Parlamentarų grupė siūlo pavesti Vytauto Didžiojo universitetui (VDU) tirti žemės ūkio naudmenų dirvožemio agrochemines savybes.
Tai numatantį pasiūlymą Žemės ūkio, maisto ūkio ir kaimo plėtros įstatymo pataisoms įregistravo Seimo Kaimo reikalų komiteto (KRK) pirmininkas Viktoras Pranckietis, jo pavaduotojas Vidmantas Kanopa, žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius ir kiti parlamentarai.
Jei Seimas pritartų, VDU vykdytų dirvožemio agrocheminius savybių tyrimus pagal žemės ūkio ministro įsakymu patvirtintą tvarką. Informaciją apie šalies žemės ūkio naudmenų dirvožemio agrochemines savybes VDU turėtų perduoti į Žemės išteklių stebėsenos informacinę sistemą.
Kaip teigia pasiūlymą įregistravę parlamentarai, tai leis įvertinti dirvožemio būklę ir pokyčius, lyginant kelių metų laikotarpį. Anot jų, remiantis tyrimų rezultatais atsiras galimybė nustatyti konkrečias priemones dirvožemio būklei gerinti, tvariam dirvožemio naudojimui.
„Žemės ūkio veiklos subjektai turės galimybę naudoti dirvožemio agrocheminių tyrimų duomenis įsivertinant dirvožemio būklę, taikyti priemones dirvožemio tvariam naudojimui“, – sako pasiūlymo autoriai.
Jie nurodo, kad ilgamečiai dirvožemio agrocheminių savybių stebėjimo tyrimai vykdomi nuo 1993 m., o nuo 2007 m. įteisinti Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) programomis. Nuo 2021 m. dirvožemio agrocheminių savybių stebėjimo tyrimai perkami vykdant viešuosius pirkimus.
„Kasmet vykdant viešuosius pirkimus dėl dirvožemio agrocheminių savybių stebėjimo, paraiškas pateikdavo ir viešuosius pirkimus laimėdavo tik Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) Agrocheminių tyrimų laboratorija. Planuojama, kad ši laboratorija bus perduota VDU, todėl įstatymo projektu dirvožemio agrocheminių savybių tyrimų funkcijos priskiriamos VDU“, – sako Seimo KRK dirbantys parlamentarai.
Pasak jų, šiuo metu derinami ES teisės aktų projektai, kurių įgyvendinimui reikės atlikti dirvožemio tyrimus. „Reikės teikti ataskaitas Europos Komisijai (EK) dėl dirvožemių būklės, esant poreikiui pagal gautų tyrimų rezultatus numatyti priemones tvariam dirvožemio naudojimui. Taip pat reikės įvertinti organinės anglies dirvožemiuose kiekius regionuose ir remiantis gauta informacija numatyti jos išsaugojimo dirvožemyje priemones. Siekiant įvertinti dirvožemio būklę pagal ES teisės aktuose nustatytus reikalavimus taip pat reikės dirvožemio agrocheminių savybių tyrimų“, – tokius argumentus nurodo pasiūlymo autoriai.
Planuojama, kad bus atliekami dirvožemio pH (rūgštumo), judriojo fosforo ir kalio tyrimai iš ne mažiau kaip 40 tūkst. ha. Taip pat numatyta tirti mineralinio azoto, humuso (organinės anglies) kiekį.
Žemės ūkio, maisto ūkio ir kaimo plėtros įstatymo pakeitimus Seimas ketina svarstyti lapkričio 7 d. Siūloma, kad jie įsigaliotų 2025 m. liepos 1 d.
Parengta pagal Eltą