Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Temidė nesuprato, kaip smaragdai kokainu virto

Teisėsaugininkams – nusikaltėliai, įdomesniu būdu disponavę labai dideliu kokaino kiekiu, o patiems nuteistiesiems jie – niekuo dėti žmonės, apkaltinti neteisėtai, mat policininkams po akimis pasipainioję ne laiku ir ne vietoje. Esant tokioms išvadų „sūpuoklėms“, ir nusikaltėlius kaltinantys prokurorai, ir patys nuteistieji išskirtinę kvaišalų istoriją, prasidėjusią dar 2015 metais, įsuko į teismų karuselę – visi ieško savo tiesos.

Laikas kiek sušvelnino

Išskirtinė ši kvaišalų istorija yra ne tik dėl to, kad ją galima vadinti tarptautine, nes vienas iš aktyvių dalyvių – Kolumbijoje gimęs ir augęs, o pastaruoju metu (iki suėmimo šioje byloje) Olandijoje gyvenęs užsienietis. Neseniai Kauno apygardos teismas (KAT) paskelbė, kad jis įtraukė į nusikaltimą du lietuvius – Alytaus gyventojus. Išskirtinė ši istorija dar ir tuo, kad net per 70 kilogramų kokaino buvo paslėpta gana neįprastu būdu – akmens anglyje. Iš jos gana sunkiai rinkti kokaino gabaliukai. Tiesa, toks kokaino slėpimo būdas 2015-ųjų vasarą buvo jau ne pirmas Lietuvoje, vis dėlto gana retas.

Taigi KAT paskelbė, kad visų trijų kaltinamųjų – Kęstučio Zienkos (46 m.), Vaidoto Matulaičio (29 m.) ir kolumbiečio Diego Penos Murilo (55 m.) kaltė disponavus labai dideliu kiekiu kokaino, atgabento į Lietuvą kontrabandos būdu, įrodyta. Visi vyrai gavo nemenkas bausmes: K. Zienka siunčiamas kalėti 8,5 metų, V. Matulaitis – 8 metus (abu kol kas palikti laisvėje, kol nuosprendis įsiteisės), o D. P. Murilas jau, galima teigti, atlieka 9 metų nelaisvės bausmę. Jis Lietuvoje suimtas gyvena nuo pats 2015-ųjų liepos, kai tik per policijos operaciją buvo sulaikytas.

Teismas pripažino, kad visi trys vyrai veikė organizuotoje grupėje. Ši aplinkybė sunkina teisiamųjų atsakomybę.

Tiesa, visiems trims kaltinamiesiems, vadovaujantis šalies Baudžiamuoju kodeksu (BK), grėsė dar griežtesnės bausmės – nuo 10 iki 15 metų nelaisvės, tačiau teismas įvertino, kad gana ilgai užtruko ikiteisminis tyrimas ir teismo procesas, todėl tai turi šiek tiek mažinti galutinę bausmę. Dėl to visiems skirtos už bausmės, skirtinos pagal minėtus kaltinimus, minimumą (10 m.) mažesnės bausmės.

Užsienietis neskundė

Tačiau minėtos – pirmosios instancijos teismo – bausmės dar nėra galutinės. Bent jau abu nuteisti lietuviai, kategoriškai neigiantys savo kaltę, pavadinkime, švelnų KAT nuosprendį apskundė apeliacine tvarka ir tikisi dar palankesnio jiems verdikto. (Nors kas gali garantuoti, kad nebus atvirkščiai?..)

Kaltės šioje byloje niekada nepripažino ir kolumbietis. Dar iki KAT posėdžių jis ne kartą prašė pakeisti jam suėmimą į švelnesnę kardomąją priemonę (pavyzdžiui, siūlė net 100 000 eurų užstatą mainais į laisvę), tačiau po KAT teismo nuosprendžio užsienietis nurimo. Galbūt pavargo įrodinėti savo tiesą, o galbūt pagaliau susitaikė su esama padėtimi, savo namų nematydamas jau trečius metus. Juk D. P. Murilas dabar jau yra atlikęs kone trečdalį bausmės – per 2,5 metų. Vadinasi, gero elgesio kalinys gana greitai jau turėtų teisę prašytis paleidžiamas į laisvę pirma laiko (lygtinai). Ko gero, kolumbietis to ir siekia.

O abu alytiškiai, kurių vaidmenį organizuotoje grupėje teismas pavadino antraeiliu, kol kas mėgaujasi gyvenimu laisvėje, nors gyvenimo už grotų skonį abu jau žino, mat po nusikaltimo K. Zienka buvo suimtas kone pusantrų metų, o V. Matulaitis – 5 mėnesius (pagal įtarimų jiems „svorį“ ir abiejų praeitį, mat pastarasis iki tol buvo neteistas). Vėliau abiem alytiškiams kardomoji priemonė buvo pašvelninta, nesusijusi su nelaisve.

Nors visi trys kaltinamieji iki šiol aiškina nieko nežinoję apie akmens anglyje slėptą kokainą, teismas tuo nepatikėjo. Nustatyta, kad visi trys įvykdė du nusikaltimus – labai sunkų (disponavimas labai dideliu kiekiu kokaino) ir sunkų (kokaino kontrabanda).

Kaip minėta, šioje byloje vyrai buvo kaltinami „čiupinėję“ per 70 kilogramų kokaino. Tai yra labai didelis kiekis šio narkotiko – beje, labai didelis kiekis yra jau vos nuo 100 gramų kokaino. Tad šios bylos atveju tai buvo milžiniško dydžio kokaino kiekis.

Rekordinis laimikis

Šios istorijos ištakos siekia 2015-ųjų pradžią, kai Kauno apskrities kriminalinės policijos Organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos pareigūnai suprato „užuodę“ kokaino kelią iš Kolumbijos į Lietuvą.

Šalies policijos generalinis komisaras Linas Pernavas po to, kai tų metų liepos pradžioje Alytuje buvo užklupti 3 vyrai, sandėlyje disponavę labai dideliu kokaino kiekiu, didžiuodamasis teigė: „Tai rekordinis Kauno policijos pareigūnų laimikis, vienas didžiausių aptikto kokaino kiekių nepriklausomos Lietuvos policijos istorijoje“.

Taigi Kauno policininkai turėjo slaptų žinių, jog nusikaltėliai užsiima kokaino kontrabanda iš Kolumbijos. Kontroliuojant kelių konspiracinių įmonių galimas užsienio prekybos operacijas, buvo užfiksuota, kad 2015-ųjų birželį vienos bendrovės vardu į Lietuvą buvo importuoti 3 jūriniai konteineriai iš Kolumbijos su akmens anglimi. Įtartini. Vėliau, atlikus muitinės procedūras, konteineriai buvo išgabenti į konspiracinį sandėlį Alytuje.

Po kelių dienų, bet jau kitos įmonės vardu, tie patys asmenys į tą patį sandėlį atgabeno dar tris jūrinius konteinerius akmens anglies, importuotos iš Kolumbijos.

Liepos 3-iąją, po daugiau nei savaitę trukusios pasalos, du Alytaus gyventojai – V. Matulaitis ir K. Zienka – bei Kolumbijos pilietis D. P. Murilas iš dalies iškrautos akmens anglies sandėlyje išrinkę kokainą, bandė šiuos kvaišalus išgabenti. Bet iškart visi buvo sulaikyti sandėlio aplinką tyrinėjusių kriminalistų.

Vienas plastikinis maišas su beveik 12 kilogramų kokaino – juodos spalvos medžiagos gabalėliais – buvo iškart aptiktas automobilyje, kurį vairavo K. Zienka.

Organizuota veikla

Dar keli maišai su kokainu buvo aptikti tame pačiame sandėlyje – per 60 kilogramų. Tiek kokaino išgrynino patys policininkai, kone savaitę rankomis perkraudami bene 240 tonų akmens anglies, kurioje ir buvo įmaišyti minėti kvaišalai. Darbas buvo sunkus ir fiziškai, ir dėl to, kad atskirti juodus anglių ir kokaino gabalus buvo ne taip paprasta. Darbiniais drabužiais persirengusiems policininkams reikėjo būti labai akyliems, kad tarp blizgančių anglies gabalų atrastų matinius kokaino gabalus.

Tiriant nusikaltimą, buvo nustatytos 5 konspiracijai naudotos įmonės, iš kurių viena buvo registruota Ukrainoje, viena – Rusijoje, trys – Lietuvoje. Šios įmonės nevykdė aktyvios veiklos, dangstėsi anglies ir trąšų importu, nekilnojamojo turto nuoma. Vėliau šių įmonių vadovai pareigūnus įtikino nežinoję, kad jų prekės buvo „pabrangintos“ kokainu.

Apie kokainą anglyje „nieko nežinojo“ ir visi trys dabar nuteisti vyrai. Štai vienoje įmonėje vadybininku tuo metu dirbęs K. Zienka, gavęs iš kauniečio verslininko pasiūlymą pergabenti krovinius, sutikęs iš Alytaus juos gabenti į Lenkiją ir Ukrainą už 1400–1800 eurų atlygį. Tvarkyti iš užsienio atgabentus akmens anglies krovinius K. Zienka pasikalbinęs bendradarbį V. Matulaitį. Irgi už atlygį. Darbas sandėlyje buvęs išties juodas – dėl gausių akmens anglies dulkių reikėjo naudotis pirštinėmis ir respiratoriais, tačiau po sunkaus darbo ir rankos, ir veidai vis tiek būdavę kaip afrikiečių. Būtent pirštinės ir respiratoriai, policininkų aptikti sandėlyje ir sulaikytame automobilyje, vėliau tapo vienu iš rimtų įkalčių, nes išdavė šiomis priemonėmis besinaudojusius darbininkus, kai buvo atlikti detalūs mikrodalelių tyrimai.

Smaragdai virto kokainu

„Tikrinti“ krovinio kokybės į Alytų iš Olandijos atvyko jau minėtas kolumbietis D. P. Murilas. Jis galėjo kalbėti tik ispaniškai, todėl su alytiškiais nieko nepasikalbėjo, nors nakvojo būtent „anglies kroviko“ K. Zienkos, beje, prieš gerą mėnesį viešėjusio Olandijoje, namuose. O vėliau pats D. P. Murilas pareigūnams aiškino esąs verslininkas, Olandijoje užsiimantis juvelyriniais dirbiniais. Į Lietuvą jis atskridęs vieno kolumbiečio nukreiptas – pasiimti smaragdų, kuriuos į Lietuvą gabenti iš Kolumbijos jų pardavėjui buvę pigiau ir saugiau. Tuos smaragdus D. P. Murilas būtų pardavęs Olandijoje ir užsidirbęs labai daug pinigų.

Tačiau smaragdai Lietuvoje virto kokainu, o organizuota trijulė įkliuvo. Visi akmens anglies sandėlyje tąkart darbavęsi vyrai buvo sulaikyti policininkų, kai tik išėję iš sandėlio įsėdo į automobilį, kad alytiškiai esą nuvežtų užsienietį „ekspertą“ į restoraną papietauti. Nuo to momento abu lietuviai ir kolumbietis ir tapo įtariamaisiais.

Beje, trijulės „čiupinėto“ kokaino vertė juodojoje rinkoje – 2,5 milijono eurų.

Rekomenduojami video