Prieš gerus metus ne vieną juvelyrikos parduotuvę uostamiestyje apiplėšęs klaipėdietis Ruslanas Ivanovas (43 m.) pasiųstas į pataisos namus. Tai jau devintas šiam vyrui paskelbtas nuosprendis – R. Ivanovas už plėšimą, vagystes, sukčiavimą yra ragavęs valdiškos duonos, bet, atrodo, „kuprotą ištiesins tik karstas“. Šį kartą, jei apeliacinis teismas nepasisakys kitaip, pataisos namų pareigūnai R. Ivanovą „tiesins“ 6 metus.
„Dovanos“ mamai
Kartu su plėšiku į teisiamųjų suolą sėdę jo draugeliai – kretingiškis Ramūnas Mikalauskas (40 m., 4 kartus teistas už kvaišalų laikymą ir platinimą ) ir klaipėdietis Dmitrijus Artemjevas (38 m., 2 kartus teistas už vagystę ir turto sunaikinimą) – plėšti R. Ivanovui nepadėjo, tačiau dalyvavo pardavinėjant ir įkeičiant vogtas brangenybes, be to abu pareigūnų buvo sučiupti su narkotikais.
R. Ivanovas į juvelyriniais dirbiniais prekiaujančias parduotuves nusitaikė dar 2014 metų gruodį, vos išėjęs iš pataisos namų, kur atliko bausmę už sukčiavimą. Pirmuoju jo taikiniu tapo juvelyrikos salonas „Aurum“, esantis Taikos prospekte. Plėšikas šioje parduotuvėje lankėsi ne kartą, tarsi eilinis klientas, ketinantis kažką pirkti, pardavėjai aiškino, jog, girdi norįs išrinkti dovaną savo mamai, prašė parodyti ir apžiūrėjo moteriškus papuošalus.
Kaip teisme liudijo parduotuvėje apiplėšimo dieną dirbusi salono direktorė, šis vyriškis į parduotuvę užėjo vidurdienį ir pareiškė, jog jau apsisprendęs pirkti dovaną. Nieko bloga neįtardama pardavėja ant prekystalio padėjo padėklą su auksinėmis grandinėlėmis, tačiau R. Ivanovas pasakė, kad pirks ir auksinę apyrankę, ir grandinėlę ant kaklo. Kai moteris papuošalus, kurie vyrui netiko, norėjo padėti į seifą, R. Ivanovas griebė nuo prekystalio padėklą su 42 auksinėmis grandinėlėmis bei 2 auksinėmis apyrankėmis ir spruko pro duris. Parduotuvės savininkai suskaičiavo, kad neteko turto už 21 236 litus (6150 eurų).
Surišo lipniąja juosta
Matyt, vogtus auksinius papuošalus Ruslanui pavyko greitai realizuoti, o be to niekas plėšikui nemynė ant kulnų, tad vyras po poros mėnesių žygį nutarė pakartoti. Šį kartą nusižiūrėjo Klaipėdos senamiestyje, Turgaus gatvėje, įsikūrusį garsios menininkės juvelyrikos saloną „Yurga“. Prieš tai, žinoma, „atliko namų darbus“ – taip pat kaip ir pirmąjį kartą į saloną ėjo net keletą kartų, pardavėjai aiškino, jog ketina tėvų auksinių santuokos metinių proga nupirkti aukso dirbinių, norėtų užsakyti unikalių papuošalų. Tačiau pardavėjai Aušrai vyriškis pasirodė įtartinas: jai buvo keistas dovanos tokiai progai parinkimas, be to, moteris pastebėjo ant jo rankų tatuiruotes, būdingas jau teistam žmogui. „Įtartinas jis dar buvo ir dėlto, kad gausiai prakaitavo, – prisiminė Aušra – Lyg koks narkomanas“.
Tą 2015 metų vasario 7-osios popietę Aušra dirbo salone, norėjo įjungti kameros monitorių ir peržiūrėti vaizdo įrašus. Kaip tik tuo metu ji išgirdo, kaip atsidarė parduotuvės durys. Moteris iš karto įkišo ranką į kišenę ir nuspaudė apsaugos pultelį. Aušra pamatė, kad link jos eina gana grėsmingai nusiteikęs vyras, rankoje laikydamas peilį.
„Vyriškis priėjo maždaug 2 metrų atstumu ir laikydamas peilį prieš mane pasakė, kad užsakymų nebedarys ir, jeigu aš nieko nedarysiu, tai jis manęs nežalos, – pasakojo teisme didžiulį šoką patyrusi moteris. – Vyras išsitraukė lipniąją juostą ir užklijavo man burną, po to tokia pačia lipniaja juosta surišo rankas ir kojas, paguldė mane ant grindų. Tuomet plėšikas nuėjo prie brangiausios parduotuvės vitrinos, kurioje buvo sudėti prabangiausi aukso, aukso su briliantais, aukso ir sidabro gaminiai ir susižėrė juos į kuprinę. Iš kasos pasičiupo ten buvusius daugiau nei 300 eurų“.
Išeidamas R. Ivanovas dar nutvėrė ir ant prekystalio gulėjusius asmeninį Aušros ir darbinį mobiliuosius telefonus. Neužilgo jie buvo rasti numesti po gatvėje stovėjusiu automobiliu.
Nors moteris ir paspaudė apsaugos pultelį, saugos tarnybos vyrai prisistatė tik tuomet, kai Aušra jau buvo spėjusi išsilaisvinti iš lipniosios juostos gniaužtų ir paskambinti savininkės tėvui.
Teismas nustatė, jog R. Ivanovas pagrobė didelės 57 118 eurų vertės, sugadino 51 euro vertės svetimą turtą bei pagrobė Aušrai M. priklausiusį 100 eurų vertės telefoną.
Prekyba lombarde
Tačiau šį kartą laisve plėšikas ilgai nesidžiaugė – jau kitos dienos vakare policininkai jį sulaikė automagistralėje Klaipėda–Vilnius, prie degalinės „Lukoil“, Sūdmantų kaime (Klaipėdos r.), automobiliu grįžtantį iš Vilniaus.
Deja, R. Ivanovas jau teturėjo tik menką pagrobtų papuošalų dalį bei 4500 eurų. Automobilyje bei kartu važiavusių D. Artemjevo ir R. Mikalausko kišenėse buvo aptikta apie 100 gramų psichotropinės medžiagos – amfetamino bei gramas heroino. Visi trys buvo apkvaitę nuo narkotikų.
Ikiteisminio tyrimo metu buvo išsiaiškinta, jog dalį pagrobtų brangenybių Ruslanas nunešė į lombardą, bet čia dirbęs vyras pasakė, kad juvelyrinių dirbinių nesuperka, tačiau gali surasti žmogų, kuris, galbūt, susidomės. Pasak lombardo darbuotojo, jis pažinojo tokį Geną, kuris kiekvieną savaitgalį atvažiuodavo iš Rusijos ar Baltarusijos ir autobusų bei traukinių stotyje supirkinėdavo įvairius daiktus, tame tarpe ir juvelyrinius, tad su juo ir suvedęs Ruslaną.
„Juvelyrinių dirbinių pirkimas vyko mano lombarde, tačiau aš į tai nesikišau, dirbau savo darbus. Išeidamas Ruslanas man padavė tris balto aukso žiedus su briliantais ir pasakė, kad tai – už paslaugą, – pasakojo lombardo savininkas. – Įtariau, kad dirbiniai gali būti įgyti nusikalstamu būdu, bet žiedus gavau kaip dovaną, o ne pirkau, tad ir nesigilinau. Tačiau kitos dienos vakare per televizijos žinias išgirdau, kad Klaipėdoje buvo apiplėšta juvelyrinių dirbinių parduotuvė. O dar po dienos darbuotojas pasakė, kad su manimi nori pasikalbėti pareigūnai. Tuomet supratau, kad tai tikriausiai dėl tų pačių juvelyrinių dirbinių, todėl juos nuvežiau ir atidaviau pareigūnams“.
Įsigijo kvaišalų
Kadangi paslaptingasis Gena visų vogtų papuošalų nenupirko, Ruslanas pasikvietė D. Artemjevą, abu susirado R. Mikalauską, kurio paprašė nuvežti į Vilnių. Pasak Ramūno, už kelionę į sostinę Ruslanas padovanojo jam keletą aukso dirbinių. Jis, girdi, galvojęs, kad tie papuošalai – R. Ivanovo tėvų, kurie, berods, juvelyrai ir turtingi...
Kol Ruslanas pavogtoms brangenybėms ieškojo pirkėjų, R. Mikalauskas taip pat veltui laiko neleido – įsigijo heroino ir amfetamino. Ramūnas aiškino, kad heroiną pirko sau, bet tikino, kad dabar kvaišalų jau nebenaudoja. Kai teisėja paklausė, kam tuomet narkotikus pirko, vyras prisipažino, kad, ko gero, būtų juos pardavęs...
Per kratą Dmitrijaus kišenėse buvo rastos 6 tabletės psichotropinių vaistų. Teisme vyras kaltę pripažino ir dievagojosi, jog šias tabletes vartoja todėl, nes nori atsikratyti priklausomybės nuo narkotikų.
Kaltę pripažino
Žodžiu, visi trys vyrai – mėtyti ir vėtyti, todėl puikiai žino, jog kaltės pripažinimas ir „nuoširdus“ atgailavimas už padarytus nusikaltimus yra laikomi lengvinančiomis aplinkybėmis. Tuo labiau, kad išsisukti nuo bausmės vargu ar būtų pavykę, nes kriminalistai juos buvo sučiupę su įkalčiais, o juvelyrinių salonų pardavėjos atpažino plėšiką. Tad teisme visi trys taip ir elgėsi: kaltės neneigė ir mušėsi į krūtinę, kad daugiau taip nebesielgsią, tačiau daugiau jokių nusikaltimo detalių nei ikiteisminio tyrimo metu, nei teisme teisiamieji neatskleidė – aiškino tik tai, kas jiems buvo paranku.
Beje, R. Ivanovas dar buvo nuteistas ir už svetimo asmens dokumento pagrobimą – mat kratos metu pas jį rasta svetimu vardu išduota asmens tapatybės kortelė. Vyras tikino radęs ją perplėštą per pusę, suklijavęs izoliacine juostele, bet niekur jos nenaudojęs. Tačiau dokumento savininkas paaiškino, kad dingusi kortelė buvo sveika, nesugadinta ir, kad jos pasigedęs tuoj pat pranešė migracijos skyriui. Dokumentas buvo užblokuotas, paskelbta jo paieška ir vyrui išduota nauja asmens tapatybės kortelė.
Bausmės ir ieškiniai
Prokuroras siūlė R. Ivanovą įkalinti penkeriems, R. Mikalauską – ketveriems metams, o D. Artemjevui – skirti piniginę baudą. Klaipėdos miesto apylinkės teismo teisėja Violeta Balčiūnienė plėšiko R. Ivanovo nepagailėjo ir skyrė 6 metus nelaisvės. Jam teks atlyginti ir civilinius ieškinius: „Yurgos“ juvelyrikos salono savininkams sumokėti 46 496 eurus, „Aurum“ salono – 6 150 eurų, nukentėjusiai „Yurgos“ salono pardavėjai Aušrai – beveik 497 euro turtinei žalai atlyginti. Dar 400 eurų neturtinės žalos prisiteisė šoką patyrusios „Aurum“ salono direktorė ir 2000 eurų – „Yurgos“ salone dirbusi Aušra.
Už kišenėse rastus psichotropinius vaistus D. Artemjevui teks sumokėti teismo skirtą 30 MGL (beveik 830 eurų) baudą.
R. Mikalauskas buvo pripažintas kaltu ne tik dėl neteisėto kvaišalų laikymo, bet dar ir jų platinimo, tačiau teisėja atsižvelgė į tai, kad kaltinamasis pats prisipažino ir viso tyrimo metu davė nuoseklius parodymus, taip pat į tai, kad R. Mikalauskas dirba pagal verslo liudijimą, sukūręs šeimą (neseniai gimęs vaikas), todėl, skyrusi 4 metų laisvės atėmimą, bausmės vykdymą atidėjo 3 metams.
Aurelija ŽUTAUTIENĖ