Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
V. Šapoka: Lietuva sėkmingai panaudos ES lėšas, o pasitempti reikės ŽŪM

Lietuva sėkmingai panaudos ES 2014–2020 m. investicijų programos lėšas, Seimo posėdyje per vyriausybės pusvalandį antradienį sakė finansų ministras Vilius Šapoka.

Investicijas užbaigti ketinama iki 2023 m., efektyviai investuojant 6,7 mlrd. eurų įgyvendinti socialinius ir ekonominius pokyčius.

„Taigi turime 5 metus tam, kad tikrai investuotume į ateitį, o ne įsisavintume, kaip kartais būdavo, ir pasiekti pokyčių ekonominėje, socialinėje ir kitose srityse, o ne tik pravalgytume ir užtrauktume naštą ateities kartoms“, – teigė ministras.

Dėl projektų parengimo ir pokyčių, kuriuos reikia pasiekti, rodiklių yra konkrečiai sutarta su Europos Komisija, pabrėžė V. Šapoka. Jeigu jų nebūtų pasiekta, finansavimas būtų mažinamas.

„Investicijos apima platų sričių spektrą. Tai ir išlaidos moksliniams tyrimams, ir atsinaujinančių išteklių energijos dalis energijos balanse, ir laisvos darbo vietos užpildymo trukmė, globojamų vaikų, gaunančių paslaugas bendruomenėje, dalis, ir daugelis kitų“, – sakė ministras.

Šiuo metu, ministro teigimu, sparta padidėjusi ir paskelbtų kvietimų bei sudarytų projektų sąrašų suma iki rugpjūčio pabaigos pasiekė 5,1 mlrd. eurų, tai yra trys ketvirtadaliai ES fondų lėšų jau paskirstyta projektams, ir jų sudaryta sutarčių už beveik 4 mlrd. eurų, beveik 60 proc. ES lėšų, ir numatoma, kad iki 2020 m. bus pabaigtos pasirašyti visos sutartys, kaip to reikalauja numatyta tvarka, kad būtų galima investuoti iki 2023 m. išmokėta lėšų suma iki rugpjūčio pabaigos sudarė daugiau nei 1,6 mlrd. eurų.

V. Šapoka sakė, kad daugiau dėmesio racionaliam ES lėšų naudojimui skirstant jas konkretiems projektams turės skirti žemės ūkio ministras.

„Iš praeito (finansinio – ELTA) laikotarpio taip pat matėme žemės ūkio srityje, kad buvo visko, atvirai kalbant. Tai manau, kad tikrai tą signalą žemės ūkio ministrui perduosiu, kad įsivertintų“, – kalbėjo V. Šapoka.

ELTA primena, kad Lietuvai ekonomikos augimo ir darbo vietų kūrimo tikslui įgyvendinti pagal 2014–2020 metų ES fondų investicijų veiksmų programą skirta 6,709 mlrd. eurų.

Finansų ministerija skelbia, kad naujausi duomenys rodo, jog per pirmus tris šių metų ketvirčius, lyginant su tuo pačiu 2017 m. laikotarpiu, sutarčių pasirašyta už 1,6 karto didesnę sumą, o investuota 1,7 karto daugiau lėšų.

Nuo šių metų sausio 1 d. per mėnesį vidutiniškai išmokama po 50–60 mln. ES fondų lėšų.

Siekiant racionalaus ES investicijų planavimo, 2014–2020 m. periode buvo aiškiai nustatyti investavimo tikslai, strategija ir atskaitomybė EK. Intensyviai investuojama į mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą, mažų ir vidutinių įmonių verslumo skatinimą, aplinkosaugos ir gamtos išteklių darnų naudojimą, gyventojų užimtumą, švietimą, sveikatos apsaugos paslaugų gerinimą bei inovacijų skatinimą ir kt. Lyginant su 2007–2013 m. periodu, dabartiniame periode yra nustatyti nauji kokybiniai reikalavimai, pavyzdžiui, investicinių projektų ir alternatyvų analizės atlikimas visiems projektams per 300 tūkst. eurų, reikalavimai projektų parengtumui. Didesnė ES lėšų dalis nukreipiama vykdomoms reformoms (sveikatos, švietimo, inovacijų, IT) finansuoti.

Ministerijos teigimu, ilgalaikėje perspektyvoje iki 2023 m. iš ES fondų į šalies ekonomiką investavus 6,7 mlrd. eurų papildomai iš 1 euro gausime beveik dvigubą naudą – 1 euras atneš 1,88 euro grąžą, taip tiesiogiai prisidedant prie Lietuvos žmonių gyvenimo kokybės gerinimo ir šalies ūkio plėtros.

Rekomenduojami video