Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Vietoje Agurkų šventės – Agurkų diena

Liepos 14-ąją Kėdainių kraštas skelbia Agurkų dieną. Mieste veiks žaliasis turgelis ir agurkų ragautuvės, agurkų paštas. Tą dieną bus paskelbti mieste vykusio gardžiausių receptų konkurso nugalėtojai. Agurkų sostinės vardą regionas stiprina šimtmečiais. O pastaruosius du dešimtmečius mieste švenčiama vienintelė šalyje Agurkų šventė, kuri yra pirmasis kulinarinis festivalis Lietuvoje.

Gaminkite ir vaišinkite

Agurkų auginimo tradicijoms paminėti liepos 14 diena parinkta neatsitiktinai. Dar 1997-aisiais Kėdainių krašte pirmą kartą buvo sumanyta pagerbti agurkų augintojus. Nuo tada net 22 metus kasmet išradingai ir linksmai buvo švenčiama Agurkų šventė. Dažniausiai maždaug liepos viduryje.

Tuo metu agurkai stipriai atpinga ir prasideda konservavimo ir šių daržovių ruošimo žiemai laikas. Šiais metais nuspręsta pasirinkti konkrečią datą, kad ji įsimintų ir būtų minima visoje Lietuvoje.

„Surenkite savo namuose ar per pietus darbe mini puotą. Gaminkite viską, ką tik sugalvojate iš agurkų ir vaišinkite šeimas, bičiulius ir kaimynus“, – ragina ilgametė kulinarijos ir pramogų šventės organizatorė Daiva Urbonienė.

Ilga istorija

Nepriekaištingų agurkų augintojų vardą Kėdainiai pelnė ir stiprino kelis šimtmečius. Apie tai, kad miesto apylinkėse užsiimama daržininkyste ir auginami agurkai, minima jau XVII amžiuje Karaliaus Jono Sobieskio laikais (1674 m.). Agurkų auginimo verslas klestėjo carinės Rusijos laikais, tarpukario Lietuvoje bei sovietmečiu.

Per daugiau kaip du dešimtmečius švęsdami kulinarinį festivalį kėdainiečiai daug ką šventėms gamino iš agurkų: nuo įvairiausiai raugintų ir marinuotų iki agurkų martinio ir torto.

Agurkų dieną – liepos 14-ąją – Kėdainių senamiestyje, Didžiojoje gatvėje, nuo 11 iki 13 val. vyks Agurkų turgelis.

Čia bus ragaujama ir prekiaujama žaliais, raugintais agurkais ir jau moderniais pramoniniu būdų pagamintais kulinariniais bei net kosmetiniais gaminiais iš agurkų.

Bus ir patiekalų. Juos gamins viena iš stipriausių krašto šeimininkių, 10 metų dalyvavusi Agurkų šventėse šeimininkių varžytuvėse, – Dalia Kupstienė, o šefas, profesijos mokytojas Darius Biriukas ruoš gaiviuosius agurkų kokteilius.

Nauji prekių ženklai užkariauja širdis

Krautuvėlė „Ragauk“ pristatys užkandį – džiovinukus su agurkais ir medumi, agurkais ir žirneliais. „Šušvės midus“ pristatys midų su agurkų sultimis.

Prekės ženklas „Gurkė“ siūlys didžiausią asortimentą: išpopuliarėjusį agurkų džemą, saldainius su agurkais ir šokoladu, agurkų ledinukus, taip pat rankų muilą, veido kremą su agurkų sėklų aliejumi ir paakių kremą. Ir šios vasaros naujienų naujieną – rankų darbo agurkų zefyrus. Juos iššlavė iš parduotuvės lentynų jau pirmąją prekybos dieną.

Restoranas „Grėjaus namas“ kvies užsukti ir paragauti agurkų ledų „Tiltas per upę“. Šiuo modernizuotu populiariausiu desertu restoranas savo meniu praturtino tik nuo praeito pavasario. Tikrai dar ne visi kėdainiečiai ir svečiai išbandė gardžią naujovę.

Parašykite laišką iš Agurkų sostinės

Mieste veiks Agurkų paštas. Palinkėjimą ar trumpą laišką, o gal receptą ant specialiai agurkų dienai sukurto atvirlaiškio nemokamai iš Agurkų sostinės galės išsiųsti visi norintys ir taip pasveikinti geriausius kulinarus, mylimus žmones, draugus, gimines ir artimuosius.

Pasaulis mini pačias įvairiausias kulinarines dienas nuo kruasanų, sausainių ir mėsainių iki limonado, svogūnų žiedų ir šoninės dienų.

Žmonės dalinasi receptais, mėgaujasi maistu, kuria sau ir kitiems pramogas.

Jungtinėse Amerikos Valstijose lapkričio 14-ąją minima raugintų agurkų diena. Manoma, kad tarp 1800 ir 1900 metų į Ameriką atvykę žydai čia išpopuliarino raugintus agurkus. Diena minima jau daugiau kaip 70 metų.

Pomidorų diena minima Brazilijoje vasario 1 dieną, špinatų – kovo 26, morkų – balandžio 4.

Per metus pasaulyje švenčiamos net 7 dienos, susijusios su ledais: Ledų pusryčiams diena (2020–02–20), Šokoladinių ledų diena (2020–06–07); Ledų diena (2020–07–01); Persikinių ledų diena (2020–07– 17) Pasaulinė ledų diena (2020– 07–19 – kiekvieną 3-ią liepos sekmadienį) ir net Ledų sumuštinio diena (2020–08–02).

Daugiausiai kulinarinių švenčių yra minima vasario mėnesį – net 17, o mažiausiai jų turi lapkritis – tik šešias.

Lietuvoje ir visame pasaulyje nuo 2014 metų pirmąjį vasario sekmadienį minima Lietuvoje taip populiarių Cepelinų diena.

Rekomenduojami video