Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSveikataSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Turi du – gausi, turi vieną – ne: kodėl auginantiems vienturčius nepriklauso tėvadienis?

Ar vieną vaiką auginti paprasčiau nei auginti du? Tokį klausimą dažnai užduoda vienturčių tėvai, kai kalba pasisuka apie vadinamuosius tėvadienius ir mamadienius, kuriuos gauna du ir daugiau vaikų auginantys tėvai. Darbdaviai kategoriški – duoti papildomą laisvadienį ir vieną vaiką auginantiems tėvams verslui būtų per didelė našta. Tuo metu Seime ir toliau ketinama siekti, kad lengvata būtų taikoma visiems vienodai.

Papildoma laisva darbo diena du ir daugiau vaikų auginantiems tėvams numatoma šiuo metu galiojančiame Darbo kodekse. Jame nurodoma, kad darbuotojai, auginantys neįgalų vaiką, kurio amžius iki 18 metų, arba du vaikus, kurių amžius iki dvylikos metų, gali gauti vieną papildomą poilsio dieną per mėnesį. Dvi dienas gauna auginantieji tris ir daugiau vaikų.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) jau anksčiau yra skelbusi, kad šios lengvatos priklauso vienodai tiek mamoms, tiek tėčiams, atitinkantiems numatytas sąlygas. Taip pat numatoma, kad už papildomą laisvą dieną darbuotojui mokamas vidutinis darbo užmokestis. Kaip tėvai panaudoja šias dienas nėra vertinama, tačiau vieną mėnesį nepanaudojus laisvų dienų, kitą mėnesį jos nesisumuoja.

Tačiau Darbo kodekse nėra numatoma, kad tokia lengvata būtų taikoma tėvams, auginantiems vieną vaiką. Nors kai kurios įmonės vienturčius auginantiems tėvams papildomas laisvas dienas duoda savo iniciatyva, tokia galimybė nėra numatyta įstatymiškai.

Teikė pataisas

Seimo narė konservatorė Monika Navickienė dar prieš metus inicijavo įstatymo projektą ir teigė, kad sprendimas nesuteikti papildomos laisvos dienos vieną vaiką auginantiems tėvams, yra diskriminacinis. Tuomet parlamentas jos siūlytam projektui, kuriuo mamadieniai ir tėvadieniai būtų suteikti ir vieną vaiką auginančioms šeimoms, pritarti neskubėjo.

Anot M. Navickienės, šiuo metu laukiama sprendimų tiek iš Trišalės tarybos, tiek iš ministerijos: „Tačiau aš laukiu ir iš naujo teiksiu šitą projektą, kai tik turėsiu galimybę. Matau, kad politinės valios priimti šitą reikalingą ir šeimų laukiamą sprendimą, nėra.“

Kaip kalbėjo politikė, net ir turint vieną vaiką tėvams rūpesčių nesumažėja – jį taip pat reikia vesti pas gydytojus ar tiesiog skirti jam daugiau dėmesio. Pasak M. Navickienės, nesvarbu, ar augini vieną vaiką, ar du, dėmesio visiems reikia skirti. Be to, ji pastebėjo, kad mūsų šalyje vis dar nėra įprasta darbuotojams leisti dirbti per atstumą ar turėti lanksčias darbo valandas.

„Mes tikrai nesame subalansavę savo Darbo kodekso, darbo kultūros, kad tie žmonės jaustųsi pageidaujami darbo rinkoje ir turėdami įsipareigojimų šeimai. <...> Girdėjau darbdavių argumentus, bet manau, kad jie labai netrukus gali susidurti su problema, kad apskritai nebus dirbančiųjų. Tai nėra vien tik valdžios problema, o sutarimo klausimas. Darbdaviai taip pat turi ieškoti sprendimų, kaip motyvuoti žmones likti Lietuvoje, neišvažiuoti, neieškoti palankesnių socialinių aplinkybių kitose šalyse“, – portalui LRT.lt kalbėjo M. Navickienė.

Kitos šalys to neturi

Socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio patarėja Eglė Samoškaitė komentavo, kad skirti papildomą laisvą dieną ir vieną vaiką auginantiems tėvams yra svarstytina iniciatyva, tačiau pirmiausia tam turi būti gautas pritarimas Trišalėje taryboje.

„Kadangi tai apmokama papildoma laisva diena, tai darbdaviams per metus ji „kainuotų“ apie 145 mln. eurų (skaičiuojant, kad laisvos dienos suteikiamos abiem tėvams). Reikia turėti mintyse, kad, nustačius apmokamą mamadienį ar tėvadienį vieną vaiką auginantiems tėvams, remiantis teisingumo ir proporcingumo principu, būtų būtina plėsti papildomų apmokamų laisvų dienų skaičių du, tris ir daugiau vaikų auginantiems tėvams. Vadinasi, lėšų poreikis dar padidėtų“, – komentavo SADM atstovė.

Sprendimas dėl mamadienių ir tėvadienių suteikimo ir vienturčių tėvams pareikalautų, anot ministro patarėjos, papildomų lėšų, todėl jo priėmimas galimas tik pritarus Trišalei tarybai. Tiesa, kol kas Trišalėje taryboje dėl tokio siūlymo prieita prie vieningos nuomonės nebuvo

Ji taip pat teigė, kad Darbo kodeksas garantuoja galimybę bent penktadalį laiko dirbti nuotoliniu būdu. Teisę naudotis tokia lengvata turi tėvai, kurie augina vaiką iki 3 metų ir tėvai, kurie vieni augina vaiką iki 14 metų, ar neįgalų vaiką iki 18 metų.

Taip pat, pasak E. Samoškaitės, jei darbuotojas vienas augina vaiką iki 14 metų ar neįgalų vaiką iki 18 metų, jam skiriama daugiau kasmetinių atostogų: „Kai dirbama penkias dienas per savaitę, minimalus kasmetinių atostogų skaičius yra 25 darbo dienos, kai dirbama šešias – 30 darbo dienų. Tai yra penkiomis darbo dienomis daugiau nei kitiems darbuotojams.“

Be to, kaip teigė SADM atstovė, panašių mamadienių ar tėvadienių nėra kitų valstybių darbo kodeksuose – laisvos dienos paprastai Europoje reguliuojamos per kolektyvines sutartis. Tą, pasak jos, galima daryti ir mūsų šalyje. Lietuvoje yra įmonių, kurios savo iniciatyva tėvams, auginantiems vieną vaiką, suteikia papildomą laisvą dieną. Anot E. Samoškaitės, tai labai teigiamas pavyzdys, kai darbdaviai susitaria su darbuotojais dėl skatinimo priemonių.

Darbdaviui – našta

Lietuvos darbdavių konfederacijos (LDB) prezidiumo narys Vytautas Vidmantas Zimnickas paklaustas, kaip vertina idėją papildomą laisvą dieną skirti ir vienturčių tėvams, nedvejodamas atsakė ją vertinantis neigiamai. Pasak jo, tai darbdaviams užkrautų papildomą naštą. Be to, anot V. V. Zimnicko, tėvadienius ir mamadienius skiriant tik du ir daugiau vaikų turintiems tėvams, skatinamas gimstamumas.

„Pozicija aiški – nepritarti. Paskaičiuokite: susidaro dar 12 papildomų darbo dienų atostogų kiekvienam sutuoktiniui. Prie tų 20 darbo dienų atostogoms kiekvienas darbuotojas gauna dar 12 darbo dienų, neskaitant dar jei yra vaiko sirgimai, rugsėjo 1-oji ir kiti dalykai. Darbdaviui tai našta, o jei dar sutuoktiniai dirba toje pačioje vietoje, visą šitą reikia dvigubinti.

Be to, jeigu yra reikalas, yra lankstaus grafiko galimybė. Jei yra poreikis eiti į gydymo įstaigas, galima eiti. Galų gale, mes turime skatinti gimstamumą. Tai yra vienas iš svertų, kad jei turi tam tikrą vaikų skaičių, turi ir atitinkamas lengvatas“, – komentavo V. V. Zimnickas.

Komentuodama darbdavių nuogąstavimus M. Navickienė sakė, kad, nors jie tai ir vadina papildoma finansine našta, ji tai vertina kaip investiciją į darbuotoją, jo gerą savijautą, galimybes derinti darbą su įsipareigojimais šeimai: „Tai yra laimėjimas tiek verslui, tiek valstybei.“

Pasak politikės, profesinės sąjungos taip pat palaiko tokią idėją.

Tarnyba siūlymui pritaria

Portalas LRT.lt vertinimo dėl mamadienių ir tėvadienių skyrimo tvarkos kreipėsi ir į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą. Tarnybos atstovų pateiktame atsakyme rašoma, kad praėjusiais metais skundų dėl to gauta nebuvo. Taip pat tarnybos atstovai teigė, kad šeiminė padėtis nėra įtraukta į Moterų ir vyrų lygių galimybių bei Lygių galimybių įstatymus, kurių vykdymo priežiūrą įgyvendina lygių galimybių kontrolierius.

„Lygių galimybių kontrolierius pagal suteiktą kompetenciją negali vertinti ir priimti sprendimų dėl kitų įstatymų galimo prieštaravimo Lygių galimybių ar Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymams.

Tačiau Seime šiuo metu yra užregistruotos Darbo kodekso pataisos, pagal kurias papildoma laisva poilsio diena būtų suteikiama ir vieną vaiką iki 12 m. auginantiems vaikams. Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba pritaria šiam projektui“, – komentavo tarnybos atstovai.

 

Modesta Gaučaitė

Rekomenduojami video