Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Už „sumedžiotą“ moterį – dar švelnesnė bausmė

Nuo 16,5 metų iki 11. Tiek – daugiau nei 5 metus – gyvenimo laisvėje „pasidovanojo“ žiauraus budelio etiketę pelnęs Kalvarijos miestelio (Marijampolės apskr.) gyventojas Tautvydas Plečkaitis (33 m.), dar 2014 metais Kauno apygardos teismo (KAT) nuosprendžiu nuteistas kalėti 16,5 metų už jaunos moters nužudymą, bet savo skundais atkakliai vis siekęs palankesnio jam likimo. Ir pasiekė! Tuo metu tie patys 5 metai nužudytosios artimiesiems – juodo gedulo, gilaus ilgesio, prisiminimų ir neapykantos žudikui metai.

Verdiktas po verdikto

Neseniai kalinys T. Plečkaitis, iš viso teistas mažiausiai 7 kartus, išgirdo jau antrą toje pačioje nužudymo byloje jam skelbiamą Lietuvos apeliacinio teismo (LApT) nuosprendį: kalėti už kalvarijietės Neringos L. (32 m.) nužudymą ir seksualinį prievartavimą reikia 11 metų. „Tik“ 11, nes iki tol nuteistasis žinojo, jog kalinio duoną turėtų valgyti 14 metų.

Tie 14 metų įkalinimo buvo irgi LApT nuosprendis, tik ankstesnis (2016-ųjų birželį), nuo 16,5 metų nelaisvės sušvelninęs žudikui pirmutinį – KAT – nuosprendį, paskelbtą 2014 metais. Kitaip tariant, kas dvejus metus – po Temidės dovaną žudikui, brutaliu nusikaltimu tuokart siaubingai pašiurpinusiam ne tik Kalvariją, bet ir bene visą Lietuvą. Juk buvo nužudyta visai niekuo dėta moteris – negirtavusi kartu ir nebendravusi, nieko žudikui neskolinga, niekuo nenusidėjusi.

Nelaimėlė, trijų vaikų mama, buvo tiesiog užklupta gatvėje vidury šviesios dienos, kai ėjo su dviem savo bičiuliais. Ji staigiai buvo jėga įsodinta į sustojusių girtų užpuolikų automobilį ir mašinoje tuoj pat pažeminta bei nužudyta. Taip 3 užpuolikai tik ciniškai smaginosi, būdami girti laiko švaistūnai.

Dauguma taikių žmonių yra įsitikinę, kad tokie nusikaltėliai – pavojingi visuomenei, nes tokių auka gali tapti bet kuris žmogus, lemiamu momentu patraukęs sveiką nuovoką praradusių budelių dėmesį, – yra apskritai neverti gyventi laisvėje ir turi būti įkalinti iki gyvos galvos. Tačiau Temidės tarnai, ar kažkaip kitaip suvokdami žmogaus teises, ar pataikaudami Europai, vis grūmojančiai Lietuvai už per pilnus Lietuvos kalėjimus, žudikams neretai skiria švelnesnes bausmes.

Greitai bus laisvėje?

Ir šiuo – žudiko T. Plečkaičio – atveju paprastam žmogui sunkoka suvokti, kodėl vis naujesnis teismo nuosprendis vis švelniau įvertina tuos pačius tos pačios nužudymo istorijos faktus. Kauniečiai teisėjai kadaise pirmieji nuteisė kalvarijietį griežtokai, tada nuteistojo skundą gavę LApT teisėjai bausmę sušvelnino, bet T. Plečkaitis dar skundėsi ir Lietuvos Aukščiausiajam Teismui – ir šis grąžino bylą nagrinėti vėl LApT, kol galop šis teismas „nudrožė“ bausmės dydį iki 11 metų nelaisvės.

Nuteistojo skundų argumentai – kad po pirmojo (KAT) nuosprendžio liko neišsklaidytų abejonių. Nuteistasis tikino, kad apskritai tai jis esąs vertas išteisinimo, tik neva reikia atnaujinti įrodymų tyrimą. Jis prašė atsakyti į klausimus, ar tikrai Neringa L. buvo nužudyta – ar tik atsitiktinai užduso,  ar tikrai įrodyta dėl spermos pėdsakų, tuokart rastų ant moters kūno, ir panašiai.

LApT atsakė T. Plečkaičiui, skirdamas švelnesnę – 11 metų – nelaisvės bausmę.

Kadangi T. Plečkaitis šioje byloje buvo suimtas 2013-ųjų birželį, vadinasi, kone pusę dabar galiojančios jam skirtos bausmės (11 m.) jau atlikęs. Taigi likę visai nedaug, kad žudikas galėtų prašytis lygtinai paleidžiamas į laisvę anksčiau bausmės pabaigos laiko – kai jis bus atlikęs du trečdalius paskirtosios bausmės. Tai yra po poros metų.

Tuo pat metu nužudytos Neringos L. vaikai skaičiuos, kad gyvena jau 7 metus be savo mamos.

Beje, šis T. Plečkaičiui neseniai paskelbtas LApT nuosprendis įsiteisėjo, tačiau kalinys, gyvendamas „zonoje“, dar turi gražaus laiko vėl kurpti skundą Aukščiausiajam Teismui. Ir ką gali žinoti?..

Pakako vos 15 minučių

Tokia štai toji gailestingos Temidės skiriamų bausmių konkrečiam žudikui matematika. Skaitytojas, priminus nusikaltimo faktus, gali pasvarstyti, ar ir jis taip mano.

Neringos L., trijų tuomet mažamečių vaikų motinos, gyvybė nutrūko 2013-ųjų birželio 18-ąją, kai moteris ruošėsi po 3 dienų minėti savo 33-iąjį gimtadienį. Tas gimtadienis buvo paminėtas... jos laidotuvėmis.

Šiurpus nusikaltimas tuokart labai sukrėtė – žmonės diskutavo ir apie būtinybę Lietuvoje sugrąžinti mirties bausmę tokiems įžūliems budeliams. Juk tai buvo toks nusikaltimas, kai aukai negalima prikišti nė procento jos kaltės, nes Neringa L. buvo tiesiog „sumedžiota“.

Kelių girtų vyrų „medžioklė“ vyko pavakare. Užteko vos 15 minučių, kad prievarta įtempta į automobilį praeivė būtų uždusinta, kai T. Plečkaitis, šalia esant 3 žiūrovams, automobilyje ją prievartavo oraliniu būdu.

„Ereliai“ smaginosi

Reto įžūlumo nusikaltimas Kalvarijos pakraštyje buvo įvykdytas šviesiu paros metu, Neringai L. einant gatve su sugyventiniu Dainiumi ir jo draugu Gintaru. Abu šie vyrai vedėsi dviračius. Dainiaus dviratį staiga užkliudė priartėjęs automobilis. Dainius atpažino vairuotoją – kalvarijietį Žydrūną Cibulską (buvo 33 m.). Nuo smūgio dviratis nuvirto į griovį. Ž. Cibulskas, išlipęs iš mašinos, neva gerinosi Dainiui – davė išgerti degtinės, bet netrukus vėl, pradėjęs važiuoti, trenkėsi į tą patį dviratį ir tyčia jį pervažiavo. Išsigandę abu dviratininkai puolė bėgti. Juos prisivijo Ž. Cibulskas ir Rolandas Jankauskas (buvo 30 m.) – pastarasis smogė Gintarui per galvą ir liepė dingti.

Taip Kalvarijos „ereliai“, kaip juos dėl elgesio ir gausių teistumų vadino vietos policininkai, demonstravo, kad yra viršesni už sutiktus vyrus.

Bet to „ereliams“ buvo maža – abu prisivijo ir jau tolusią Neringą L., jų pažįstamą moterį. Sutrikusi ši bėgdama staiga pargriuvo pievoje, ir abu chuliganai ją pakėlė bei nusitempė į savo mašiną, kurioje sėdėjo T. Plečkaitis. Visi buvo girtavę kartu ir dar ieškojo nuotykių. Neringos L. draugams ji tuo metu atrodė lyg praradusi sąmonę, nes tempiama nieko nekalbėjo, nesipriešino. Todėl abu jos bičiuliai nuskubėjo namų link, kad paskambintų į policiją.

Pareigūnai nesuspėjo

Policininkai, sužinoję, kad pagrobta moteris, skubiai leidosi jos gelbėti, tačiau nebespėjo.

Kol jie važinėdami žvalgėsi, Neringa L., įgrūsta į mašiną ant galinės sėdynės, tuoj tapo T. Plečkaičio lytinės prievartos auka. Tai vėliau liudijo jo draugai. Anot jų, belaisvė bruzdėjo, lankstėsi, maldavo paleisti ir pradėjo skųstis, kad jai labai trūksta oro. Netrukus moteris nutilo. Kiti vyrai jos negelbėjo.

Kai maždaug po 10 minučių chuliganai atvažiavo prie vandens telkinio Kušliškių kaime, Neringa L. iš mašinos nebeišlipo. Ją, jau negyvą, T. Plečkaitis nustūmė nuo savęs, o Ž. Cibulskas perėmė ir mėgino gaivinti. Tada nutempė moterį į vandenį, bet ji neatsigavo nei vandenyje, nei vėl ištempta ant kranto.

Nusikaltėliai sėdo atgal į mašiną ir spruko. Važiuodami jie matė policijos mašiną, bet tik padidino greitį, o netrukus sustoję iškart išsilakstė kas sau. Bet skubėdami nusikaltėliai paliko automobilyje savo rankines su dokumentais, tad policininkams buvo tiksliai aišku, ko ieškoti. Be to, mašinoje buvo rastas ir Neringos L. telefonas.

Mirtinos patyčios

Pati Neringa L. buvo tuoj pat policininkų aptikta prie vandens telkinio. Deja, nebegyva. Ji buvo be viršutinių drabužių, o kūnas – šlapias, tarsi ką tik išsimaudžiusi. Ko gero, tokį įspūdį ir siekė sudaryti nusikaltėliai, palikę moterį ant kranto, o šalia jos – jos džinsus ir palaidinę.

Netrukus buvo nustatyta, kad mirtis moterį ištiko uždusus, kai jai pirštais ar alkūne buvo stipriai suspaustas kaklas. Teismas nustatė, kad tai daryta nesiekiant nužudyti, o tik per stipriai apkabinus, neapskaičiavus vyriškos jėgos.

Moterį uždusinęs (pasmaugęs?) T. Plečkaitis tai neigia iki šiol ir tikina jos nei prievartavęs, nei mušęs („tik prabudau mašinoje ir pamačiau šalia sėdinčią Neringą“) – tik esą buvęs draugų kažkodėl apšmeižtas.

Iškart po nusikaltimo žudikais buvo vadinami visi 3 įtariamieji, tačiau tiriant buvo tiksliai nustatyti kiekvieno jų veiksmai, ir teismas paskelbė savo išvadas.

Žudiku įvardyto T. Plečkaičio tos dienos „nuotykių“ bendrininkai sulaukė daug švelnesnių bausmių – dėl moters nužudymo jie niekuo dėti.

Tik faktai:

Žudikas ir prievartautojas T. Plečkaitis, be laisvės atėmimo, dar įpareigotas ir atlyginti žalą nužudytosios motinai.

Be to, nuosprendžiu nutarta konfiskuoti žiauraus nusikaltimo įrankį – automobilį „VW Golf“, kurį tąkart vairavo girtas Ž. Cibulskas ir kuriame buvo nužudyta Neringa L.

Visi minėti Kalvarijos „ereliai“ charakterizuojami neigiamai, iki suėmimo buvo bedarbiai.

T. Plečkaitis teistumus rinkosi jau nuo 16 metų: iki 2013-ųjų buvo vagis, plėšikas, chuliganas, reketininkas, tebaigęs vos 6 klases.

 

Irena ZUBRICKIENĖ

 

 

 

 

Rekomenduojami video