Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Vaikų vasaros stovyklos – šeimoms vis sunkiau įkandamos

Peržvelgus privačių vasaros stovyklų kainas šių metų vasarai, jos iš tiesų verčia sunerimti tėvus, norinčius vaikus į jas išleisti bent savaitei. Už septynių dienų poilsį su nakvyne ir maitinimu šiais metais teks pakloti tris šimtus eurų ar daugiau. O jei šeimoje auga ne vienas vaikas, nesunku paskaičiuoti, jog vasaros stovykla šeimai atsieis vieno mėnesio minimalų (633 Eur į rankas), o gal net ir vidutinį (apie 1200 Eur į rankas) atlyginimą. Praėjusiais metais vienas Seimo narys buvo užsimojęs visiems 7–16 metų vaikams suteikti galimybę savaitę nemokamai pabūti vasaros stovykloje, tačiau šis pasiūlymas greitai nugrimzdo užmarštin, nesulaukęs jokio atgarsio. O ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, pasidomėjus, ar nesvarstoma tokio pasiūlymo įteisinti, į klausimą neatsakė. Tuo metu Kėdainių rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Vilma Dobrovolskienė pažymi, kad savivaldybė kasmet vaikų vasaros stovykloms skiria vis didesnį finansavimą.

Didesnis finansavimas – nereiškia daugiau vietų stovyklose

„Rajono savivaldybės 2023 m. biudžete numatyta vaikų (besimokančių pagal pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo programas) vasaros stovykloms skirti 50 tūkst. Eur.

Vaikų vasaros stovyklų plėtra kaip neformaliojo vaikų švietimo dalis – viena Kėdainių rajono savivaldybės strateginio veiklos plano priemonių, – akcentavo skyriaus vedėja. – Norime pabrėžti, kad skiriamos sumos nuosekliai didėjo: 2015 m. buvo skirta 14 tūkst. Eur, 2016 m. buvo skirta 16 tūkst. Eur; 2017 ir 2018 m. – po 18 tūkst. Eur; 2019–2021 m. – po 25 tūkst. Eur, nuo 2022 m. – 50 tūkst. Eur.

Iš valstybės biudžeto dar finansuojamos dieninės stovyklos, kurias bendrojo ugdymo mokyklos organizuoja pradinių klasių mokiniams, gaunantiems nemokamą maitinimą.“

Ne paslaptis, jog norint patekti į rajono savivaldybės siūlomas stovyklas, kurių kainos būna gerokai mažesnės, yra kone misija neįmanoma, nes vietų būna nedaug ir jos užsipildo labai greitai. Tačiau, kaip pažymi V. Dobrovolskienė, net ir didesnis stovyklų finansavimas, nereiškia, kad į jas pateks daugiau vaikų.

„Tarp stovyklų konkurso siekių – poilsį padaryti prieinamesnį didesniam vaikų skaičiui. Žvelgiant į statistinius duomenis, 2022 m. vasaros poilsio stovyklose dalyvavo 941 mokinys, t. y. apie 20 proc. rajono mokinių, – skaičiuoja pašnekovė. – Tačiau net ir paskyrus keliais tūkstančiais eurų didesnę sumą, nereiškia, kad vaikų vasaros stovyklose būtinai turėtų dalyvauti sąlyginai daugiau – juk valstybėje maisto, apgyvendinimo ir kitų paslaugų kainos nuolat didėja.

Šalyje augant paslaugų kainoms, didėjo ir vieno mokinio išlaikymas vaikų vasaros stovyklose (vykstančioms ne mažiau kaip penkias dienas): 2016 m. 1 stovyklautojui daugmaž buvo skirta 20 Eur, 2017 ir 2018 m. – apie 28 Eur (40 proc. daugiau nei 2016 m.), 2019 m. – apie 36 Eur (28,57 proc. daugiau nei 2018 m.), 2020 m. – apie 34 Eur, 2021 m. – 45 Eur. Taigi 1 vaiko 1 diena stovykloje per 2016–2021 m. nuolat didėjo.“

Šiemet daugiausia stovyklų (ne dieninių, o su nakvynėmis) kainos siekia apie 300 eurų ir daugiau. Didžiajai daliai tėvų tokia suma už savaitės stovyklą yra neįkandama. O jei šeimoje auga du ar trys vaikai, ji apskritai tampa kosminė.

Paklausta, gal yra numatytos kokios nors kompensacijos tam tikras pajamas gaunančių ar iš daugiavaikių šeimų esantiems vaikams, pašnekovė sako: „Finansuojant vaikų vasaros stovyklų (tiek dieninių, tiek stacionarių) programas iš rajono savivaldybės biudžeto ir vertinant paraiškas, atsižvelgiama, kiek paraiškose numatyta užtikrinti vaikų dalyvavimą iš tam tikrų grupių: ne tik užtikrinti socialiai remiamų vaikų, bet ir garantuoti didelių bei labai didelių specialiųjų ugdymosi poreikių turinčių vaikų, socialinės rizikos šeimų vaikų ir socialiai pažeidžiamų, socialinės atskirties grupės vaikų dalyvavimą. Tai yra tarp stovyklų konkurso prioritetų“.

Ragina kreiptis į mokyklas ir prašyti stovyklų

ŠMSM teigimu, šiemet, kaip ir pernai, planuojama remti stovyklas, skirtas vaikų, atvykusių iš Ukrainos, socialinėms-emocinėms kompetencijoms ugdyti. Stovyklos jiems bus nemokamos, tačiau, anot ministerijos, finansuoti visų norinčiųjų tikrai nepavyks.

Taip pat į nemokamas stovyklas galės pretenduoti ir Lietuvos Respublikos mokiniai, kuriuos rekomenduoja bendrojo ugdymo mokykla, dalyvaujanti stovykloje bei atitinkantys bent vieną iš nurodytų sąlygų: auga socialinės rizikos šeimoje; auga daugiavaikėje šeimoje; turi specialiųjų ugdymosi poreikių, atsiradusių dėl įgimtų ar įgytų sutrikimų dėl nepalankių aplinkos veiksnių; aktyviai dalyvauja mokyklos savivaldos, vaikų ir (arba) jaunimo nevyriausybinių organizacijų veikloje.

Taip pat kaip ir kasmet, bus rengiama akcija „Atverk duris vasarai“ ir organizacijos, įmonės, savivaldybės kviečiamos nemokamai organizuoti vaikams įvairius edukacinius užsiėmimus. Taip pat veiks savivaldybių finansuojamos dienos ar kitos stovyklos.

„Tėvai galėtų kreiptis į mokyklą, kurioje mokosi jų vaikai, su prašymu surengti dienos stovyklas. Paprastai kiekvienoje mokykloje yra erdvės judumui, dirba biblioteka ir pan. Mokyklos administracijai numačius atsakingus darbuotojus ir patikslinus jų atostogų grafikus, vaikai galėtų saugiai, turiningai ir nemokamai stovyklauti mokyklų dienos stovyklose. Tėvams beliktų pasirūpinti tik maistu“, – pažymi ŠMSM.

Norint patekti, reikėtų nedelsti ir laiku registruotis

Savo ruožtu V. Dobrovolskienė ragina iš anksto laiku registruoti vaikus, kai paskelbiamas stovyklų sąrašas rajono savivaldybės administracijos ir stovyklų teikėjų svetainėse, kitose visuomenės informavimo priemonėse. Informaciją teikia ir savivaldybės administracijos specialistai.

Svarbu pažymėti, jog kai kuriose savaitinėse stovyklose 30 proc. kainos vaikui bus dengiama valstybės lėšomis, socialiai remtinų šeimų ar negalią turintiems vaikams – kompensuojama 95 proc. kelialapio kainos.

„Jeigu tai nacionalinės stovyklos, kurios remiamos per projektą Tapk2, tai jų sąrašas būna skelbiamas Švietimo mainų paramos fondo tinklalapyje https://www.smpf.lt/lt/, nurodomi ir organizatorių kontaktai. Tėvams reikėtų išsirinkti stovyklą ir kreiptis į tos stovyklos organizatorių.

Jeigu tai savivaldybės stovykla, tada visa informacija bus randama Kėdainių savivaldybės interneto puslapyje“.

Rekomenduojami video