Jau antra savaitė, kai Pirmajame Alytuje, ant kalnelio Domantonių kalvų (kedrų) parke, guli vandalų nukirstas ąžuolas. Jo šalinti neskubama, nes aplinkosaugininkai vis dar laukia pranešimų apie medį taip nuniokojusius asmenis, todėl siekiama išsaugoti įkalčius.
Dabar jau aišku, kad ąžuolas jaunimo pamėgtoje vietoje, iš kur Dzūkijos sostinė kaip ant delno, bus atsodintas. Praėjusios savaitės viduryje raštu kreiptasi į miesto savivaldybės administraciją su prašymu išduoti leidimą nukirsto ąžuolo vietoje pasodinti šio medžio sodinuką.
Įtariama, kad darbuotasi naktį
Aplinkos ministerijos Alytaus regiono aplinkos apsaugos departamentas pranešimą apie nukirstą ąžuolą Pirmajame Alytuje iš ministerijos Valstybinės aplinkos apsaugos tarnybos pranešimų centro gavo birželio 11-ąją apie 9 val. 30 min. Šiam centrui informacija buvo perduota iš Bendrojo pagalbos centro.
Apie nuniokotą medį pranešė jį pastebėję žmonės. Vieta įvardyta taip – Goštauto ir Aušrinės gatvių sankirta, Meilės kalnelis. Ši jaunimo pamėgta vieta Pirmajame Alytuje turi oficialų pavadinimą – Domantonių kalvų (kedrų) parkas. Ąžuolas augo aukščiausioje jo vietoje, iš kur Alytus atsiveria visu grožiu.
Alytaus regiono aplinkos apsaugos departamento Alytaus agentūros vyriausiasis specialistas Vytautas Račkauskas, tik gavus pranešimą apsilankęs įvykio vietoje, pamatė liūdną vaizdą – gražuolio ąžuolo kamienas tiesiog nukapotas kirviu ir medis nuvirtęs. Įtariama, kad vandalai darbavosi naktį iš šeštadienio į sekmadienį, o sekmadienio rytą nukirstą ąžuolą pastebėję žmonės pranešė bendruoju pagalbos telefonu.
Kaip sako šioje Pirmojo Alytaus vietoje gyvenantys alytiškiai, ant vadinamojo Meilės kalnelio jaunimas nuolat važiuoja, dažnai naktimis, čia susitinkama romantiškiems pasimatymams, neretai vartojami ir alkoholiniai gėrimai.
„Jūs pamatytumėt, kas darosi vasarą vakarais, – mašinos tik važiuoja, tik dulka takai ant kalno. Kai palyja, sunku užvažiuoti, visos pievos išvažinėtos. Pažiūrėkit, koks gražus vaizdas nuo to kalno, ar dar rasit tokią vietą Alytuje?“ – nukirsto ąžuolo kalvą gyrė netoliese gyvenanti Milda.
Ji čia su šuniuku du kartus per dieną ateina palesinti vienos varnos, kuri anksčiau moters laukdavo ant ąžuolo šakos arba sukdavosi apie jį, dabar tupia aplinkinėse pušyse.
Kalbinti Pirmojo Alytaus gyventojai netiki, kad medį galėjo nukirsti čia gyvenantieji. Jų nuomone, taip barbariškai pasielgė gamtos nemylintys atvykėliai – gal taip norėjo pademonstruoti savo jėgą, gal buvo padauginę alkoholio, bet kuo kaltas medis?
Nukirstas ąžuolas jau antra savaitė nejudinamas, jo lapai nudžiūvę. Tačiau aplinkosaugininkai dar neleidžia šalinti medžio, o tai turėtų padaryti miesto erdves prižiūrinčios įmonės.
V.Račkausko teigimu, nukirstas ąžuolas saugomas kaip įkaltis, nes vis dar tikimasi, kad pavyks nustatyti ąžuolą nukirtusius asmenis.
Artimiausiu metu aplinkosaugininkai sukauptą medžiagą dėl Pirmajame Alytuje nukirsto ąžuolo ketina perduoti Alytaus apskrities vyriausiajam policijos komisariatui, kad šis savo ruožtu vykdytų tyrimą.
Vandališkai su šiuo medžiu pasielgusiems asmenims pagal Administracinių nusižengimų kodeksą dėl jo sunaikinimo gresia baudos nuo 60 iki 200 eurų, taip gamtai padaryta žala – apie 450 eurų.
Ąžuolas turėjo savo istoriją
Dabar nukirstas ąžuolas ant Pirmojo Alytaus kalvos buvo pasodintas prieš 27-erius metus, kovo 11-ąją, Lietuvoje atkūrus nepriklausomybę. Tai padarė čia gyvenantys žmonės.
Varną ant aukščiausios Pirmojo Alytaus kalvos lesinanti Milda palydėjo iki vienų Mindaugo gatvės gyventojų, čia nusipirkusių namą iš žmogaus, kuris buvo vienas iniciatorių tą istorinę Lietuvai dieną pasodinti ąžuolą. Gaila, tačiau tas žmogus prieš vienuolika metų mirė.
Aplankyti Mindaugo gatvės gyventojai vardijo pavardes ir kitų žmonių, kurie tuomet sodino ąžuolą šioje vietoje.
Medžio atsiradimo istorija pradėjo domėtis alytiškiai, kurie nusprendė atsodinti ąžuolą, todėl tikėtina, kad ji netrukus paaiškės.
Atsodins kaip Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo simbolį
Iniciatyvos atsodinti nukirstą ąžuolą Pirmajame Alytuje, Domantonių kalvų (kedrų) parke, ėmėsi alytiškiai Mantas Radvilavičius ir Evaldas Jakučiūnas.
„Tokia mintis kilo tik sužinojus apie nukirstą medį. Ąžuolą atsodinsime toje pačioje vietoje kaip Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo simbolį. Jau turime apie 300 žmonių, kurie palaiko mūsų idėją. Jau ir ąžuolo sodinuką esame suradę viename privačiame medelyne netoli Alytaus“, – sakė Alytaus sporto ir rekreacijos centre viešųjų ryšių specialistu dirbantis M.Radvilavičius.
Jis praėjusios savaitės viduryje raštu kreipėsi į miesto savivaldybės administraciją dėl leidimo nuniokoto medžio vietoje pasodinti ąžuolo sodinuką išdavimo. Jis bus išduotas artimiausiu metu, o ąžuolą planuojama sodinti rudenį.
M.Radvilavičiaus iniciatyvūs projektai žinomi Alytuje. Jo dėka jau tris vasaras sekmadieniais Jaunimo parke buvo rengiamos iškylų popietės – čia atsirasdavo tinklinio aikštelės, vandens čiuožyklos vaikams, šašlykinės norintiems pramogauti gamtoje. Tokius piknikus miestiečiams Mantas ketina organizuoti ir šią vasarą.
Alma MOSTEIKAITĖ