Daugelio pažįstamo alytiškio Vaclovo Goštauto protėviai Alytuje įsikūrė seniau ne prieš šimtą metų. Labai gimtąjį miestą mylintis tikras alytiškis neabejingas jo likimui, vyriškis jau brandina verslo idėją, suteiksiančią dešimtadaliui alytiškių gerai apmokamą darbą.
Kada V.Goštauto protėviai apsigyveno Alytuje, verslininkas tiksliai pasakyti negali, nes neišlikę jokių tų laikų dokumentų. „Mano senelis Vincas Goštautas buvo Lietuvos savanoris ir maždaug apie 1920-uosius metus iš valstybės gavo 30 arų žemės sklypą prie piliakalnio, Pirmajame Alytuje“, – pasakoja V.Goštautas.
Anot jo, senelio šeima iki tol jau gyveno Alytuje, tik kitoje vietoje. Ar jie ir buvo pirmieji Goštautai, apsigyvenę Alytuje, vyriškiui išsiaiškinti nepavyko. Baigęs savanorio tarnybą senelis visą gyvenimą dirbo paštininku, močiutė daugiausia šeimininkavo namie.
V.Goštautas kartu su žmona Katrina užaugino dukrą Mariją ir du sūnus – Algirdą bei Vaclovą, šiuo metu Alytuje gyvenančio verslininko Vaclovo tėvą. Likimas taip lėmė, kad dukra išsikėlė gyventi į kitą Lietuvos kraštą, o abu sūnūs sukūrė šeimas ir liko gyventi Alytuje, dabartinėje Piliakalnio gatvėje.
Pasakojimai apie vokiečius
V.Goštautas nelabai prisimena savo senelį, nes jis atgulė amžino poilsio, kai Vaclovas dar buvo vaikas. Iš močiutės pasakojimų Vaclovui bene ryškiausiai atmintin įsirėžė pasakojimai apie vokiečių kareivius, kurie ateidavo kiaušinių ir čia pat juos išsivirdavo.
„Močiutė pasakodavo, kad vokiečiai nebuvo tokie pikti ir žiaurūs, kokius dažniausiai įsivaizduojame buvus karo metais. Atėję pas senelius, jie mandagiai paprašydavo kiaušinių ir puodo jiems išsivirti. Virdavo tiksliai tiek, kiek būdavo numatę. Virimo laiką sekdavo žiūrėdami į laikrodį. Atėjus laikui, išsiimdavo kiaušinius, padėkodavo ir atsisveikinę išeidavo“, – dalijasi močiutės prisiminimais alytiškis.
Dar vienas su vokiečiais susijęs prisiminimas, jau paties verslininko. „1967 metais vyko didelės atstatyto Antano Juozapavičiaus tilto (tuomet jis vadinosi Tomo Tomulevičiaus vardu) atidarymo iškilmės, grojo orkestras. Man kaip vaikui, užaugusiam viename Nemuno krante, buvo kiek baugu, nes kažkodėl atrodė, kad orkestrui garsiai grojant išgirs vokiečiai ir ateis“, – pasakoja V.Goštautas.
Praganė karvę
Vaikystėje V.Goštautui teko paragauti ir piemenuko dalios, jis su kitais vaikais porą metų ganė gatvės gyventojų karves. Mažajam Vaclovui ypač patikdavo, kai vakare pargindavo karves į gatvelę, o šeimininkai išeidavo iš savų kiemų pasiimti savo karvučių.
„Dviese ganydavome apie dešimt karvių. Išginę jas į pievas, dažniausiai žaisdavome. Kartą nutiko taip, jog nepastebėjome, kaip pradingo viena karvė. Kad jos nėra, apsižiūrėjome tik atėjus laikui ginti namo. Karvę po kurio laiko surado, bet pylos nuo tėvų išvengti nepavyko, nes buvo sukelta visa gatvė jos paieškoms“, – prisimena p. Vaclovas.
Šiandien buvusių ganyklų vietoje ošia miškas. Verslininko atmintyje išsaugoti gražūs gamtos vaizdai, atsiverdavę nuo senojo geležinkelio tilto atramų ir kalno prie Alytaus kolegijos.
„Gaila, kad dabar vaizdą prie kolegijos užgožia suaugę medžiai. Gal juos reikėtų iškirsti ar praretinti, kad Alytaus svečiai ir patys alytiškiai galėtų pasigrožėti nuostabiais tik Alytui būdingais vaizdais“, – svarsto alytiškis.
Sieks „Verslo angelo“ atgimimo
V.Goštautas keliolika metų vadovavo VšĮ „Verslo angelas“, kurios veikla buvo verslaus jaunimo ugdymas. Pagrindinis veiklos principas – jaunimo verslumą ugdyti tiesiogiai bendraujant su verslininkais, o tikslas – siekti, kad jaunieji verslininkai sugrįžtų į Alytų.
Tačiau nutiko taip, kad dėl objektyvių ir subjektyvių priežasčių „Verslo angelas“ veiklą nutraukė, o gabūs auklėtiniai – Indrė Kairytė, Pranas Kiziela, Jonas Kuklys bei kiti ugdytiniai – pasklido po Lietuvą ir užsienį, palikdami Alytų.
„Ketinu suburti miesto verslininkus ir atgaivinti „Verslo angelą“. Tai labai gerai, šauni idėja, jaunimą mokanti gyventi realiame pasaulyje, o ne iš vadovėlių“, – įsitikinęs V.Goštautas.
Naujos galimybės
Kokią Alytaus ateities perspektyvą mato verslininkas? „Pirmiausia reikia žiūrėti, ką mums davė Dievas. Turime Nemuną, tačiau kokios vyksta veiklos, susijusios su šia upe? Reikia išnaudoti tokias galimybes ir nedaryti to, kas jau yra šalia esančiose savivaldybėse“, – dėsto tikras alytiškis.
V.Goštautas su žmona Valentina užaugino tris sūnus – Andrių, Audrių ir Antaną. Prieš kurį laiką visi trys jaunieji Goštautai laimės ieškoti buvo išvykę į užsienį. Tada V.Goštautas, turintis daug medžio apdirbimo gamybos patirties, sumanė gaminti medinius automobilių vairus, ir įkūręs UAB „Medvaira“ naujam verslui subūrė šeimą.
Šiandien su verslininku naujai veiklai daugiausia laiko skiria vidurinis sūnus ir žmona Valentina. Vyriausias sūnus Andrius kol kas Norvegijoje, jauniausias – Antanas – karys.
Alytiškių pagaminti mediniai automobilių vairai jau yra iškeliavę į visus žemynus. „Medį komponuojame su oda. Tokie vairai turi didžiulę paklausą visame pasaulyje“, – teigia verslininkas.
Anot jo, kol kas bendrovė didelių gamybos mastų nevykdo, nes „gludina“ technologinius procesus. Goštautai turi daug darbo su medžiu patirties, tačiau oda turi šimtus paslapčių, kurias dar reikės atskleisti.
Ateityje V.Goštautas ketina išplėsti vairų gamybos verslą iki viso automobilio salono interjero įrengimo, panaudojant hidrografiką.
„Įgyvendinus šią idėją, planuojame bendrovėje įdarbinti apie dešimtadalį alytiškių, kurie profesionaliai ir atsakingai atlikdami savo darbą, gaus gerus atlyginimus, leisiančius oriai gyventi“, – ateities planus optimistiškai dėsto verslininkas.
Alytaus miesto savivaldybės iniciatyva naujame Lietuvos valstybės šimtmečiui paminėti skirtame Likiškių parke šimtas tikrų alytiškių šeimų vakar pasodino šimtą medžių: ąžuolų, skroblų ir bukų. Savąjį medį sodino ir Goštautų šeima."Alytaus naujienų" nuotr.
Rita KRUŠINSKAITĖ