Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Už „kaukolinio“ gamybą – tik baudos

Anot pareigūnų, lietuvių sąmoningumas paskutiniaisiais metais didėjo – piliečiai vis dažniau pranešdavo policijai apie nelegalaus alkoholio varyklas, apie samagono pardavėjus. Galbūt todėl per du šių metų mėnesius užregistruoti tik 29 nusikaltimai dėl neteisėto namų gamybos alkoholio gaminimo, laikymo, gabenimo turint tikslą realizuoti ar aparatų alkoholiui gaminti laikymo. Ankstesniais metais tokių nusikalstamų veikų per tokį patį laikotarpį būdavo užregistruojama 10 kartų daugiau.

Padidinti akcizai

Ar dabartinių valdančiųjų užmojai išblaivinti Lietuvą ir priimami sprendimai apims ir nelegalaus alkoholio gamintojų sektorių, neaišku.

Kol kas Seimas pritarė Finansų ministerijos siūlymams didinti akcizus valstybinėse įmonėse gaminamam alkoholiui, o nuo kovo 1-osios parduotuvėse jau išvydome ir pradinį rezultatą. Akcizai alkoholiui tolygiai bus didinami trejus metus iš eilės, stengiantis nesukelti kainų šuolių ir išvengti atvejų, kai padidinus akcizą vienai alkoholinių gėrimų grupei, išaugtų kitų alkoholinių gėrimų vartojimas.

Nuo 2017 metų kovo mėnesio akcizų tarifai alui, vynui ir kitiems fermentuotiems gėrimams ir tarpiniams produktams padidinti 8 proc., etilo alkoholiui – 2,5 proc. Tačiau, kiek realiai šie gėrimai pabrango ir dar brangs, priklauso nuo gamintojų, didmenininkų ir mažmenininkų kainodaros sprendimų.

Skaičiuojama, jog dėl padidintų akcizų alkoholiui valstybės biudžetas 2017 metais turėtų gauti apie 8 mln. eurų papildomų pajamų.

Įdomu, o kiek papildomų pajamų bandys susižerti tie, kurie gamina „kaukolinį“ ar samagoną? Policijos pareigūnai puse lūpų išsitaria, kad labai tikėtina, jog gali kilti neteisėtas namų gamybos gėralų gaminimo bumas.

Broliška veikla

Vasario pabaigoje Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) pareigūnams įkliuvo du broliai, gaminę alkoholio distiliatą. Matyt, vyrai ruošėsi padidėsiančiai pilstuko paklausai, nes rasti jo kiekiai – įspūdingi.

Pareigūnai, turėjo duomenų, kad vienoje Ramoniškių kaimo (Šilutės r.) sodyboje broliai (33 ir 40 m.), veikdami bendrininkų grupėje, galimai gamina nelegalų alkoholio destiliatą, tad kurį laiką nepaleido jų iš akių. Pastangos nenuėjo veltui – vieną rytą pareigūnai „šturmavo“ brolių sodybą – ir gana sėkmingai. Rastas ne tik aparatas naminei gaminti, bet ir 225 litrai skysčio, turinčio naminei degtinei būdingą kvapą, kuris buvo supilstytas į 10 litrų talpas ir dar apie 2 400 litrų raugo. Iš pastarojo kiekio vyrams būtų pavykę pagaminti apie 240 litrų degtinės.

Tyrimo metu pareigūnai taip pat nustatė, kad dar dalį neteisėtai pagaminto alkoholio vyrai slėpė kitoje sodyboje Bartininkų kaime (Šilutės r.). Tą pačią dieną iš ten buvo paimta dar apie 292 litrus nelegalaus alkoholio, supilstyto į 10 litrų plastikines taras. Iš viso pareigūnai aptiko 517 litrų nelegalaus alkoholio distiliato.

Kaip praneša Tauragės apskrities VPK, brolių atžvilgiu pradėtas ikiteisminis tyrimas. Ikiteisminis tyrimas pradėtas ir dėl to, kad broliai sodyboje laikė daugiau kaip 50 litrų naminių stiprių alkoholinių gėrimų. Už tokią veiką gresia bauda arba laisvės atėmimas iki 5 metų, o už neteisėtą naminių stiprių alkoholinių gėrimų gaminimą ir už aparato, skirto nelegalaus alkoholio gaminimui, realizavimą bei už pasikėsinimą įvykdyti minėtą nusikalstamą veiką, „darbštuoliams“ gresia viešieji darbai arba bauda, arba laisvės apribojimas, arba areštas, arba laisvės atėmimas iki dvejų metų.

Varykla miške

Sausis „vaisingas“ buvo ir Telšių apskrities VPK policijos pareigūnams. Kaip pranešė šio VPK Komunikacijos grupės vyriausioji specialistė Aušra Blaževičienė, pareigūnai, jau ne pirmą mėnesį dirbantys pagal naująjį veiklos modelį, vis labiau pastebi apčiuopiamą pokyčių naudą. Didžiąją laiko dalį praleisdami prižiūrimose teritorijose, pareigūnai betarpiškai bendrauja su gyventojais, tad nustato vis daugiau pažeidimų bei demaskuoja neteisėtą veiką vykdančius asmenis. Tai patvirtino ir sausio 24-osios rytas. Patruliuojant Telšių rajone, kelyje Lieplaukė-Alsėdžiai 9-ajame kilometre pareigūnų dėmesį patraukė automobilis „Ford Galaxy“. Sustabdžius transporto priemonę joje buvo rasta 230 litrų nelegalaus alkoholio distiliato, kurį gabeno Šateikių seniūnijos (Plungės r.) gyventojas (25 m.).

Telšių apskrities VPK Veiklos skyriaus pareigūnai, aptikę tokį krovinį įtarė, jog netoliese, Kęstaičių miške (Gadūnavo sen.) gali veikti ir šio nelegalaus produkto gamybos „fabrikėlis“ – mat automobilis kaip tik ir išsuko iš proskynos. Nuojauta neapgavo – kiek paėję sniege išmintu miško takeliu pareigūnai aptiko suręstą pašiūrę, kurioje visu pajėgumu plušėjo du vyrai. Sukdamiesi radijuje skambančios muzikos ritmu du Plungės rajono gyventojai (25 ir 40 m.) kurstė ugnį ir akylai stebėjo vykstantį gamybos procesą. Elektros energiją, reikalingą įvairiems prietaisams veikti, „fabrikėlio“ šeimininkai „skolinosi“ iš netoliese esančio vienkiemio.

Netikėtai užklupti pačiame darbų įkarštyje, įtariamieji buvo sulaikyti, o jų įkurdintame fabrikėlyje iš viso rasta 241su puse litro pagaminto nelegalaus alkoholio distiliato bei 8 tonos gamybai paruošto raugo. Įtariamuosius nuvežę į areštinę, pareigūnai sunaikino visus fabrikėlyje sumontuotus įrenginius.

Trijų Šateikių seniūnijos „darbštuolių“ atžvilgiu pradėti ikiteisminiai tyrimai pagal LR BK 201 str. (

Girtas vežėjas

O sausio 11-osios popietę Telšių apskrities VPK Kriminalinės policijos ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos Pakrančių rinktinės pareigūnai Telšiuose, Kalno gatvėje stabdė automobilį „Ford Mondeo“. Vairuotojas ėmė keistai elgtis: pasuko į automoblių stovėjimo aikštelę ir metęs mašiną ėmė sparčiai žingsniuoti tolyn. Pareigūnai sulaikė vyriškį, kuris pasirodė beesąs vietos gyventojas  Robertas Varkalis (42 m.). Nuo jo ne tik sklido alkoholio kvapas (nustatytas 1,23 prom. girtumas), bet automobilyje, ant galinės sėdynės, buvo rastos 3 plastikinės talpos po 20 litrų ir 1 plastikinė talpa 10 litrų, su skysčiu skleidžiančiu naminės degtinės kvapą. Kadangi pareigūnai turėjo žvalgybinės informacijos, kad naminės gali būti ir daugiau, buvo atlikta krata R. Varkalio sugyventinės tėvo garaže. O ten – dar 250 litrų, kaip vėliau patvirtino specialistai, naminių stiprių alkoholinių gėrimų.

Vyras dvi paras praleido už grotų ir, kadangi kaltę pripažino bei gailėjosi byla buvo užbaigta baudžiamuoju įsakymu Telšių rajono apylinkės teisme praėjus vos porai savaičių nuo įvykio. Šio teismo teisėja Audronė Alčauskienė nusprendė R. Varkalį pripažinti kaltu padarius nusikalstamą – neteisėtas 50 ir daugiau litrų namų gamybos stiprių alkoholinių gėrimų laikymas turint tikslą realizuoti –ir paskyrė 18 MGL (677,88 euro) dydžio baudą.

Į bausmės laiką įskaitytas ir laikinojo sulaikymo laikas – 2 paros, kurios įvertintos 2 MGL, tad galutinė bauda sumažėjo kiek daugiau nei 150 eurų.

Tiesa, vyras neteks ir automobilio, kurį buvo pasiskolinęs iš pusbrolio – teismas nutarė jį konfiskuoti.

Sukonstravo pats

Dar viena panaši byla tame pačiame Telšių rajono apylinkės teisme išnagrinėta vasario pabaigoje.

Už tai, kad miške surentė alkoholio distiliato gaminimo fabrikėlį ir išsivirė beveik 40 litrų naminės degtinės, Drobūkščių kaimo (Varnių sen., Telšių r.) ūkininkas Rolandas Bukontas (41 m.) turės sumokėti daugiau nei 600 eurų baudos.

Į pareigūnų akiratį vyras pakliuvo pernai gruodį, kai naujiems metams išsivirė naminės degtinės. Užkluptas su 2 kibirais jau pagaminto alkoholio, R. Bukontas prisipažino, kad aparatą naminei gaminti susikonstravęs pats, dar lapkritį. Nuo svetimų akių šią įrangą slėpė miške ir išsitraukęs tik prieš didžiąsias metų šventes.

Vyras policininkams pats parodė kieme prie akmens paslėptą „produkciją“. Ekspertai nustatė, kad miške išvirtos ūkininko naminukės stiprumas siekia net 62,4 proc.

Teisme R. Bukontas tikino, kad aparatą išardęs ir jo dalis išmėtęs, dievagojosi daugiau jokios naminės nebevarysiąs. Tuo aparatu ūkininkas tikrai kaukolinio nebegamins, nes pareigūnai visas dalis surinko ir išvežė.

Teismas konstatavęs, kad kaltinamasis teisiamas pirmą kartą, skyrė su laisvės atėmimu nesusijusią bausmę – 16 MGL dydžio (602,56 euro) baudą.

TIK FAKTAI:

Tyrimai rodo, kad šalyje kas 4-5-as (22 proc.) butelis išgeriamo stipraus alkoholinio gėrimo – nelegalios gamybos.

Surogatiniai gėrimai dažnai gaminami naudojant medžiagas, kurios yra kenksmingos žmogaus sveikatai.

„Kaukolinio“ sudėtyje ekspertai neretai aptinka izopropanolio (buityje naudojamas kaip tirpiklis), skalbimo miltelių, gaišenų pėdsakų, netgi gyvybei pavojingų bakterijų.

Į kovą su naminės degtinės gamintojais įsijungė net kalbininkai, administracinėje ir bendrinėje kalboje skatindami vartoti terminą – nelegalus alkoholio distiliatas. Internautai – išradingesni, jie siūlo gėralą vadinti lavonprakaitis, mirtvandenis ir raugė ir pan.

 

Aurelija ŽUTAUTIENĖ

Rekomenduojami video