, klientų dėmesiu verslininkas nesiskundžia. Pasak jo, sodininkai, kurie buvo suplanavę atsinaujinti sodą ar gėlyną, dėl nedidelių kainų pokyčių planų neišsižada ir noriai perka augalus. Šiuo metu patys populiariausi miskantai, soruolės, hortenzijos, prasideda ir vaismedžių sodinimo sezonas. Tiesa, jis sako, kad kasmet augalų pirkėjų mažėja. Tai lemia ne kainų šuolis, o tai, kad žmonės veisia mažesnius sodus, renkasi mažiau augalų, kad juos būtų paprasčiau prižiūrėti.

Pavasarį klientai buvo dosnesni

Apie didėjančias darbo sąnaudas kalba ir Mačių medelyno (Kauno r.) šeimininkas Vytenis Mačys. Rudenį kainų jis nekėlė, tai darė pavasarį, kai teko susimokėti už pabrangusias trąšas, agrochemiją, pakavimo priemones, degalus. Jis džiaugiasi, kad bent jau vasara buvo dėkinga: augalų birželį, liepą lieti nereikėjo, užteko drėgmės iš dangaus, o stichinė sausra rugpjūtį taip pat nesukėlė sunkumų, nes augalai jau buvo tvirtai įsišakniję, todėl didelio streso nepatyrė.

Pašnekovas sako, kad pavasarį pirkėjai buvo kiek dosnesni ir rinkosi brangesnius augalus, pavyzdžiui, bonsus, o štai rudenį ėmė skaičiuoti, jie renkasi kiek pigesnius dekoratyvinius augalus.

Pasiteiravus, ar turguose nusidriekusi sodinukų perpardavėjų eilė mūsų augintojams nesudaro didelės konkurencijos, Vytenis laikosi optimistiškai. Jo įsitikinimu, iš Lenkijos parsivežtus augalus galima parduoti greitai ir gana pigiai, tačiau tik kartą. Pas tokius pardavėjus klientai nelinkę sugrįžti, nes ne taip jau retai iš lenkų medelynų pargabenti sodinukai neišgyvena nė pirmosios lietuviškos žiemos. „Žmonės nori augalus pirkti iš patikimų rankų, kur galima sugrįžti ir pasikonsultuoti. Jie ieško savotiškos garantijos. Žinoma, garantijos, kad augalas prigis, niekas negali duoti, tačiau kai jų šaknis formuoji, augalus prižiūri, tai pamato ir klientai. Pasitaiko, kad sodinamosios medžiagos iš Lenkijos parsiveža ir medelynai. Jie apsigauna nepamatę, kad sodinukai su neformuotomis šaknimis, jau pavasarį pas klientus jie nudžiūva. Nors medelynas nėra kaltas, kad augintojas pardavė augalus neformuotomis šaknimis, galiausiai vis tiek lieki atsakingas. Tokių atvejų girdžiu ne vieną“, – tikina V.Mačys. 

Klientai dar netaupo

„Šilingų medelyno“ savininkė Ieva Radzevičienė (Šakių r.) atvira – kylančios energijos kainos, pradedant elektra ir baigiant degalais, didelis išbandymas ir medelynų šeimininkams. Nors verslas įsteigtas po atviru dangumi, be elektros apsieiti neįmanoma. „Šiemet dar kainų nekeliame, tačiau, tikėtina, kitais metais tai turėsime padaryti. Mums viskas pabrango. Kelerius metus dar neskubėjome kelti kainų, bet situacija keičiasi. Pavasarį planuojame kelti visų prekių kainą 10 proc.“, – pabrėžia I.Radzevičienė.

Nors maisto prekių parduotuvėse kainos smarkiai išaugusios, o ant nosies ir šildymo sezonas, verslininkė klientų srautu patenkinta. Pasak jos, į medelyną užsukę žmonės išvyksta ne tuščiomis ir apie sunkmetį negalvoja. „Manau, jei žmonės labai taupytų, pas mus net neatvažiuotų, nes dekoratyviniai augalai nėra pirmo būtinumo prekė“, – įsitikinusi pašnekovė.

Kalėdinės eglutės brangs

Nors vasara dar tik baigėsi, o medžių lapai tik kur ne kur pradėjo keisti spalvą, kalėdinių eglučių pardavėjams prasideda pats darbų įkarštis. Jų prekeiviai jau rikiuoja darbus, ruošiasi eglučių prekybos sezonui. Kalėdinėmis eglutėmis prekiaujantis verslininkas, „Baltic Plants“ atstovas VL sakė pernai pardavęs apie tris tūkstančius kirstų eglučių. Jos visos buvo užaugintos Lietuvoje. „Užsiimame urmine prekyba, mums klientai jau rašo, domisi, kokius kiekius ir kokią kainą galėsime pasiūlyti“, – sako jis. Pasiteiravus, kokių kalėdinių eglučių kainų galima laukti, pašnekovas skaičiuoja, kad jos gali būti iki 10 proc. brangesnės. Tai esą nėra didelis šuolis, nes jos brangsta kasmet panašiai. „Žmonės vis tiek dažniau perka kirstas eglutes nei vazonuose, nes nenori permokėti. Vazonuose eglutės dažnai neišgyvena, nes per ilgai užsibūna kambario temperatūroje, o persodintos

neprigyja. Niekas nenori permokėti už augalą, kuris neišgyvena. Vien pernai pardavėme apie 3 tūkst. kirstų eglučių, o šiemet tikimės parduoti dar daugiau. Ruošiamės dalį eglučių vežti į Švediją ir Suomiją“, – dėsto jis.

„GK medelynas“ šeimininkas G.Kuodis svarsto, kad jei bus prastas rudens prekybos sezonas medelyne, žiemą teks prekiauti kalėdinėmis eglutėmis. Pardavinėtų ir kirstas, ir sodintas vazonuose. „Šiemet kalėdinės eglės bus brangesnė nei pernai. Naivu tikėtis, kad jos pigs. Juk ir olandiški kėniai šiemet bus vežami į Lietuvą. Juk kiek per metus brango degalai... Akivaizdu, kad šie pinigai bus atgaunami branginant medelius vienu ar keliais eurais“, – neabejoja medelyno „GK augalai“ savininkas.

Rekomenduojami video