Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ūkininkai spaudžia valdžią riboti maisto produktų importą

Lobistai nerimsta – bet kokiomis priemonėmis siekiama uždaryti sienas maisto produktams arba žaliavai iš kitų valstybių. Praėjusią savaitę galvas kėlė pienininkai, o dabar sujudo ir paukštininkai, rašo dienraštis „Lietuvos rytas“.

 Pieno gamintojai rašte valdžios institucijoms pareiškė kategoriškai reikalaują įšaldyti žaliavinio pieno supirkimo kainą tokią, kokia ji buvo kovą, ir riboti importą iš Estijos, Latvijos bei Lenkijos. Ant kojų buvo sukelta ir Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) – ji suskubo atlikti importuojamo pieno kokybės tyrimus. Tačiau jų baigtis iki šiol neaiški.

Pasak VMVT atstovės Jurgitos Savickaitės, importuojamas pienas bus dar tiriamas toliau, o rezultatai paaiškės balandžio pabaigoje. „Tai nėra koks nors pieno karas, bet planinė patikra šiuo metu yra būtina, nes kone metus tai nebuvo daroma. Importo kontrolė truks iki balandžio pabaigos“, – „Lietuvos rytui“ sakė J. Savickaitė. Tačiau pieno perdirbėjams atrodo kitaip.

Pavyzdžiui, į vieną iš pieno perdirbimo įmonių VMVT inspektoriai atvyko kovo 31 d., paskui – balandžio 2 d. Šiandien, antradienį, laukiama jų trečiojo vizito. „Neįsileidžiame jokių lankytojų, svečių, net akcininkų, o veterinarijos tarnybos, kaip kontroliuojančios institucijos, mes negalime neįsileisti, tačiau jie gali būti potencialūs viruso platintojai.

Keista, kad taip staiga, per karantiną, parūpo pieno kokybė ir vartotojų sveikata. Niekada nėra buvę tokių dažnų patikrinimų, vadinamų vartų kontrole. Juos atlikdavo 1–2 kartus per metus“, – dienraščiui pasakojo vienos įmonės darbuotojas. Riboti importą prašo ir paukštininkai. Lietuvos paukštininkystės asociacijos vadovo Vytauto Tėvelio teigimu, šiam sektoriui iškilo grėsmė ir žūtbūt reikia valstybės paramos.

Per karantiną iš Ukrainos buvo atgabenta pigių kiaušinių, o tai suteikė galimybę prekybininkams sumenkinti ir lietuviškų kainas. Broilerių augintojams ne ką geriau, nes į Lietuvą atgabenama daug pigios lenkiškos paukštienos. V. Tėvelio teigimu, iš Lietuvos į Vakarų Europos maitinimo įstaigas kasmet išvežama 45–50 tūkst. tonų paukštienos.

Dėl koronaviruso krizės užsidarius sienoms ėmė kauptis neparduota produkcija – maždaug po tūkstantį tonų paukštienos per mėnesį. Lietuvos paukštininkystės asociacijos duomenimis, iš Lenkijos kas mėnesį įvežama apie 2,5–3 tūkst. tonų paukštienos, kuri penktadaliu pigesnė negu lietuviška. Anot V. Tėvelio, Lietuvoje per kelias pastarąsias savaites paukštienos kainos smuko apie 12 proc., o vien kovą – 8 proc. VMVT direktorius Darius Remeika Seimo Kaimo reikalų komiteto posėdyje pažadėjo įvežtinę paukštieną ir kiaušinius tikrinti dažniau – jeigu reikės, net ir su didinamuoju stiklu. Anot VMVT atstovės J. Savickaitės, dėl ukrainietiškų kiaušinių sunerimstama prieš kiekvienas Velykas.

„Bet į Lietuvą jie atvežami ne per mūsų tarnybos pasienio kontrolės postus. Pernai nebuvo nė vienos siuntos, kuri būtų juos kirtusi. Paprastai į Lietuvos rinką jie patenka arba iš Lenkijos, arba iš Latvijos. Pavyzdžiui, Latvijoje sumokamas muitas, jie patikrinami, pakuojami ir tada atvežami. Ir kiaušinius, ir lenkišką vištieną tikriname ir planine tvarka, kai visa tai jau yra rinkoje.

Paukštienos mėginiai imami ir didmeninės prekybos įmonėse, ir perdirbimo įmonėse. Tai – nuolatinė kontrolė, nes maisto sauga yra ypač svarbi“, – aiškino J. Savickaitė. Sunerimę, kad Lietuva ketina apriboti žaliavos importą iš Latvijos, kaimyninės šalies pieno gamintojai jau kreipėsi į savo valstybės žemės ūkio bei ekonomikos ministerijas. Tai padarė iš didžiausių tiekėjų žaliavą superkanti bendrovė „Piena Partneri“, kuri 98 proc. supirkto pieno parduoda Lietuvai.

 „Prašome prireikus suteikti pagalbą kuo anksčiau šalinant kliūtis bendradarbiauti su Lietuvos pieno perdirbimo įmonėmis. Neigiamo Lietuvos valdžios sprendimo atveju vienas pagrindinių mūsų žemės ūkio sektorių patirs didelių nuostolių, o daugelis ūkių bus priversti nutraukti veiklą“, – teigiama įmonės rašte.

Rekomenduojami video