Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ar augalus saugoti nuo sniego?

 Kai prisninga daug sniego, sodininkai, o ypatingai pradedantieji, pasimeta svarstydami, ar sniegą reikia nukasti, ar palikti, juk sunki sniego danga gali pakenkti jautriems augalams, nors kartu ir saugo augalus nuo žiemos šalčių.

Apsaugo nuo šalčio

Visiems sodininkams žinoma, jog sniego patalu uždengti augalai kaupia jėgas vasaros gyvenimui. O ką daryti, jei sniego prisninga per daug? Nejaugi visi augalai gerai jaučiasi po nepakeliamu sniego svoriu? Kokiais atvejais sniegas apsaugo augalus, o kokiais juos prislegia? Galbūt visgi vertėtų pareguliuoti sniego dangą sode?

Apskritai daugeliui sodo augalų „baltasis spindesys“ nesukelia jokios žalos. Greičiau priešingai, turi teigiamą poveikį jų gyvybinei veiklai. Sniegas – blogas šilumos laidininkas, todėl sulaikydamas šilumą dirvoje jis apsaugo medžius ir krūmus nuo iššalimo.

Būtina apšiltinti

Įrodyta, jog dirvos temperatūra po sniegu yra net 15 °С aukštesnė negu plikos dirvos temperatūra. Puri, 6–10 cm storio sniego danga saugo dirvą, taip pat ir augalų šaknis nuo iššalimo. Netgi iškritęs lengvas sniegas, ištirpstantis per dieną, turi apsauginį poveikį. Mat naktį, veikiant žemai temperatūrai, aptirpęs sniegas vėl sušąla padengdamas augalų lapus, spyglius ir šakas plonu apsauginiu sluoksniu.

Augalams blogiausia, kai paspaudžia šalčiai su geležiniu, kiaurai košiančiu vėju, o sniego nėra. Tokiu oru dirvožemis labai greitai įšąla, o tai kai kuriais atvejais priveda prie augalų žūties. Taigi, sniego danga izoliuoja ir apsaugo dirvožemį nuo didelių šalčių. Jeigu sniego sode nėra, medžius ir krūmus būtina apšiltinti, mulčiumi uždengti gruntą. Augalus galima pridengti eglišakiais ir nukritusiais lapais, pjuvenomis, drožlėmis arba durpėmis. Jautrius ir žemai augančius sodo augalus tokiu būdu galima ir visiškai uždengti. Ypač kruopščiai sniegui reikia paruošti rožes. Rožių krūmus pakanka apkaupti mulčiumi arba puria žeme, o jautrias įskiepio vietas uždengti šakomis. Prieš uždengiant rožių ūglius neaustine drobe, būtina pašalinti visus senus lapus.

Jei sniegas per sunkus

Spaudžiant sniegui, augalų kamienai iškrypsta ir palinksta prie žemės, šakos apsilaužo. Kad taip nenutiktų, patyrę sodininkai rekomenduoja šviežią sniegą nuo augalų pašalinti.

Apsnigtus buksmedį, tują, lauramedį, vaismedžius ir vaiskrūmius reikia atlaisvinti nuo sniego svorio. Sniegą reikia nupurtyti tvarkingai, kad nenulūžtų dar daugiau augalo šakų. Nereikia purtyti viso medžio ir tuo labiau – už jo šakų, kurios per šalčius yra labai trapios ir greitai lūžta. Galima paimti lazdą ir lengvai suduoti ja per šakas, tada sniegas lengvai nukris. Nuo žemutinių šakų sniegą galima nupurtyti ir ranka.

Jeigu sinoptikai žada gausų sniegą, jautrius augalus reikėtų surišti į pėdus. Be to, augalų lapai ir spygliai viduje pėdo turi gauti pakankamai jų gyvybei reikalingos šviesos, nes priešingu atveju jie pagels ir nukris.

Rekomenduojami video