Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
2030 metais Žemė gali panirti į „mini ledynmetį“ – prognozės kelia nerimą, nes matematikai klysta retai

2021 metais temperatūra Žemėje pradės kristi. Neužtruks nei 10 metų ir ji pasieks neįprastas žemumas. Trumpam pamiršime klimato atšilimą ir turėsime tvarkytis su šalčio keliamomis problemomis. Manote, kad tai – juokas? Ne, matematikų prognozės yra paremtos didžiuliu duomenų kiekiu, o toks „mini ledynmetis“ kartą jau yra įvykęs rašytinės istorijos laiku. Jį sukels pati Saulė.

Saulė turi savo aktyvumo ciklus. Jie stebimi dviejuose lygiuose – teigiama, kad Saulė šiuo požiūriu primena žmogaus širdį, tik tie tvinksniai kartojasi kas 11 metų. Visgi, tie du lygiai nėra visiškai sinchriniški ir gali vienas kitą atšaukti. Kas įvyks tada? O tada Žemėje prasidės staigus atšalimas. Kaip dabar prognozuoja Nortumbrijos Universiteto Jungtinėje Karalystėje mokslininkai, atšalimas prasidės jau 2021 metais ir šalčiausią tašką pasieks jau 2030 metais. Toks „mini ledynmetis“ dėl tos pačios priežasties jau buvo užfiksuotas 1646-1715 metais, kuomet Londone užšalo ir Temzė.

Matematinis modelis, kuris ir paskatino šią išvaizdą, įprastai yra labai tikslus. Jis jau ne kartą buvo tikrintas ir kol kas beveik idealiai prognozuoja magnetinius Saulės ciklus. Modelis leidžia pažvelgti ir į praeitį - taip ir buvo patvirtinta to 1646-1715 metų atšalimo priežastis. Lygiai per pusę ciklo viena nuo kitos nutolusios bangos skirtinguose Saulės lygiuose tiesiog atšauks viena kitą ir Saulės aktyvumas kardinaliai nukris. Tai, žinoma, sukels didelių rūpesčių.

Šis fenomenas, vadinamas Maunderio minimumu, yra labai retas. Jis prognozuojamas matematiniais skaičiavimais, kurie yra tvirtinami Saulės dėmių stebėjimais. Maunderio minimumas temperatūrą Žemėje sumažintų drastiškai, tačiau kiek - prognozuoti sunku. Greičiausiai šis laikas pasižymėtų trumpomis vasaromis ir giliomis žiemomis. Tai, žinoma, būtų problema – tektų ilgiau tvarkytis su žiemos negandomis, neaišku, ar visur atlaikytų infrastruktūra. Tačiau skaičiavimus atlikusi Valentina Žarkova teigia, kad galima žiūrėti ir į teigiamą šio fenomeno pusę.

Žarkova teigia, kad Maunderio minimumas, jei jis tikrai įvyks, žmonijai suteiktų kelis papildomus dešimtmečius pagalvoti apie taršą – trumpam būtų sustabdyta klimato kaita. Tačiau po kelių dešimtmečių Maunderio minimumo padariniai išnyktų, todėl negalima atsipalaiduoti. Reikia ir toliau kryptingai judėti taršos mažinimo linkme.

Visgi, reikia paminėti, kad V. Žarkovos tyrimai nebūtinai yra tikslūs. Kol kas kiti mokslininkai Maunderio minimumo prognozės nepatvirtino. Tai yra, jis gali ir neįvykti. V. Žarkova su savo kolegomis į schemą įnešė antrojo Saulės lygio ciklą, kuris modeliui neabejotinai pridėjo tikslumo. Tačiau kol kas sensacija šie skaičiavimai nėra vadinami, kol jų nepatikrino kitos mokslininkų komandos.

Rekomenduojami video