Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Vasaros dovanomis mėgaujasi ne visi

Keliautojai juokauja, kad į Egiptą ar Turkiją važiuoti nebereikia – karščio pakanka Lietuvoje. Ypač šią neįprastai karštą vasarą. Tačiau tokie orai visai nedžiugina turinčiųjų silpnesnę sveikatą ar tų, kurie dirba lauke. Deja, tarp karščio „išdaigų“ – ir peršalimo ligos.

Pasak VšĮ Ukmergės ligoninės vyr. gydytojo pavaduotojos medicinai Gitanos Čepienės, šiuo metu daug virusų sukeltų ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų, pūlingos anginos atvejų. Anot medikės, viena dažniausių priežasčių, kodėl sergama, – didelis kontrastas tarp temperatūrų dėl kondicionierių automobiliuose ir patalpose.

„Žmonės vėsinasi nepaisydami temperatūrų skirtumo. Jis turėtų būti 5–7 laipsniai, gali būti iki 10. Bet pasidaro kokius 15 laipsnių, o išėjus į lauką būna per 30. Todėl ir toks efektas – atšalimas. Galima pavadinti peršalimu“, – sakė ji. Dar viena ligų priežastimi vadina šaltų skysčių gėrimą.

Sako, kad vasarą nesunku „pasigauti“ ir plaučių uždegimą: „Serga žmonės, kurių nestipri imuninė sistema, dažniausiai – vyresnio amžiaus. Priežastis gali būti ir skersvėjis.“

Ir traumos, ir erkės

„Ypač daug pacientų kreipiasi dėl kraujotakos sutrikimų. Gausiau prakaituojama, netenkama kalio, magnio, geriama nepakankamai skysčių. Karštis lemia kraujospūdžio svyravimus – jis arba labai aukštas, arba krinta, o jei dar pamirštama pareguliuoti vaistais... Daug kam svaigsta galva, būna silpna“, – karščio sukeliamas problemas vardijo pašnekovė.

Teigia, kad ir traumų šiuo laiku labai daug: „Vasarą traumatologams užtenka veiklos, nes aktyvus metas – futbolas, krepšinis, dviračiai.“

Daug ir kitomis aplinkybėmis nukentėjusiųjų: „Sveikatos bėdų sukelia vabzdžių įgėlimai, alergijos. Ir – erkės. Skatinu visus skiepytis nuo erkinio encefalito, nes Lietuva yra ypač endeminė zona, daug užsikrėtusių erkių. Vietiniai nelabai linkę skiepytis, galvoja, kad „praslys“. Net užsienio turistams, vykstantiems į Lietuvą, rekomenduojama skiepytis.“

Nekietėja asfaltas

Kaitra – ne pagalbininkas dirbantiesiems lauke, „kepantiems“ saulėje. Valstybinė darbo inspekcija primena, kad pavojus sveikatai gali kilti dirbant ne tik po tiesioginiais saulės spinduliais, bet ir higienos reikalavimų neatitinkančiose uždarose patalpose.

Patariama gerti kuo daugiau šalto vandens ir dažniau daryti poilsio pertraukėles. Pasak UAB „Ukmergės keliai“ vadovo Vyto Kromelio, būtent taip jų įmonėje ir bandoma gelbėtis nuo karščio.

„Vasara mums – pats intensyviausias darbymetis. Darbuotojams reikia gerti daug vandens, juo drėkintis drabužius. Duodam jiems daugiau pailsėti, kad jėgų užtektų. Padirba 45 minutes, ir – 15 minučių pertrauka“, – pasakojo jis.

Specialiai darbuotojams išleisti lankstinukai apie saugą ir pavojus dirbant karštyje, juose – rekomendacijos, kaip elgtis.

Anot V. Kromelio, šilumos keliami rūpesčiai susiję ir su įmonės darbo specifika. Dėl jos nekietėja asfaltas – reikia jį lieti vandeniu, kad greičiau sukietėtų.

„Ukmergės keliai“ šiuo metu rekonstruoja gatves mieste ir rajone, tvarko gatvę Kėdainiuose, kur taip pat rengia konteinerių aikšteles. Turi objektų Jonavoje, kituose rajonuose.

Nuo keturių ryto

UAB „Ukmergės melioracija“ vyriausiasis inžinierius Rimantas Martinonis prisimena, kad tokia pat pragariškai karšta vasara buvo 2015-aisiais. Tuomet netgi teko keisti darbo grafiką.

„Gal porą savaičių dirbom nuo 4 valandos ryto, kol dar galima iškentėti, iki pietų. Popiet nebedirbdavom, nes būdavo neįmanoma. Dabar kol kas dirbam įprastai, tačiau jei prognozės pasikeis ir karštis dar labiau didės, teks vėl imtis šių priemonių“, – sako jis.

Laukuose dirbantys melioratoriai įgyvendina melioracinių darbų projektus: rekonstruojamos drenažo sistemos, valomi grioviai, keičiamos žiotys, atliekami kiti darbai. „Stengiamės dažniau daryti pertraukėles, kad žmonės pailsėtų, geriama daugiau šalto vandens. Ačiū Dievui, jokių bėdų nebuvo“, – pasakojo pašnekovas.

Tik vairuotojams

Per karščius „kepa“ ir keleiviai viešuosiuose autobusuose. Nors mieste kursuoja ir keletas naujų autobusų su kondicionieriais, jų gaivos keleiviams netenka.

Pasak UAB Ukmergės autobusų parko eksploatacijos-komercijos tarnybos vadovės Jūratės Skapienės, kondicionieriai įrengti tik vairuotojų kabinose. „Pačiam autobuse yra langai, liukas. Yra ir ventiliatoriai, bet jie labiau naudingi žiemą, nes pučia šiltą orą“, – sakė ji.

Priemiestinių maršrutų tuose autobusuose, kurie nauji, taip pat yra kondicionieriai, ir skirti ne tik vairuotojams. Autobusų parkas juos taip pat nuomoja pagal užsakymus, o tokiais atvejais, anot J. Skapienės, visada pageidaujama, kad būtų kondicionierius.

Tiesa, apgailestavo ji, tos gaivos miesto autobusuose nelabai ir pasigendama, nes vasarą jie važinėja beveik tušti...

 

Rekomenduojami video