Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Tyrimas: daugiausia neblaivių darbuotojų – žemės ūkio, kaimiškų vietovių ir mažose įmonėse

Lietuvos įmonėse daugiausiai neblaivių darbuotojų į darbą ateina 8–11 val. ryto, o dažniausiai girtą darbuotoją galima sutikti pirmadienio rytą žemės ūkio bendrovėje. Tokius rezultatus parodė Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) mokslininkų atliktas tyrimas.

Tyrimo metu, kurį atliko VDU mokslininkai prof. Ilona Tamutienė ir dr. Daumantas Stumbrys, buvo renkami duomenys iš 153 Lietuvos įmonių – iš viso išanalizuoti 2,4 mln. patikros testų duomenys, surinkti pasitelkiant biometrinio blaivumo patikros sistemą. Ši sistema identifikuoja darbuotojus naudojant veido atpažinimo technologiją ir patikrina jų blaivumą prieš patenkant į darbo vietą.

„Darbuotojų alkoholio vartojimas yra didelis iššūkis tiek pačių darbuotojų sveikatai, tiek įmonių produktyvumui. Mūsų tyrimas įvertino bendrus alkoholio vartojimo mastus Lietuvos įmonių darbuotojų gretose, taip pat – alkoholio vartojimo dažnius darbo dienomis bei ryšius tarp įmonių rodiklių ir darbuotojų alkoholio vartojimo darbovietėje“, – paaiškino prof. I. Tamutienė.

Tyrimo rezultatai atskleidė, jog atvejų, kai darbuotojai atėjo į darbą apsvaigę nuo alkoholio, dažnis buvo aukščiausias mažose įmonėse, taip pat – žemės ūkio srities ir kaimiškose vietovėse įsikūrusiose įmonėse.

„Atradome ryšį tarp įmonių rodiklių, patikros laiko ir apsvaigimo nuo alkoholio atvejų dažnumo. Apsvaigimas nuo alkoholio darbe yra dažnesnis savaitgaliais ir pirmadienį – tai atitinka alkoholio vartojimo įpročius Lietuvoje. Tačiau dauguma teigiamų patikros atvejų aptiko sąlyginai mažus alkoholio kiekius – tai galimai reiškia, jog arba maži alkoholio kiekiai buvo vartojami prieš pat pradedant darbą, arba daug alkoholio buvo suvartota dieną prieš tai“, – komentavo dr. D. Stumbrys.

 Pasak mokslininko, tyrimo metu gauti rezultatai atskleidžia egzistuojančią neblaivių darbuotojų problemą bei šios problemos paplitimą. Tikimasi, kad mokslininkų paskelbta informacija gali būti naudinga ne tik optimizuojant neblaivumo patikros sistemą, bet ir rengiant alkoholio prevencijos strategijas įmonės, savivaldybės ar visos šalies mastu.

Tyrimo metu buvo analizuojami tik rutininės patikros rezultatai – tai yra, į analizę buvo įtrauktos tik tos įmonės, kurios nuolat tikrina savo darbuotojų blaivumą. Duomenis universitetui pateikė darbuotojų blaivumo patikras atliekanti Lietuvos verslo įmonė – tyrimo metu gautus rezultatus ši įmonė galės pritaikyti optimizuojant blaivumo patikros grafikus.

„Kitas svarbus tyrimo rezultatas – darbdaviai daugiausia testų atlieka tuomet, kai didžioji dalis darbuotojų pradeda darbą: nuo šeštos iki aštuntos valandos ryto. Vis dėlto, didžiausia tikimybė sutikti neblaivų darbuotoją yra ne ankstyvą rytą, o šiek tiek vėliau – nuo aštuntos iki vienuoliktos valandos. Kokios to priežastys – sunku pasakyti, šis klausimas tyrime nebuvo nagrinėjamas. Tačiau tai gali būti susiję su tuo, kad kai kurie darbuotojai į darbą ateina jau „pataisę sveikatą“. Kaip žinia, alkoholis parduodamas tik nuo 10 val. ryto“, – patikslino VDU mokslininkas dr. D. Stumbrys.

Straipsnis, kuriame apibendrinami VDU atlikto tyrimo metu gauti rezultatai, neseniai buvo paskelbtas aukšto lygio tarptautiniame žurnale „DrugandAlcoholReview“. Straipsnis buvo publikuotas žurnalo specialiame numeryje, skirtame tyrimams, kuriuose naujos mokslo žinios apie alkoholio vartojimą gaunamos pasitelkiant naujus metodus, leidžiančius gauti išsamesnę informaciją.

Rekomenduojami video