Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Vieni radiniai – nevertingi, kiti – sensacingi

Ukmergės miesto centre vykstant statybų darbams atrasta statinių liekanų. Vieni radiniai, archeologų požiūriu, – nevertingi, kiti – sensacingi.

Praėjusią savaitę žmonės atkreipė dėmesį į Draugystės skvere atkastas senų pastatų liekanas. Svarsto, gal ten kažkokia didelė vertybė, kas tai buvo per pastatai?

VšĮ „Kultūros paveldo išsaugojimo pajėgos“ archeologas, Ukmergės Pilies parke atliekamų archeologinių tyrimų vadovas Justinas Račas sako, kad minėtoje vietoje – Kęstučio aikštės ir Vilniaus gatvės kampe – atkastos 19 amžiaus pastatų liekanos.

Per Antrąjį pasaulinį karą šie pastatai buvo apgadinti, vėliau sulyginti su žeme ir apversti dideliu žemės sluoksniu sudarant šlaitą. O štai dabar, atliekant darbus, buvo atkasti.

J.Račas sako, kad šios liekanos nėra vertybė ir nebus toliau tiriamos.

O išskirtiniu vadinamas kitas šios žiemos radinys Ukmergėje – gruodžio mėnesį Pilies parke rastos gynybinio bokšto liekanos.

„Ukmergės žiniose“ jau skelbėme, kad VšĮ „Kultūros paveldo išsaugojimo pajėgos“ archeologams Pilies parko teritorijoje pavyko aptikti su pilies egzistavimo laikotarpiu susijusią struktūrą, kaip spėjama, – gynybinio bokšto liekanas.

„Aptikome istorinio bokšto sieną ir vieną kampą“, – pasakojo J. Račas. Radinys aptiktas parko pakraštyje, po daugiau nei metro gylio žemės sluoksniu.

Pasak pašnekovo, Ukmergės plane, kuris buvo sudarytas 1811–1817 metais, buvo pažymėtas gynybinis bokštas, esantis pietrytinėje Pilies kalno dalyje.

Lietuvoje atkūrus nepriklausomybę buvo ne kartą bandyta ieškoti jo liekanų. Tačiau nesėkmingai. J. Račas pasakojo pats kasinėjimus Pilies parke vykdęs 2016 metais, tačiau nieko nepavyko rasti.

O dabar atliekant žemės darbus aptiktas stambių lauko akmenų mūras, kurio plotis siekia vieną metrą, o šalia jo yra išlikęs akmenų grindinys. Šalia mūro esantis kultūrinis sluoksnis leidžia jį datuoti XVII–XVIII a.

Archeologinių tyrimų vadovo teigimu, šiose vietose atlikus platesnės apimties detaliuosius tyrimus, būtų galima detaliai rekonstruoti buvusio gynybinio bokšto dydį ir jį juosusių gynybinių įrenginių bei struktūrų planą.

J.Račas patvirtina, kad Pilies parko radinys yra išskirtinis. Jis leistų patvirtinti, kad Ukmergės Pilies parko teritorijoje tikrai egzistavo gynybiniai įtvirtinimai, kurie greičiausiai buvo skirti apsaugoti ant kalno stovėjusius pastatus, kurių vietos iki šiol dar nėra lokalizuotos, ir galėtų būti ateities tyrimų objektas.

Pasak jo, šiuo metu atliekami radinio apibendrinimo darbai ir nustatomos tikslios laukiančių detaliųjų tyrimų apimtys. „Sutvarkysime dokumentaciją ir pavasarį pradėsime darbus“, – pasakojo pašnekovas.

Kaip bus įamžintas archeologų radinys: ar jis bus atidengtas, ar atidengtas visu plotu, spręs rajono savivaldybės vadovai.

Rajono savivaldybės meras Rolandas Janickas patikino, kad archeologinis radinys bus tikrai įamžintas. Kaip tai bus padaryta: ar su šiuo projektu, ar ateityje, paaiškės, kai bus atlikti detalūs tyrimai.

Rekomenduojami video