Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Vilkiukų pamokas apmoka valstybė

Gamtoje dabar prasideda pamokų metas – ūgtelėjusius vilkiukus seni vilkai moko medžioklės gudrybių. Deja, mokomaisiais taikiniais pilkiai neretai renkasi ūkinius gyvūnus, o dėl vilkų žalos patirtus nuostolius įsipareigoja atlyginti valstybė.

Praėjusį savaitgalį vilkai gerokai pasidarbavo Ukmergės rajone, Žemaitkiemio seniūnijoje, Balandžių kaime. Čia jie įsibrovė į elektros „piemeniu“ aptvertą teritoriją ir nugalabijo 7 avis. Tiek jų rasta negyvų. Dar kelios dingusios, ūkininkas tikisi – gal atsiras.

Dėl šio įvykio pirmadienį buvo kreiptasi į Ukmergės rajono savivaldybę. Į įvykio vietą buvo atvykusi  Medžiojamųjų gyvūnų padarytos žalos žemės ūkio pasėliams, ūkiniams gyvūnams ir miškui nuostolių skaičiavimo komisija.

Šios komisijos narė savivaldybės Žemės ūkio ir kaimo plėtros skyriaus vyriausioji specialistė Neringa Adomavičienė pasakojo, kad per 90 centimetrų aukščio tinklą į ūkininko ganyklą buvo įsibrauta keliose vietose – tinklas tiesiog įvirtęs į vidų.

Visos nugalabytos avys buvo suaugusios, didelės, svėrusios per 80 kilogramų. Aptvaras, kuriame jos ganėsi, didžiulis – maždaug 4 hektarų. Kol kas nežinia, ar atsiras dar kelios pradingusios avys.

N.Adomavičienė pasakojo, kad liepos mėnesį Ukmergės rajone buvo užfiksuotas dar vienas išpuolis prieš avis Pabaisko seniūnijoje, Sukinių kaime. Tėvo ir sūnaus ūkiuose iš viso buvo papjautos 4 avys.

Pasak specialistės, nukentėję savininkai nedelsdami privalo apie panašų įvykį pranešti seniūnijai bei parašyti prašymą dėl vilkų padarytos žalos įvertinimo ir atlyginimo.

Seniūnas informuoja medžioklės plotų naudotoją ir rajono savivaldybės administraciją. Ukmergės rajono medžiojamųjų gyvūnų padarytos žalos žemės ūkio pasėliams, ūkiniams gyvūnams ir miškui skaičiavimo komisija vyksta į apžiūrą. Po to nagrinėja prašymą. Žala skaičiuojama, vadovaujantis Medžiojamųjų gyvūnų padarytos žalos žemės ūkio pasėliams, ūkiniams gyvūnams ir miškui apskaičiavimo metodika, Biologinio turto ir žemės ūkio produkcijos normatyvinių kainų sąrašu.

„Pasikeitus teisės aktams, nuo praėjusių metų gegužės vilkų ūkiniams gyvūnams padarytą žalą atlygina Aplinkos ministerija. Dėl šios priežasties nukentėjęs asmuo papildomai dar turi parašyti prašymą ministerijai atlyginti vilkų ūkiniams gyvūnams padarytą žalą.

Prašymą bei kitus reikiamus dokumentus Ukmergės rajono savivaldybės administracija pateiks ministerijai, jog būtų atlyginta vilkų padaryta žala nukentėjusiems asmenims“, – paaiškino N. Adomavičienė.

Padarytos žalos dydis priklauso nuo gyvūnų rūšies, svorio, praėjusio mėnesio vidutinės supirkimo kainos ar vertės pagal paskutinio pusmečio vidutinius pirkimo ir pardavimo duomenis, jei ūkyje vedama dvejybinė apskaita.

Šiemet mūsų savivaldybėje yra gauti 5 prašymai dėl medžiojamųjų gyvūnų padarytos žalos ūkiniams gyvūnams įvertinimo. Žalos padarytos Radiškio kaime, Žemaitkiemio seniūnijoje, Daubariškių kaime, Želvos seniūnijoje, Sukinių kaime, Pabaisko seniūnijoje, Balandžių kaime, Žemaitkiemio seniūnijoje.

Iš viso papjauta1 galvijas, 11 avių.

Valstybės lėšomis kompensuojama ne tik dėl vilkų padaryta žala, bet priemonės apsisaugojimui nuo jų.

Žemės ūkio ministerija skelbia, kad pratęstas paraiškų prevencinėms priemonėms įsigyti teikimo laikotarpis ir patikslintos paramos teikimo taisyklės.

Paraiškas pagal Lietuvos kaimo plėtros programos veiklos sritį „Prevencinių priemonių taikymas prieš vilkų ūkiniams gyvūnams daromą žalą“ dabar galima teikti iki rugsėjo 18 d.

Pretenduoti į paramą gali fiziniai bei juridiniai asmenys, valdantys žemės sklypus, kuriuose ketinama įrengti apsaugos nuo vilkų priemones. Anksčiau smulkūs šeimos ūkiai, kuriuose šeimos nariai susijungę valdoje partnerystės sutarties pagrindu, šia parama pasinaudoti negalėjo. Vienam paramos gavėjui skiriama iki 5 tūkst. Kompensuojamos gyvulių apsaugos nuo vilkų priemonės: vielinis, juostinis ar tinklinis elektrinis aptvaras, elektros tiekimo ir palaikymo įrenginys bei jų dalys.

Rekomenduojami video