Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
„Užmiršo“ sutvarkyti kapavietę

Sakoma, kad kapinės yra tautos tradicijų ir valstybės kultūros politikos veidrodis. Taip pat ne kartą teko išgirsti liūdnoką pajuokavimą, kad, jei būtų surengtas pasaulio kapinių tvarkymo čempionatas, taptume čempionais ar prizininkais.

Nuo seno žinomas ypatingas mūsų tautos sakralinis ryšys su mirusiaisiais, kurį atspindi tvarkingos kapavietės.

Tad šį pirmadienį gerokai nustebino Pumpėnų miestelio gyventojo skambutis į redakciją. Anonimu panoręs likti pašnekovas tvirtino, esąs šokiruotas vaizdo, kurį pamatė Pumpėnų kapinėse. Jose yra skirtas plotas amžinybėn iškeliaujantiems, giminaičių neturintiems Lavėnų socialinės globos namų gyventojams. Eilėmis išsirikiavusios kapavietės labiau primena fronte kritusių karių kapines. Tačiau nesena kapavietė, anot anonimu panorusio likti pumpėniečio, švelniai tariant, nebaigta tvarkyti – duobė iki galo neužkasta, į ją sumestos dirbtinės gėlės. „Nejaugi taip galima elgtis su mirusiuoju? Iš kur tokia nepagarba – gal dėl to, kad gyvenimą baigė globos namuose?“ – stebėjosi „Darbo“ pašnekovas.

Po pusvalandžio jau buvome Pumpėnų kapinėse. Skambinęs Pumpėnų miestelio gyventojas nė kiek nesutirštino spalvų – aiškiai buvo matyti, kad duobkasiai iki galo neatliko savo darbo. Paliktas net audeklas, ant kurio suberiami iškastos žemės grumstai.

Antradienio rytą paskambinome Lavėnų socialinės globos namų direktoriui Edmundui Kriščiūnui. Tvarką ir drausmę mėgstantis šios įstaigos vadovas gerokai nustebo išgirdęs nemalonią žinią. Direktorius sakė tuoj pat važiuos į kapines ir grįžęs paskambins. Nepraėjo nė valanda ir E. Kriščiūnas patikino, kad kapavietė jau sutvarkyta ir apgailestaująs dėl to, kas įvyko. Direktorius paaiškino, kad velionės laidotuvės vyko sausio 18 d., pirmadienį.

„Aš pats jose nedalyvavau. Atsimenu, kad buvo labai šalta bei daug sniego. Matyt, dėl to sužvarbę duobkasiai ir nebaigė darbo. Paprastai mirusieji kremuojami, tačiau sausio viduryje kaip tik neveikė Kėdainių krematoriumas. Žinoma, tai jokiu būdu nėra pasiteisinimas dėl to, kas įvyko“, – kalbėjo E. Kriščiūnas. Direktorius minėjo, kad giminaičių neturinčių mirusių globos namų gyventojų laidotuves organizuoja pati įstaiga. Anot pašnekovo, laidotuvių firmoms tai daryti finansiškai neapsimoka. „Bandėme derėtis su Pasvalyje įsikūrusiomis laidojimo paslaugas teikiančiomis įmonėmis. Tačiau taip ir nesusitarėme, o panevėžiečiai iš vis į kalbas nesileidžia“, – aiškino Lavėnų socialinės globos namų direktorius E. Kriščiūnas. Paprastai per metus į Pumpėnų kapines amžinojo poilsio atgula tik keli savo gyvenimo kelionę Lavėnuose baigę gyventojai, kurių niekas nei nelankė, nei pasigedo…

Sigitas KANIŠAUSKAS

Rekomenduojami video