Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Tomaševskis apie rinkimus – puse lūpų: pasakoja versijas, kas siekia iš posto išversti Narkevičių

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) pirmininkas, europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis sako, kad partija jau ruošiasi Seimo rinkimams ir dėlioja planus, tačiau išlieka paslaptingas. Dar neatskleidžia, kas ves partijos sąrašą ir nelinkęs pranešti, ar pats juose dalyvaus. Savo kandidatus įvardys tik liepos antroje pusėje.

Tačiau partijos pirmininkas noriai kalba apie jų deleguotus du ministrus ir giria jų darbus kovoje su pandemija. O susisiekimo ministrą Jaroslavą Narkevičių lydinčius skandalus vadina persekiojimu ir tam turi savo paaiškinimus.

Naujienų portalas tv3.lt pakalbino V. Tomaševskį apie artėjančius Seimo rinkimus, galimą bendradarbiavimą su kitomis partijomis po rinkimų, apie pandemijos situaciją, valdančiąją koaliciją ir ministrą J. Narkevičių lydinčius skandalus. V. Tomaševskis prisiminė ir pokalbius su prezidentu Gitanu Nausėda prieš J. Narkevičiui patenkant į ministro kėdę.

 Prasidėjo rinkiminės kampanijos prieš artėjančius Seimo rinkimus. Kaip koronavirusas gali paveikti Seimo rinkimų baigtį?

  Šiandien dar sunku atsakyti, nes mes nežinome, kas bus rudenį. Gali ateiti antroji koronaviruso banga. Bet, bet kokiu atveju, paveiks. Rinkėjai dabar pamatė, kad Vyriausybė dirba sklandžiai su stipriu premjeru priešakyje, sveikatos apsaugos ministras Aurelijumi Veryga ir kartu mūsų ministrai dirba gerai. Mūsų ministrams taip pat teko didelis krūvis suvaldant pandemiją. Tiek vidaus reikalų ministrei Ritai Tamašunienei, tiek susisiekimo ministrui J. Narkevičiui.

Ne visose šalyse Vyriausybės narių reitingai augo, bet mūsų Vyriausybei buvo tiesos valanda ir paaiškėjo, kad ji dirbo gerai. Artėjant Seimo rinkimams partijos jau pradėjo skelbti kandidatų sąrašus ir pavardes. Kas ves jūsų sąrašą? Mes dar neturime sprendimo, bet turime labai platų asmenų ratą, kurie tai gali daryti. Nenorėčiau dar iš anksto minėti pavardžių ir formuoti nuomonės. Dabar skyriuose vyksta reitingavimas, tai šis procesas dar užtruks.

Dar reikia suderinti kitus klausimus: kas gali vesti, kas ir kokias pareigas užima. Įstatymai taip sukonstruoti, kad nėra laisvės sprendimams. Aš pats esu raginamas vesti sąrašą, bet kol kas sprendimo neturiu, bet taip gali būti.

Tai ar jūs pats dalyvausite? Jei kandidatuosite į Seimą, tai sėkmės atveju Europos Parlamento nario mandatą prarastumėte?

Negalima apriboti kandidatų „balotiravimosi“, bet pas mus taip yra. Bendras fonas Lietuvoje toks, kad sudaromos problemos. Bet mes priimsime tą sprendimą, kuris bus optimaliausias. Sąrašas paaiškės, nes mes iki rugpjūčio 8 dienos turime pateikti juos. Liepos antroje pusėje jau bus aišku.  2016 metų Seimo rinkimų sąrašo viršuje buvo R. Tamašunienė.

Ar šiemet ji taip pat pretenduoja?

Taip, ji yra tarp galimų kandidatų ir mes turime daug jų. R. Tamašunienė turi patirties ir ji yra viena iš realesnių kandidatų. Bet dar reikia suderinti visas situacijas, aptarti klausimus su Vyriausybės vadovu, kaip kandidatai dirbs tuo laikotarpiu, ar ims atostogas.

Pagal naujausias gyventojų apklausas, skelbiama, kad jūsų partija 5 proc. kartelės gali ir neįveikti. Kaip manote jūs?

Jūs sakote, kad nepatenka, o aš sakau, kad patenka. Jūs teisi ir aš teisus. Kadangi pas mus taip sukonstruotos apklausos, kad tų, kurie neapsisprendę arba neateis balsuoti, jie yra šiuose apklausose. Bet taip negali būti.

Tie, kurie neateina balsuoti ir tokių šiek tiek mažiau nei pusę, tai jie negali lemti rinkimų rezultatų. Apklausose yra jie įtraukiami ir taip vyksta tam tikras manipuliavimas. Todėl mes darome kitą lentelę ir atliekame apklausas.

Atmetėme tuos, kurie neateitų į rinkimus. Pagal šias apklausas mes gauname 6 arba 5 proc. rinkėjų balsų. Aš manau, kad mes tikrai pateksime į Seimą, nors niekas dar nežino, kaip bus. Bet sprendžiant iš ankstesnių metų, pagal apklausas, mūsų procentai buvo dar mažesni, bet patekome. Dabar yra 3-4 proc., jei neatmetus tų, kurie neateis. O jeigu atmestume, tai mes gautume 5-6 proc.

Jei turėsite frakciją Seime, su kuo sutiktumėte bendradarbiauti ir burtis į valdančiąją koaliciją?

Bet po rinkimų mes priimsime sprendimus, su kuo bendradarbiausime. Dabar mes nesakome. Pirmiausia, reikia pažiūrėti, kokios partijos pateks. Antras momentas, reikia žiūrėti, kokie žmonės pateks. Ne pirmą dieną būnant politikoje, mes pažįstame kitus politikus, jų savybes ir vertybes.

  Noriu pasakyti, kad mes jau turime pozityvaus ir vaisingo bendradarbiavimo įdirbį su valstiečių partija. Turime gerus santykius ir daug jau padaryta kartu. Kartais mūsų balsai buvo lemiami. Mūsų iniciatyva atsirado vaiko pinigai, nemokami vaistai senjorams, šeimos kortelės daugiavaikėms šeimoms. Dabar užregistruotas naujas įstatymas dėl komercinių bankų.

Ar viską pavyko įgyvendinti, kaip planavote prieš buriantis į valdančiąją koaliciją?

2012 metais nepavyko įgyvendinti planų dėl vaiko pinigų, o dabar – pavyko. Jie jau yra padidinti. Žiūrint į kaimynines valstybes, tai mūsų tikslas, kad už kiekvieną vaiką būtų mokama po 120 eurų. Nemokami vaistai senjorams virš 75 metų.

Tai mūsų pasiūlymas ir pernai šis įstatymas buvo priimtas. Šeimos kortelė daugiavaikėms pavyko ir apskritai, visos šeimos institucijos stiprinimas. Jau daug pavyko iš mūsų programos realizuoti. Buvo atmestas Liustracijos įstatymas po svarstymo. Deja, buvo toks pasipriešinimas. Buvusių (slaptų KGB – aut. past.) bendradarbių duomenys įslaptinti. Kam mes juos turime įslaptinti dar 75 metus? Ko mes bijome? Bet mes siūlome grįžti prie šios iniciatyvos.

Taip pat siūlysime komercinių bankų apmokestinimo įstatymus. Taip pat vėl siūlysime keisti gyvybės apsaugos įstatymą. Gyvybė prasideda nuo jos pradėjimo ir reikia ją saugoti. Dabar iki 12 savaitės galima nutraukti nėštumą arba žudyti negimusį vaiką savo noru. Mes siūlysime tai keisti, būtų išskirtiniai atvejai, jei tai buvo nusikalstama veika, kaip išžaginimas, arba gresia pavojus moters gyvybei, o kitais atvejais nutraukti nėštumo nebūtų galima. Tai normali praktika ir kitose valstybėse kaip Portugalija, Lenkija, Airija.

 Siūlome stipriai didinti finansavimą savivaldos arba vietiniams keliams. Dabar pas mus autostradoms ir respublikiniams keliams skiriami labai dideli pinigai. Algirdo Butkevičiaus Vyriausybėje pasiekėme, kad 20 proc. Būtų – vietiniams keliams, o 80 proc. – respublikiniams.

Dabar pasiekėme, kad 30 proc. Fondo – jau vietiniams. Bet šiandien neturime sustoti. Net iki pusę pinigų galima skirti savivaldybių keliams, nes ten didžiausias poreikis, privažiavimas prie namų, asfaltavimas ir pan. Pas mus dabar yra kai kur geras asfaltas, bet klojamas naujas, nes turi respublikiniams keliams daug pinigų. Tą praktiką reikia pakeisti ir daugiau galių suteikti savivaldybėms.

Jūsų partijos deleguotas susisiekimo ministras J. Narkevičius, persekiojamas skandalo dėl namo Trakuose renovacijos, tvirtino, kad jis tvarkytas tėvų lėšomis, turtus, esą, jie susikrovė iš atgautų žemių. Tačiau LRT tyrimų skyriaus duomenys, rodė, kad Narkevičius paveldėjo daugiau žemės nei jo tėvai buvo susigrąžinę. Kai vyko namo renovacija, jis su žmona į bankus pasidėjo kone pusę milijono eurų. Ar jums nekyla abejonių Narkevičiaus skaidrumu?

Pirmuosiuose žodžiuose pasakyta esmė, kad jis yra persekiojamas. Tai yra tam tikras persekiojimas ir negalima žmonių taip persekioti. Taip pat negalima persekioti dėl politinių motyvų ar asmeninių: patinka ar nepatinka. Taip negalima, mes esame Europos Sąjungoje. Čia kiti standartai, yra ir nekaltumo prezumpcija.

Pabrėžiu, kaip ir premjeras komentavo, kad vyksta ikiteisminis tyrimas ir tegul būna atsakyta į tuos klausimus. O dabar ne. Žurnalistai yra prokuratūra Nr. 2, teismas Nr. 2. Apskritai, tai yra griovimas mūsų valstybės pamatų.

Visos valdžios atskirtos: vykdomoji valdžia, įstatymų leidybos valdžia, prezidentūra, teisminė valdžia. Jie dirba pagal savo kompetencijas. Dabar viena žiniasklaidos priemonė nori visas šias valdžias pakeisti: jie ir prokurorai, ir teisėjai, ir nuomonės formuotojai. Tai neteisinga ir taip negali būti. Daugumoje Europos šalių taip nėra. Bet pas mus taip yra.

  Dabar naujas skandaliukas, nes čia daug buvo kotletų ir nesąmonių, iš kur jis atsirado? Buvęs sovietinis majoras, kuris buvo įtakojamas KGB (Aleksandras Ribnikovas – aut. past.) atėjo į LRT, padarė tyrimą. Atėjo į Prezidentūrą pas Darių Kuliešių, kuris turėjo savo asmeninius motyvus, nes dirbo susisiekimo ministerijoje, ten buvo prasčiausiai panaudoti ES pinigai, kaip rašoma, jis ten buvo pilkuoju kardinolu ir priiminėjo sprendimus. Žmonės patikėjo, kad ministerija asfaltuotų kelius, o jie nepanaudojo tų pinigų.

Ministras (J. Narkevičius – aut. past.) rado tokią situaciją, padarė auditus, išvadas ir paaiškėjo, kad buvo pradėtas projektas elektrifikacijos nuo Kaišiadorių iki Klaipėdos, buvo numatyta 250 milijonų, o konkurso pabaigoje po dviejų metų buvo uždelsta. Tai nusikalstama veika, nes dabar galime prarasti ES pinigų, nes baigiasi terminas.

Paaiškėjo, kad laimėjo firma, kuri gavo 363 milijonus – tai 113 milijonų daugiau nei yra pinigų. Tai mūsų milijonais pinigų daugiau išleista, kadangi niekas nekontroliavo. Kai Narkevičius padarė auditą, tai prasidėjo spaudimas.

Prieš paduodant į prokuratūrą irgi buvo sakoma jam to nedaryti. Iš geležinkelių buvo atėję atstovai ir taip sakė. Ir vėl kažkur spaudoje iš karto atsirado nauja istorija. Kalbėjo kažkokias nesąmones, kad namo renovacija padaryta už beveik pusę milijono litų. Kaip premjeras sakė, už tokią sumą buvo galima du naujus namus pastatyti. Bet kažkas taip dezinformuoja visuomenę ir sako, kad taip buvo. Ir mes visi tikime. Tai nesąžiningas ėjimas.

 Tenka apgailestauti, kad dalyvauja ir aukšti pareigūnai kaip patarėjas Prezidentūroje. Dabar dėl asmeninių motyvų, gal nori paslėpti savo neveiklumą, jie susitikinėja su sovietiniais majorais, ką tai reiškia? Tačiau teisėsauga viską išaiškins ir visi klausimai bus atsakyti. Mes dabar neturime dirbti teisėsaugos darbo.

 Bet žurnalistų paklaustas pats Narkevičius neatsakė į klausimus ir nepaaiškino visuomenei, ar tai normalu?

Dažnai paaiškina. Gal kokiu momentu skubėjo į posėdį. Reikia skubėti ir balsuoti, bet laukia kokie penki žurnalistai ir sako, kad stotų kalbėtų pusę valandos. Reikia suprasti, kad taip nėra ir Vyriausybėje jau seniai taip neįmanoma daryti, bet Seime tokia tvarka neįvesta. Reikia pasiplanuoti, nes jei vienoje vietoje pasakė, kad nekalbės, tai iškart visur rodoma, kad nenorėjo kalbėti. Gal ir nenorėjo, gal žmogus fiziškai negalėjo. Kodėl žmogus turi tą sekundę atsakyti – visur gi yra tvarka.

Narkevičius nuolatos įsivelia į panašias situacijas, ar nebūtų logiška J. Narkevičių pakeisti kitu? Ar jūs tikite, kad jis visiškai skaidrus ir gali pilnai toliau atlikti ministro pareigas?

Aš pasitikiu žmonėmis. Tokia mano nuostata. Jei nepasitikėčiau žmonėmis, tai apskritai nevertėtų dirbti tokio politinio ir visuomeninio darbo. Kitas momentas, pasižiūrėkime, kai buvo mestas brakonieriavimo skandalas. Po to paaiškėjo, kad ten nėra jokio brakonieriavimo. Po to kažkoks kotletas, buvo informacija, kad suvalgė darbinę vakarienę ar pietus. Bet teisėsauga dirba ir nėra reikalo gilintis. Kada bus sprendimai, tuomet aš ir pakomentuosiu. Aš pasitikiu teisėsauga.

Ar Narkevičius jums pats paaiškino situaciją, kodėl tie skandalai iškilo? Turėjome konferenciją, jis normaliai paaiškino. Visi priėmė, kad jo paaiškinimas normalus. Jeigu net skaičiai neatitinka. Sakė, kad 2008 metais pastačiau naują namą už 150 tūkst. litų, o jį renovavo už 450 tūkst. litų. Tai kam tada daugiau gilintis? Skaičiai neatitinka ir žmonės supranta, kad čia melas.

Mes žinome, kad už tokią sumą buvo galima du naujus namus pastatyti. Kaip tuomet aiškintis?

Prezidentas Gitanas Nausėda ne kartą paragino ministrą J. Narkevičių atsistatydinti, jis nėra laukiamas ir Prezidentūroje. Kaip manote, ar tai nekelia destrukcijos tarp Prezidentūros, Vyriausybės ir Seimo?

Čia yra destrukcija ir tam tikras pasiekimas viso šito nesąžiningo klano, kuris vagia ne šimtais tūkstančių, o šimtais milijonų. Jie žino, kaip, kada ir kam užmokėti. Dabar atėjo naujas prezidentas, jis norėjo kažką pakeisti, mes jį taip pat parėmėme prieš rinkimus. Bet ką jis gali vienas padaryti?

Jam siūlomi žmonės ir ateina D. Kuliešius iš Roko Masiulio ministerijos ir visos intrigos veši. Kai pirma ataka nepavyko, tai dabar atėjo į Prezidentūrą „kagėbistas“ ir antrą bangą suprojektavo. Tokie veikėjai atėję į Prezidentūrą tariasi su patarėjais, kurie po to patarinėja prezidentui.

Pirma ataka, kada mes su prezidentu kalbėjome dėl kandidatų į ministrus. Jau tada buvo blokuojamas J. Narkevičius. Man sakė prezidentas, kad jis susijęs su „MG Baltic“.

Sakiau, prezidente, ką jūs sakote, mes pažįstame žmones, tiek metų dirbame, koks „MG Baltic“? Kaip tik mes kovojome su „MG Baltic“. Pasakiau, kad taip negali būti. Susitikome kitą kartą ir pasakė, kad informacija nepasitvirtino. Tai kas tokią informaciją jam ruošia?

 Kitas klausimas, kai jo patarėjas pasakė, kad turi atsistatydinti. Aš kažkur lapkričio pabaigoje kalbėjau su prezidentu telefonu vakare apie 20 val. Kai buvo brakonieriavimo skandalas, aš sakiau, kad čia peržengtos visos ribos, kad taip negali būti.

Prezidentas sakė, kad taip, riba peržengta, čia brakonieriavimas. Pasakiau, kad negali būti brakonieriavimas, aš žinau, kad jis net ne žvejys, aš žinau jo pomėgius. Pasakė, kad viskas, jau daugiau negalima. Paprašiau, kad patikrintų.

Dešimtą valandą ryto prezidento patarėjas išėjęs pasakė atsistatydinti. Po 2 val. ir 15 min. parašė, kad informacija nepasitvirtino. Prezidentas yra dezinformuojamas. Kažkas prezidentui parašė klaidingą pažymą. Bet vėliau galbūt jis paprašė patikrinti. O kiti prezidento raginimai (atsistatydinti – aut. past.) išplaukė iš pirmo karto. Dabar jau yra pasiektas rezultatas – tai supriešinimas Vyriausybės su prezidentu.

Lina Brazauskienė

Rekomenduojami video