Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Už testus darbuotojai mokės patys: per mėnesį gali tekti pakloti ir 90 eurų

Nepasiskiepiję, nepersirgę darbuotojai už profilaktinius COVID-19 testus nuo gruodžio mokės patys. Tokį sprendimą priėmė Seimas. Balsavimo vos nesužlugdžiusi opozicija sako, kad žmonės trauksis į pogrindį, išeis iš darbo, o virusą suvaldyti bus dar sunkiau. Tokie testai vienam darbuotojui galėtų atseiti nuo 60 iki 90 eurų per mėnesį, todėl profsąjungos įsitikusios – verslas susidurs su sunkumais dėl darbuotojų stygiaus.

Vilnietis Vilius dirba sargu. Vyras nesiskiepijęs, todėl jam reikia profilaktiškai, kas 7 ar 10 dienų atlikti greitąjį antigeno testą dėl COVID-19. Dabar vyrui už jį mokėti nereikia, tačiau nuo gruodžio pirmosios valstybė šių testų nebekompensuos. Viliui teks susimokėti pačiam.

„Tai ar apsimoka, jei tas sargas ir taip gauna minimumą, keturios savaitės, kas gaunasi, neapsimoka dirbti. Daug kas iš darbų išeis, čia nieko gero.“ Valstybei vienas greitasis antigeno testas kainuoja apie 12 eurų.

Tačiau nuo gruodžio pirmosios testus reikės atlikinėti ne mobiliuosiuose punktuose, o poliklinikų arba privačiose laboratorijose. Ten vieno greitojo antigeno testo kaina svyruoja nuo 20-ies iki 30-ies eurų. Dėl to pagal dabartines kainas mėnesio testavimosi išlaidos galėtų siekti nuo 60-ies iki 90-ies eurų.

„Mokam tą pajamų mokestį, mokam už sveikatą, už viską mokam didelius mokesčius, kodėl mes dar turime už kažkokius testus mokėti. <…> Nepasitikiu vakcina, per greitai ją sukūrė, per daug pasekmių.“ „Mokėsiu, nesivakciniuosiu tikrai. Tiesiog, nežinau.“ „Dabar turime visiems prieinamų vakcinų, jų yra sočiai, kad visi turėtų galimybę pasiskiepyti ir dėl tos priežasties tas finansavimas kai kurių žmonių pasirinkimo nesiskiepyti biudžeto lėšomis jis turi turėti ribas ir siūlome, kad tos ribos būtų gruodžio pirma diena“, – sako Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.

Nemokamus greituosius antigeno testus nuo gruodžio pirmosios gaus tik tie darbuotojai, kurie negali pasiskiepyti dėl medicininių priežasčių.

Šių pataisų priėmimą antradienį bandė sužlugdyti Seimo opozicija: prieš pat galutinį balsavimą ištraukė korteles, tačiau šis manevras neišdegė.

Balsavime registravosi 71 Seimo narys, tai yra mažiausias Seimo narių skaičius, reikalingas įstatymui priimti. „Neturi Lietuvos valstybė mokesčių mokėtojų pinigais padengti neatsakingų žmonių elgesio klaidas. Atėjo diena X, kai jie turės susimokėti“, – teigia liberalų sąjūdžio seniūnas Eugenijus Gentvilas.

„Vardan Lietuvos“ seniūnas Saulius Skvernelis idėjai nepritaria: „Dabar tokia paprasčiausia išeitis užmesti prievolę ant darbuotojo, kuris turėtų testuotis. Testų kainos didelės, žmonės galbūt pasitrauks į pogrindį, nebus testavimo, nebus atsekamumo, turėsim atvirkščią rezultatą, labai skeptiškai žiūriu.“

 Prieštarauja ir Seimo narys Aurelijus Veryga: „Žmonės apskritai planuoja į darbą nebeiti. Jie į darbą neateis, bet į parduotuvę eis, į kitas vietas eis, liks netestuoti.“ Dalis verslininkų perima darbuotojų testavimo naštą ant savo pečių. SBA įmonių grupė, kurios baldų fabrikuose dirba 3500 žmonių, apie 500 darbuotojų jau testuoja akredituose medicinos kabinetuose.

„SBA grupėje mes priėmėme sprendimą, nepaisant bet kokių sprendimų, ir toliau kompensuoti testavimą darbdavio lėšomis. Bendrai, kai skaičiavome, kiek patiriame kaštų per paskutinį mėnesį, tai yra daugiau virš 15 tūkstančių eurų“, – kalba „SBA Home“ personalo vadovė Samanta Garbenčienė.

Tačiau ne visas verslas ar savivaldybių įstaigos kompensuos šias išlaidas. Iš 1700 Kauno miesto poliklinikos darbuotojų 65 žmonės neturi imuniteto nuo COVID-19. Jei šie žmonės atsisakys už savo pinigus testuotis, darbo teks ieškoti kitur. „Esame patrauklus darbdavys ir darbuotojų stygiumi nesiskundžiame. Jeigu dėl kažkokių priežasčių žmogus vakcinuotis nenori, bijo, tai kaip ir visų nepagrįstų baimių kaštus tenka prisiimti sau. Darbdavys neturėtų skriausti kitų darbuotojų leisdamas pinigus, kurie potencialiai galėtų būti išmokėti kaip darbo užmokestis, kiti privalumai, tiems, kurie turi nepagrįstų baimių“, – sako Kauno miesto poliklinikos vadovas Paulius Kibiša.

Apie problemas kalba profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė: „Darbuotojams, kurie uždirba minimalų atlyginimą bus pakankamai sunku įpirkti testą, tai kitos išeities neliks arba skiepytis, arba pasišalinti iš darbo rinkos.“ Lietuvos darbdavių konfederacijos vadovas Danas Arlauskas per daug nesijaudina.

Nors įmonėms jau dabar stinga darbuotojų, Danas Arlauskas aiškina, kad dirbti bus kam: „ Mūsų skaičiavimas apie 5 procentai galbūt, pačiu blogiausiu atveju, kažkur migruos, bet vis tiek migruos į kitas įmones ten kur tų darbo vietų trūksta, ekonomine prasme mes nematom didelių iššūkių.“

Reguliariai testuotis dėl COVID-19 privalo medicinos, švietimo, maitinimo, prekybos, viešojo administravimo darbuotojai, vežėjai, profesinės karo tarnybos kariai, gamybos įmonių darbuotojai.

Rekomenduojami video