Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Vynuogynas tapo mįsle: iš uogų daro vyną, nes jos – niekieno

Šakių rajone kurioziška situacija. Aiškinamasi, kam priklauso dviejų hektarų ploto vynuogynas – vienai Šakių rajono seniūnijai ar privatiems asmenims. Vynuogės noksta valstybei priklausiančioje žemėje. Tačiau iš jų vyną esą daro ir juo prekiauja verslininkai. O vietos seniūnas aiškina, kad vynuogyną pasodino dėl grožio ir valgyti, skinti kone 10 rūšių vynuoges neva gali kas tik nori. Visgi rajono valdžia įtaria, kad vyksta nelegalus versliukas.

Šakių rajone, prie Zyplių dvaro, vynuogynai veši kone dešimtmetį. Tačiau tik dabar susizgribta išsiaiškinti, kam iš tiesų jie priklauso – seniūnijai ar privatiems asmenims. Vynuogės noksta valstybei priklausančioje žemėje – dviejų hektarų plote. Šakių valdžia pradėjo aiškintis, ar čia nevykdomas nelegalus verslas. Jų žiniomis, valstybinėje žemėje, be jokių suderinimų ar leidimų, šeimininkauja verslininkai.

„Šeima, kurie ir deklaruoja, kad jie tas vynuogių veisles prižiūri ir moko kitus, kaip prižiūrėti. Jie spaudžia iš to vynuogyno gautų vynuogių vyną, kurį vėliau edukacijų metu pardavinėja turistams. Tai yra verslas“, – teigia meras Edgaras Pilypaitis.

Šakių valdžia vietos seniūną įtaria dangstant nelegalų vyndarių verslą. Esą valstybės tarnautojas turėjo žinoti apie tai. Šis ginasi. Sako, du hektarai vynuogių užveisti dėl grožio. O uogomis gali vaišintis ar skinti į valias kas tik nori.

„Čia daugybė yra dar sodų. Ir juose, kai ateina derliaus metas, aš matau, kai žmonės atvažiuoja, skina obuolius, pridavinėja galbūt. Tokie skurdesni žmonės. Taip lygiai taip ir tie vynuogynai. Kai jau jie pradėjo duoti derlių, po kokių penkių metų, mes tuos procesus irgi stebim“, – sako seniūnas Vidas Cikana. Šakių valdžia sako nenorinti sunaikinti vynuogyno.

Esą siekia, kad valstybei priklausanti žemė būtų naudojama pagal įstatymą. „Įtarimai kyla, kad ten kažkieno. Mes tikrai nepasiruošę, kad ten sunaikinti tą vynuogyną. Reikia užpajamuoti pagal įstatymus, tegul bus ten biologinis savivaldybės objektas“, – mano savivaldybės administracijos direktorius Dainius Grincevičius. Šakių rajono valdžia dabar sako laukianti išsamaus seniūno paaiškinimo, kam priklauso šis vynuogynas ir kokia iš jo nauda.

Ankstesnis atsakymas, kad vynuogynas veikia pagal savanorystės įstatymą, politikų neįtikino. „Tą savanorystės įstatymą aš skaičiau. Bet jame yra aiškiai parašyta, kad tai yra paslaugos, pagalba. O ne valstybinėje žemėje, be jokios sutarties, daryti, na, versliuką šiokį tokį“, – kalbėjo E. Pilypaitis. „Visa Lietuva skina.

Bet prižiūri ir augina… Patys mes tokių dalykų neišmanom. Atvažiuoja profesionalai vyndariai, kurie atsiliepė į tą mano pašaukimą“, – pasakoja V. Cikana. Visgi jei bus įrodyta, kad vynuogynas priklauso verslininkams, ne seniūnijai, du hektarai išpuoselėtų uogynų bus oficialiai paimti visuomenėms reikmės.

Geda Kumžienė

Rekomenduojami video