Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaKultūraPatarimaiSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
Bendruomenės
Konkursai
Kultūra
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Tikras alytiškis V. Goštautas: pirmiausia turime išnaudoti tai, ką Dievas davė

Dau­ge­lio pa­žįs­ta­mo aly­tiš­kio Vac­lo­vo Goš­tau­to pro­tė­viai Aly­tu­je įsi­kū­rė se­niau ne prieš šim­tą me­tų. La­bai gim­tą­jį mies­tą my­lin­tis tikras aly­tiš­kis ne­abe­jin­gas jo li­ki­mui, vy­riš­kis jau bran­di­na ver­slo idė­ją, su­teik­sian­čią dešimtadaliui aly­tiš­kių ge­rai ap­mo­ka­mą dar­bą.

Ka­da V.Goš­tau­to pro­tė­viai ap­si­gy­ve­no Aly­tu­je, ver­sli­nin­kas tiks­liai pa­sa­ky­ti ne­ga­li, nes ne­iš­li­kę jo­kių tų lai­kų do­ku­men­tų. „Ma­no se­ne­lis Vin­cas Goš­tau­tas bu­vo Lie­tu­vos sa­va­no­ris ir maž­daug apie 1920-uo­sius me­tus iš vals­ty­bės ga­vo 30 arų že­mės skly­pą prie pi­lia­kal­nio, Pir­ma­ja­me Aly­tu­je“, – pa­sa­ko­ja V.Goš­tau­tas.

Anot jo, se­ne­lio šei­ma iki tol jau gy­ve­no Aly­tu­je, tik ki­to­je vie­to­je. Ar jie ir bu­vo pir­mie­ji Goš­tau­tai, ap­si­gy­ve­nę Aly­tu­je, vy­riš­kiui iš­si­aiš­kin­ti ne­pa­vy­ko. Bai­gęs sa­va­no­rio tar­ny­bą se­ne­lis vi­są gy­ve­ni­mą dir­bo pa­šti­nin­ku, mo­čiu­tė dau­giau­sia šei­mi­nin­ka­vo na­mie.

V.Goš­tau­tas kar­tu su žmo­na Kat­ri­na už­au­gi­no duk­rą Ma­ri­ją ir du sū­nus – Al­gir­dą bei Vac­lo­vą, šiuo me­tu Aly­tu­je gy­ve­nan­čio ver­sli­nin­ko Vac­lo­vo tė­vą. Li­ki­mas taip lė­mė, kad duk­ra iš­si­kė­lė gy­ven­ti į ki­tą Lie­tu­vos kraš­tą, o abu sū­nūs su­kū­rė šei­mas ir li­ko gy­ven­ti Aly­tu­je, da­bar­ti­nė­je Pi­lia­kal­nio gat­vė­je.

Pa­sa­ko­ji­mai apie vo­kie­čius

V.Goš­tau­tas ne­la­bai pri­si­me­na sa­vo se­ne­lį, nes jis at­gu­lė am­ži­no po­il­sio, kai Vac­lo­vas dar bu­vo vai­kas. Iš mo­čiu­tės pa­sa­ko­ji­mų Vac­lo­vui be­ne ryš­kiau­siai at­min­tin įsi­rė­žė pa­sa­ko­ji­mai apie vo­kie­čių ka­rei­vius, ku­rie at­ei­da­vo kiau­ši­nių ir čia pat juos iš­si­vir­da­vo.

„Mo­čiu­tė pa­sa­ko­da­vo, kad vo­kie­čiai ne­bu­vo to­kie pik­ti ir žiau­rūs, ko­kius daž­niau­siai įsi­vaiz­duo­ja­me bu­vus ka­ro me­tais. At­ėję pas se­ne­lius, jie man­da­giai pa­pra­šy­da­vo kiau­ši­nių ir puo­do jiems iš­si­vir­ti. Vir­da­vo tiks­liai tiek, kiek bū­da­vo nu­ma­tę. Vi­ri­mo lai­ką sek­da­vo žiū­rė­da­mi į laik­ro­dį. At­ėjus lai­kui, iš­si­im­da­vo kiau­ši­nius, pa­dė­ko­da­vo ir at­si­svei­ki­nę iš­ei­da­vo“, – da­li­ja­si mo­čiu­tės pri­si­mi­ni­mais aly­tiš­kis.

Dar vie­nas su vo­kie­čiais su­si­jęs pri­si­mi­ni­mas, jau pa­ties ver­sli­nin­ko. „1967 me­tais vy­ko di­de­lės at­sta­ty­to An­ta­no Juo­za­pa­vi­čiaus til­to (tuomet jis vadinosi Tomo To­mu­le­vi­čiaus vardu) ati­da­ry­mo iš­kil­mės, gro­jo or­kest­ras. Man kaip vai­kui, už­au­gu­siam vie­na­me Ne­mu­no kran­te, bu­vo kiek bau­gu, nes kaž­ko­dėl at­ro­dė, kad or­kest­rui gar­siai gro­jant iš­girs vo­kie­čiai ir at­eis“, – pa­sa­ko­ja V.Goš­tau­tas.

Pra­ga­nė kar­vę

Vai­kys­tė­je V.Goš­tau­tui te­ko pa­ra­gau­ti ir pie­me­nu­ko da­lios, jis su ki­tais vai­kais po­rą me­tų ga­nė gat­vės gy­ven­to­jų kar­ves. Ma­ža­jam Vac­lo­vui ypač pa­tik­da­vo, kai va­ka­re par­gin­da­vo kar­ves į gat­ve­lę, o šei­mi­nin­kai iš­ei­da­vo iš sa­vų kie­mų pa­si­im­ti sa­vo kar­vu­čių.

„Dvie­se ga­ny­da­vo­me apie de­šimt kar­vių. Iš­gi­nę jas į pie­vas, daž­niau­siai žais­da­vo­me. Kar­tą nu­ti­ko taip, jog ne­pa­ste­bė­jo­me, kaip pra­din­go vie­na kar­vė. Kad jos nė­ra, ap­si­žiū­rė­jo­me tik at­ėjus lai­kui gin­ti na­mo. Kar­vę po ku­rio lai­ko su­ra­do, bet py­los nuo tė­vų iš­veng­ti ne­pa­vy­ko, nes bu­vo su­kel­ta vi­sa gat­vė jos pa­ieš­koms“, – pri­si­me­na p. Vac­lo­vas.

Šian­dien bu­vu­sių ga­nyk­lų vie­to­je ošia miš­kas. Ver­sli­nin­ko at­min­ty­je iš­sau­go­ti gra­žūs gam­tos vaiz­dai, at­si­ver­da­vę nuo senojo geležinkelio tilto atramų ir kal­no prie Aly­taus ko­le­gi­jos.

„Gai­la, kad da­bar vaiz­dą prie ko­le­gi­jos už­go­žia su­au­gę me­džiai. Gal juos rei­kė­tų iš­kirs­ti ar pra­re­tin­ti, kad Aly­taus sve­čiai ir pa­tys aly­tiš­kiai ga­lė­tų pa­sig­ro­žė­ti nuo­sta­biais tik Aly­tui bū­din­gais vaiz­dais“, – svars­to aly­tiš­kis.

Sieks „Ver­slo an­ge­lo“ at­gi­mi­mo

V.Goš­tau­tas ke­lio­li­ka me­tų va­do­va­vo VšĮ „Ver­slo an­ge­las“, ku­rios veik­la bu­vo ver­slaus jau­ni­mo ug­dy­mas. Pa­grin­di­nis veik­los prin­ci­pas – jau­ni­mo ver­slu­mą ug­dy­ti tie­sio­giai ben­drau­jant su ver­sli­nin­kais, o tiks­las – siek­ti, kad jau­nie­ji ver­sli­nin­kai su­grįž­tų į Aly­tų.

Ta­čiau nu­ti­ko taip, kad dėl ob­jek­ty­vių ir sub­jek­ty­vių prie­žas­čių „Ver­slo an­ge­las“ veik­lą nu­trau­kė, o ga­būs auk­lė­ti­niai – In­drė Kai­ry­tė, Pra­nas Ki­zie­la, Jo­nas Kuk­lys bei ki­ti ug­dy­ti­niai – pa­skli­do po Lie­tu­vą ir už­sie­nį, pa­lik­da­mi Aly­tų.

„Ke­ti­nu su­bur­ti mies­to ver­sli­nin­kus ir at­gai­vin­ti „Ver­slo an­ge­lą“. Tai la­bai ge­rai, šau­ni idė­ja, jau­ni­mą mo­kan­ti gy­ven­ti re­a­lia­me pa­sau­ly­je, o ne iš va­do­vė­lių“, – įsi­ti­ki­nęs V.Goš­tau­tas.

Nau­jos ga­li­my­bės

Ko­kią Aly­taus at­ei­ties per­spek­ty­vą ma­to ver­sli­nin­kas? „Pir­miau­sia rei­kia žiū­rė­ti, ką mums da­vė Die­vas. Tu­ri­me Ne­mu­ną, ta­čiau ko­kios vyks­ta veik­los, su­si­ju­sios su šia upe? Rei­kia iš­nau­do­ti to­kias ga­li­my­bes ir ne­da­ry­ti to, kas jau yra ša­lia esan­čio­se sa­vi­val­dy­bė­se“, – dės­to tikras aly­tiš­kis.

V.Goš­tau­tas su žmo­na Va­len­ti­na už­au­gi­no tris sū­nus – An­drių, Aud­rių ir An­ta­ną. Prieš ku­rį lai­ką vi­si trys jau­nie­ji Goš­tau­tai lai­mės ieš­ko­ti bu­vo iš­vy­kę į už­sie­nį. Ta­da V.Goš­tau­tas, tu­rin­tis daug me­džio ap­dir­bi­mo ga­my­bos pa­tir­ties, su­ma­nė ga­min­ti me­di­nius au­to­mo­bi­lių vai­rus, ir įkū­ręs UAB „Med­vai­ra“ nau­jam ver­slui su­bū­rė šei­mą.

Šian­dien su ver­sli­nin­ku nau­jai veik­lai dau­giau­sia lai­ko ski­ria vi­du­ri­nis sū­nus ir žmo­na Va­len­ti­na. Vy­riau­sias sū­nus An­drius kol kas Nor­ve­gi­jo­je, jau­niau­sias – An­ta­nas – ka­rys.

Aly­tiš­kių pa­ga­min­ti me­di­niai au­to­mo­bi­lių vai­rai jau yra iš­ke­lia­vę į vi­sus že­my­nus. „Me­dį kom­po­nuo­ja­me su oda. To­kie vai­rai tu­ri di­džiu­lę pa­klau­są vi­sa­me pa­sau­ly­je“, – tei­gia ver­sli­nin­kas.

Anot jo, kol kas ben­dro­vė di­de­lių ga­my­bos mas­tų ne­vyk­do, nes „glu­di­na“ tech­no­lo­gi­nius pro­ce­sus. Goš­tau­tai tu­ri daug dar­bo su me­džiu pa­tir­ties, ta­čiau oda tu­ri šim­tus pa­slap­čių, ku­rias dar rei­kės at­skleis­ti.

At­ei­ty­je V.Goš­tau­tas ke­ti­na iš­plės­ti vai­rų ga­my­bos ver­slą iki vi­so au­to­mo­bi­lio sa­lo­no in­ter­je­ro įren­gi­mo, pa­nau­do­jant hid­rog­ra­fi­ką.

„Įgy­ven­di­nus šią idė­ją, pla­nuo­ja­me ben­dro­vė­je įdar­bin­ti apie de­šim­ta­da­lį aly­tiš­kių, ku­rie pro­fe­sio­na­liai ir at­sa­kin­gai at­lik­da­mi sa­vo dar­bą, gaus ge­rus at­ly­gi­ni­mus, lei­sian­čius oriai gy­ven­ti“, – at­ei­ties pla­nus op­ti­mis­tiš­kai dės­to ver­sli­nin­kas.

Alytaus miesto savivaldybės iniciatyva naujame Lietuvos valstybės šimtmečiui paminėti skirtame Likiškių parke šimtas tikrų alytiškių šeimų vakar pasodino šimtą medžių: ąžuolų, skroblų ir bukų. Savąjį medį sodino ir Goštautų šeima."Alytaus naujienų" nuotr.

 

Rita KRUŠINSKAITĖ

Rekomenduojami video