Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Tikina Biržų girioje matę mešką su meškiukais

Praėjusį penktadienį Biržų policijos rėmėjų susirinkime išgirstas vieno kolegos pasakojimas klausytojus nustebino. Žmogus su visomis smulkmenomis pasakojo neseniai Biržų girioje matęs mešką su meškiukais.

„Šiaurės rytai“ kalbina galimą neįprasto vaizdo liudininką.

Nemunėlio Radviliškyje gyvenantis policijos rėmėjas Petras Venslovas pasakojo užpraeitą antradienį iš plyno kirtimo traukęs malkas.

Jis darbavosi maždaug už pusės kilometro nuo Lujėnų kaimo, tarp Akmeniškio linijos ir vadinamojo Panskajo kelio.

Žmogus pasakojo tuo metu sėdėjęs traktoriuje ir pietavęs. Staiga kažkas per galinio matymo traktoriaus veidrodėlį sušmėžavo.

Žmogus iš pradžių savo akimis nepatikėjęs tuo, ką pamatė. Šalia traktoriaus stovėjo nedidukas meškiukas.

Apsidairęs, kad netoli nebūtų mamos, P.Venslovas išlipo iš traktoriaus. Meškiuką jis matė maždaug už trijų metrų nuo savęs.

„Toks mažutis, mielas, kaip žaislinis. Apie 80 centimetrų ūgio. Ausytės juodos, pakaklė balta. Drąsus, nieko nebijo, atsisėdo ant užpakalinių kojų. Pirmą kartą gyvenime mačiau tokį dalyką, ir tikriausiai paskutinį“, - apibūdino jis.

Žmogus dar gyvūnėliui numetė duonos gabalą. Po kurio laiko, tarsi išgirdęs kokį ženklą, meškiukas nubėgo tolyn.

Netrukus iš miško, maždaug už 200 metrų, išlindo antras meškiukas. Įkandin išėjo meška. Ji, pasak P.Venslovo, pasirodė gana nedidelė, kokio pusantro metro aukščio.

Po kurio laiko prie meškos pribėgo anksčiau žmogaus matytas meškiukas. Sulaukusi, kol mažylis atbėgs, jį tarsi apmušė letenomis. Visa šeimyna nulindo į mišką.

Matė skindami česnakus

Deja, P. Venslovas sako net nepagalvojęs, kad neįprastą reginį gali įamžinti mobiliuoju telefonu. Tad vieni jo pasakojimu tiki, kiti abejoja, svarsto, jog mūsų miškuose pernelyg neramu, kad čia galėtų veistis meškos.

Tačiau dar vieno žmogaus pasakojimas vėl privertė suklusti.

Lujėnų kaime ūkį su drauge turintis Valdas Žukauskas sakė girdėjęs gandų apie netoliese pasirodžiusią mešką su meškiukais.

Vienas medžiotojas jam pasakojo, kad miške skynė žieminius česnakus ir pastebėjo vaikštančią mešką su vaikais.

V. Žukauskas sakė, kad buvo kilę įtarimų, kai miške žiemą buvo išvartyti aviliai su koriais. Bet tuomet išsiaiškino, kad tai barsuko darbas.

Nemunėlio Radviliškio seniūnijos seniūnas Giedrius Kubilius, išgirdęs pasakojimą apie galimai pasirodžiusią mešką, nenustebo.

„Joms sienų nėra. Jos iš Estijos, Rusijos, Latvijos ateina. Kartais pro Aspariškių kaimą praeina. Prieš keletą metų žmonės buvo matę jų pėdsakus“, - kalbėjo G.Kubilius.

Užfiksuota šėrykloje

Praėjusių metų balandžio mėnesį „Šiaurės rytai“ rašė apie tai, kad kelias dienas valstybinės miškų urėdijos vyriausiasis miškininkas, Spalviškių medžiotojų būrelio narys Juozas Šuminas kartu su Tamošiūnų girininku Rimantu Šarkanu stebėjo netikėtai pasirodžiusią mešką.

Ji atlapnojo į netoli J. Šumino medžiotojų bokštelio esančią jaukinimo vietą. Ten yra pripilta ne tik grūdų, bet stovi ir druskos laižykla.

Medžiotojų bokštelis yra Biržų girios viduryje, netoli Karališkių linijos.

Pirmą kartą meška šėrykloje buvo užfiksuota balandžio 27 – osios naktį.

J. Šuminas įamžino meškos pėdsakus. Paaiškėjo, kad jos letenos ilgis siekia apie 15 centimetrų.

Meška pasirodė ir kitą vakarą.

Dieną miškininkai kamerą nukreipė apie 10 metrų į kitą pusę. Toks bandymas pasiteisino: ji mešką užfiksavo. Rudoji vaikščiojo šalia jaukinimo vietoje paliktos statinės, į kurią buvo supilti grūdai.

Apsidžiaugęs girininkas Rimantas Šarkanas parūpino medaus. Jį paliko prie šėryklos, kad meškutė galėtų pasmaguriauti. Deja, ji daugiau nebepasirodė.

Matė pamiškėje

Mešką natūroje prieš dvejus metus pavasarį teko pamatyti Biržų rajono aplinkosaugininkui Artūrui Griškai.

Jis pasakojo, kad tądien pavakare Kvetkų apylinkėse važinėjo darbo reikalais. Vienu metu išlipo iš automobilio ir ėjo Roksalės pamiškėje esančiu lauku. Staiga jis pastebėjo, kad iš miško, esančio maždaug už 80 metrų, kažkas išlenda. Iš pradžių dar pagalvojo, kad į palaukę išėjo šernas. Tačiau kai žvėris pasisuko ir pradėjo eiti jo link, inspektorius suprato, kad tai meška. Žvėris, priėjęs maždaug iki 50 metrų nuo A. Griškos, jį pastebėjo.

Atsistojo ant dviejų kojų ir kurį laiką jį stebėjo. A. Griška sakė bijojęs pajudėti ir net nebandė išsitraukti mobiliojo ryšio telefono, kad mešką nufotografuotų. Sako nenorėjęs žvėries erzinti. Juo labiau, kad jo automobilis buvo maždaug už 50 metrų, tad, jei meška būtų puolusi, iki jo nebūtų spėjęs nubėgti. Meška žmogų stebėjo kokias dvi minutes. Vėliau, greičiausiai nutarusi, kad šis jai nekelia jokios grėsmės, keturiomis nupėdino miško link.

Apie šį netikėtą susidūrimą A. Griška papasakojo Kvetkų medžiotojų būrelio vadovui Vaidotui Pakaušiui. Šis patvirtino, kad medžiotojai yra matę meškos pėdsakų. Prieš dvejus metus vienas medžiotojas teigė irgi tarsi matęs mešką. Įdomu tai, kad A. Griška itin retai sutinkamą žvėrį matė tame pačiame lauke, kur prieš keliasdešimt metų buvo nušauta meška. Paskutinį kartą Biržų rajone meška buvo legaliai sumedžiota 1988 metais Biržų rajono Roviškėlių kaime.

Meškų būta ir anksčiau

Netoli esančiame Pūtelių kaime lauke akmenis rinkę žmonės meškos pėdsakus pastebėjo ir 2012 metų vasarą.

Meška 2015 metų balandžio mėnesį nufotografuota ir Meilūnų medžiotojų būrelio medžiotojo Vlado Marinsko įrengtoje šėrykloje. Lokys bene valandą vaišinosi pamiškėje įrengtoje žvėrių viliojimo vietoje paliktais kukurūzais ir grūdais.

Tą patį pavasarį žmonės rudojo lokio pėdsakų aptiko Vabalninko seniūnijos Galvokų kaimo pusėje, Šaltosios Azijos miško palaukėje.

Prieš dvejus metus rajono medžiotojai su „Šiaurės rytais“ pasidalijo jų nufilmuotos meškos fotonuotrauka. Meška buvo užfiksuota 2017 metų gegužės 21 – osios naktį.

Šios ar kitos lepečkojės buvimą miške medžiotojai teigė stebintys jau kelintus metus.

Medžiotojai nenorėjo skelbti miško pavadinimo. Tam buvo svari priežastis – į ją galintys nusitaikyti brakonieriai.

Migruoja pro šalį

Meška – itin retai aptinkamas gyvūnas. Aplinkosaugininkų nuomone, meškos Biržų rajone negyvena, o tik migruoja.

Pagal J. Šumino nufotografuotus ir išmatuotus meškos pėdsakus aplinkosaugininkai padarė išvadą, kad tai antrametis rudasis lokys. Jie po žiemos miego migruoja ir ieško laisvų vietų.

Rudosios meškos į Biržų rajoną paprastai atklysta balandžio – gegužės mėnesiais.

Jos keliauja iš Baltarusijos per Latviją ir Estiją arba atvirkščiai. Dažniausiai jos pastebimos Biržų girioje.

Medžiotojai vylėsi, kad meška čia ne tik užtruks, bet ir apsigyvens.

Mešką sutikus miške panikos kelti nereikia. Jos nėra agresyvios. Tačiau prie žvėrių nereikia lįsti artyn ir geriau atsargiai pasitraukti. Jei mešką gąsdinsi, ji gali pulti gindamasi.

Rudasis lokys yra labai stambus plėšrusis žinduolis. Anksčiau jis sėsliai gyveno Lietuvoje.

Meška juda nerangiai, bet prireikus gali bėgti iki 56 kilometrų per valandą.

Rudieji lokiai įrašyti į Lietuvos raudonąją knygą ir yra saugotini gyvūnai.

Jurgita Morkūnienė

Biržų krašto laikraštis "Šiaurės rytai"

Rekomenduojami video