Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Žalieji degalai ateina į Lietuvos žemės ūkį

Tvarus žemės ūkis Lietuvoje įgauna naują pagreitį: bendradarbiaujant UAB „Agaras“, AB „Lytagra“ ir UAB „Addeco“, iš lietuviško mėšlo pagamintas pirmasis biometanas pirmajam registruotam biometanu varomam traktoriui Lietuvoje – „New Holland T6.180 Methane Power“. Ši švarios energijos revoliucija žemės ūkyje žymi pažangą, mažinančią aplinkos teršalų kiekį ir skatinančią tvarų ūkininkavimą.

Ambicinga vizija

Biometano sektoriui Lietuvoje žengiant pirmuosius žingsnius, po dviejų mėnesių intensyvių bandymų, birželio 29 dieną Biržų rajono bendrovės UAB „Agaras“ biodujų jėgainėje buvo gyvai pristatyta pirmoji Lietuvoje veikianti biometano gamybos ir naudojimo žemės ūkyje grandinė.

Bendrovė „Agaras“, kuri žinoma kaip viena didžiausių šalies šviežios mėsos gamintojų ir pardavėjų, lyderiaujanti brandintos jautienos gamyboje Lietuvoje, AB „Lytagra“, viena stambiausių kompanijų Lietuvoje, vykdanti mažmeninę prekybą nauja žemės ūkio technika, žemės ūkio technikos atsarginėmis dalimis, teikianti žemės ūkio technikos serviso paslaugas, turinti žemės ūkio technikos ekspoziciją, ir UAB „Addeco“, biometano ir susijusių technologijų vystymo bendrovė, sukūrė partnerystę su ambicinga vizija – gaminti biometaną iš lietuviško mėšlo ir panaudoti jį kaip šaltinį vieninteliam rinkoje sertifikuotam serijiniu būdu gaminamam biometanu varomam ratiniam traktoriui „New Holland T6.180 Methane Power“.

Pažangus žingsnis

Kas yra biometanas ir kodėl tai tvarus pasirinkimas žemės ūkyje? Biometanas yra atsinaujinanti energija – žaliosios dujos, pagamintos iš organinės medžiagos, tokios kaip mėšlas, žalioji masė ir kitos biologinės atliekos. Jo gamyba apima anaerobinę fermentaciją, kurioje mikroorganizmai skaido organines medžiagas ir gamina biodujas, bei biodujų gryninimą, kurio metu iš biodujų pašalinamas anglies dvideginis ir gaunamas galutinis produktas – biometanas, atitinkantis gamtinių dujų kokybę.

Gamindami biometaną, ūkininkai gali ne tik efektyviau panaudoti mėšlą ir kitas organines atliekas, bet ir sumažinti žemės ūkio sektoriaus išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį. Biometano deginimas laikomas neutraliu CO2 atžvilgiu, priešingai nei tradicinių naftos degalų deginimas.

Šis traktorius varomas biometanu, gautu iš mėšlo, ir tai žymi svarbų žingsnį į priekį link tvaraus žemės ūkio. Traktorius yra ne tik pažangių technologijų simbolis, bet ir praktiškas sprendimas, siekiant sumažinti žemės ūkio sektoriaus poveikį aplinkai.

Išoriškai „New Holland T6.180 Methane Power“ yra labai panašus į standartinį dyzelinu varomą T6 serijos „New Holland“ traktorių. Nieko keisto, nes „Methane Power“ kabina, tiltai ir netgi transmisija yra tokie patys kaip ir „tradiciniuose“ T6 serijos traktoriuose. Esminiai pastebimi skirtumai: degalų bakai, o pakėlus variklio gaubtą – viršutinė variklio dalis.

Biometanu varomame variklyje žymiai paprasčiau užtikrinti griežčiausius TIER V etapo emisijos reikalavimus – nereikia jokių sudėtingų papildomų sistemų, tokių kaip deginių recirkuliacijos sistema (EGR), arba katalitinė redukcijos sistema (SCR), nei kietųjų dalelių filtro (DPF). Net be šių papildomų sistemų, biometanu varomo „New Holland T6.180 Methane Power“ išmetamų teršalų emisija yra žymiai mažesnė, negu leidžia griežti TIER V etapo reikalavimai: anglies monoksido dalelių emisija yra 75 proc. mažesnė, angliavandenilių 90 proc. mažesnė, kietųjų dalelių 98 proc. mažesnė, azoto oksidų 62 proc. mažesnė, o anglies monoksido emisija 11 proc. mažesnė.

Kai „New Holland“ ėmėsi kurti biometanu varomą traktorių, esminė sąlyga buvo nepabloginti variklio charakteristikų, lyginant su standartiniu to paties darbinio tūrio dyzeliniu varikliu. Nepaisant ženkliai sumažėjusių išmetamų teršalų, „New Holland T6.180 Methane Power“ turi tokią pačią 175 AG didžiausią galią ir sukuria maksimalų 740 Nm sukimo momentą, kaip ir jo dyzelinu varomas pirmtakas. „Methane Power“ traktoriaus eksploataciniai kaštai yra net 30 proc. mažesni, o triukšmo lygis net 5 decibelais mažesnis, lyginant su analogiškos galios dyzeliniu varikliu.

Skatina ir kitus

Pirmasis biometanu varomas „New Holland T6.180 Methane Power“ traktorius Lietuvoje yra svarbus žingsnis link tvaraus žemės ūkio. Šis traktorius naudoja biometaną, gautą iš lietuviško mėšlo, kaip žaliuosius degalus. Tai reiškia, kad žemės ūkio sektorius tampa mažiau priklausomas nuo tradicinių degalų, o vietoje to pasitelkia tvarų ir atsinaujinantį energijos šaltinį.

UAB „Agaras“, AB „Lytagra“ ir UAB „Addeco“ bendradarbiavimas gaminant biometaną ir jį panaudojant žemės ūkyje yra svarbi žinia Lietuvos žemės ūkio sektoriui. Šis inovatyvus požiūris ne tik prisideda prie tvaraus ūkininkavimo ir energetinės nepriklausomybės, bet ir skatina kitas įmones bei ūkininkus pasitelkti panašias sprendimų sistemas. Tai ženklas, kad Lietuvos žemės ūkis juda link tvarios ir aplinkai draugiškos ateities.

Bendrovių projekto partneriai: Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademija, VšĮ „Aukštaitijos profesinio rengimo centras“, ūkininkai Linas Šateika ir Andrius Baublys, UAB „Alantos agroservisas“ bei ŽŪB „Agaro riešutas“.

Rekomenduojami video