Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ukmergės gatvėmis riedėjo šimtas ūkininkų traktorių

Mūsų rajono ūkininkai solidarizavosi su šalies žemdirbiais ir prisijungė prie protesto akcijos prieš lengvatų žemdirbiams naikinimą bei planuojamus mokestinius pakeitimus.

Antradienį Ukmergės gatvėmis riedėjo šimtas rajono ūkininkų traktorių.

Miesto prieigose jie užsuko į degalines. Jose ūkininkai pirko po dešimt litrų dyzelino, kurį valdžia ketina branginti.

Žiedo gatvėje išsirikiavę į koloną ūkininkų traktoriai lydimi dviejų policijos ekipažų pasuko gyvulių turgaus link. Kolonos priekyje judėjo juodas gedulingos procesijos automobilis.

„Lietuva, tavo kaimas miršta“, – nutildęs traktorių variklių gausmą akciją pradėjo Ukmergės rajono žemdirbių asociacijos pirmininkas Algirdas Valaiša.

Protesto dalyviai kalbėjo apie žemas jų produkcijos supirkimo kainas, nelygias konkurencijos sąlygas Europoje, ne itin teisingus žemės mokesčius, mažas Europos Sąjungos išmokas bei skundėsi formuojamu neigiamu visuomenės požiūriu į juos.

Lietuvos laukuose jau retenybė pamatyti karvių bandas. Ūkininkai jas išpardavė, nes nebeapsimokėjo jų auginti – perdirbėjai už pieną mokėjo centus. Žemdirbiai griebėsi auginti mėsinius galvijus. „Bet tam, kad užaugintum 500 kg sveriantį bulių, reikia dvejų metų. Už kilogramą jo gyvojo svorio perdirbėjai moka vieną eurą. Paskaičiuokite, kiek kainuoja viena ūkininko darbo diena“, – siūlė žemdirbių asociacijos vadovas.

Lietuvos žemdirbiams mokamos 30 procentų mažesnės išmokos, nei bet kuriam kitam Vakarų Europos šalies ūkininkui. „Kaip mes galime tokiomis nelygiomis sąlygomis konkuruoti“, – mitingavo ūkininkai.

Nemažai Ukmergės žemdirbių nebegaus išmokų už ekologinius ūkius, nes vienais metais savo laukų neapsėjo ankštinėmis kultūromis. O už nederlingas ir mažai derlingas žemes daugelis nebegaus paramos – Lietuvos valdžia perbraižė nederlingų žemių žemėlapį ir Ukmergės rajone nederlingomis liko tik dvi seniūnijos. „Mes kuliame po 2–3 tonas, o Kėdainių ūkininkai – po 6–7. Taigi net savo šalyje negalime konkuruoti lygiomis sąlygomis, ką kalbėti apie Europos ūkius“, – pyko ukmergiškiai.

Pikčiausia jiems, jog valdžia žemdirbius sukiršino su miesto žmonėmis. Šiems vargstančio žemdirbio įvaizdis ėmė asocijuotis su Valstiečių ir žaliųjų partijos vedliu Ramūnu Karbauskiu, todėl ir ėmė rodyti pirštais ne tik į jį, bet ir į visus žemdirbius. Kodėl neva tokiems turtuoliams taikomos įvairios lengvatos? Važinėja europietiškais traktoriais, tegu moka už jų degalus, kaip visi žmonės. O tie traktoriai pirkti už skolas – Europos Sąjunga nieko neduoda, jei savo dalies nepridės pats ūkininkas. Jis buvo priverstas pirkti naują techniką, modernizuoti ūkius, o dabar, jei ūkininką valdžia dar ir mokesčiais apkraus, ūkių nebeliks.

Įstatymas ūkininkui leidžia turėti ne daugiau 500 ha žemės, o bendrovė gali turėti ir tūkstantį, todėl ir atsirado tokie žemvaldžiai, kaip  R. Karbauskio „Agrokoncernas“.

Ir Ukmergės rajone yra tokių, kurie savo valdas ne šimtais, o tūkstančiais hektarų skaičiuoja. Todėl šalia esantį šeimos ūkį jam reikia uždusinti. Todėl ir sudaromos tokios sąlygos, kad jam 50 karvių melžti neapsimokėtų, o kai jas jis melš pas tą, kuris turės jų tiek, kiek vištų antai Ukmergės rajone besiplečiantys „Vičiūnai“,  neva apsimokės.

Ūkininkus palaikė ir jiems pritarė į mitingą atvykęs rajono meras Rolandas Janickas.

Traktorių mitingas – antras visuotinio žemdirbių protesto etapas. Pirmuoju prieš dvi savaites žemdirbiai pakelėse pastatė žalius kryžius. Jie, kaip ir gedulingos procesijos automobilis, simbolizuoja mirštantį Lietuvos kaimą.

Ūkininkai pažadėjo, jog jei nebus atsižvelgta į jų reikalavimus, jie ir toliau solidarizuodamiesi su visais Lietuvos žemdirbiais gruodžio viduryje traktoriais važiuos į Vilnių, prie Seimo.

Rekomenduojami video