Praėjusį penktadienį Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas atmetė Alytuje centralizuotą šildymą tiekiančios bendrovės „Litesko“ apeliacinį skundą dėl Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimo, kuriuo nebuvo panaikintas šilumos tiekėjams nepalankus Konkurencijos tarybos nutarimas.
Savivaldybės sudaryta sutartis su šilumos tiekėjais jau baigėsi praėjusių metų birželio 1-ąją. Tačiau ji nenutraukta iki šios dienos. Priimtas Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo sprendimas savivaldybei nesuteikia teisės nutraukti sutartį su „Litesko“, dėl sutartinių santykių nutraukimo, turto susigrąžinimo savivaldybė ir bendrovė „Alytaus šilumos tinklai“, per kuriuos nuomojamas šilumos ūkis „Litesko“, kreipėsi į Kauno apygardos teismą.
Šio teismo taip pat prašoma iš šilumos tiekėjų priteisti nemažą pinigų sumą dėl jų veiklos laikotarpiu galimai netinkamai vertintų veiklos sąnaudų šilumos kainoje ir šilumos gamyboje.
Savivaldybės dosnumas – 2015-ųjų pavasarį
2001-ųjų vasarą Alytaus miesto savivaldybė 15 metų sudarė šilumos ūkio nuomos sutartį su prancūzų kompanijos „Dalkia“, dabar tapusios „Veolia“, antrine įmone Lietuvoje „Litesko“. Tai padaryta vadovaujantis miesto tarybos sprendimu per savivaldybės kontroliuojamą bendrovę „Alytaus šilumos tinklai“ išnuomoti centralizuoto šilumos tiekimo ūkį „Litesko“. Pastaroji bendrovė Dzūkijos sostinėje įkūrė filialą „Alytaus energija“.
Sutartis turėjo galioti iki 2016-ųjų birželio 1-osios. Tačiau nesibaigus sutarties galiojimui, 2005-ųjų pavasarį, miesto savivaldybės taryba parodė dosnumą šilumos tiekėjams ir ją pratęsė dar 10 metų – iki 2026-ųjų vasaros.
Konkurencijos taryba 2015-ųjų rudenį priėmė nutarimą, kuriuo savivaldybė įpareigota panaikinti Konkurencijos įstatymui prieštaraujančius punktus susitarimuose su „Litesko“: šilumos ūkio nuomos sutarties pratęsimą iki 2026-ųjų vasaros ir tai, kad pasibaigus sutarties galiojimui garantuojamas biokuro katilo palikimas „Litesko“ nuosavybe. Mat 2007-ųjų gruodį miesto savivaldybės taryba palaimino šio šilumai gaminti svarbaus katilo perleidimą į šilumos tiekėjų rankas.
Konkurencijos taryba nustatė, kad tokiu būdu sudarytos skirtingos konkurencinės sąlygos dėl šilumos tinklų eksploatavimo tiekiant šilumą ir karštą vandenį mieste veikiantiems ar galintiems veikti objektams.
Miesto savivaldybės taryba Konkurencijos tarybos nutarimą įvykdė per jos nustatytą ne ilgesnį kaip trijų mėnesių laikotarpį.
„Litesko“ Vilniaus apygardos administraciniam teismui skundė Konkurencijos tarybos nutarimą ir prašė jį panaikinti. Tačiau teismas šilumos tiekėjų prašymą atmetė.
Tuomet „Litesko“ šio teismo sprendimą apskundė Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui. Pastarasis praėjusį penktadienį atmetė šilumos tiekėjų apeliacinį skundą ir paliko galioti Vilniaus apygardos administracinio teismo priimtą sprendimą.
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas konstatavo, kad miesto savivaldybė savo veikloje privalėjo paisyti Konkurencijos įstatymo ir elgtis taip, jog įgyvendindama jai priskirtas funkcijas, priimdama teisės aktus neteiktų privilegijų, nediskriminuotų atskirų ūkio subjektų ar jų grupių, dėl ko atsirastų ar galėtų atsirasti konkurencijos sąlygų skirtumų atitinkamoje rinkoje konkuruojantiems ūkio subjektams. Savivaldybė, pratęsusi šilumos tinklų nuomos sutartį papildomiems 10 metų ir suteikusi galimybę „Litesko“ pasilikti dalį investicijų kaip nuosavybę, privilegijavo vieną ūkio subjektą.
Nutraukus sutartį tikimasi atgauti milijonus
Nors pradinė sutartis su šilumos tiekėjais baigėsi pernykščio birželio 1-ąją, „Litesko“ iki šiol alytiškiams teikia centralizuotą šildymą. Ir jį dar teiks nepaisydama priimto Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo sprendimo, nes „Litesko“ nesutikus nutraukti sutartį, savivaldybė ir „Alytaus šilumos tinklai“ praėjusių metų pabaigoje kreipėsi į Kauno apygardos teismą dėl sutarties nutraukimo ir išnuomoto turto susigrąžinimo. Byla teisme dar neišnagrinėta.
Šiemetį sausį savivaldybė šioje byloje pateikė 14 mln. eurų ieškinį „Litesko“. Reikalaujama atlyginti žalą šilumos vartotojams ir savivaldybės kontroliuojamai bendrovei „Alytaus šilumos tinklai“ dėl „Litesko“ veiklos laikotarpiu galimai netinkamai vertintų veiklos sąnaudų šilumos kainoje ir šilumos gamyboje.
Kauno apygardos teismas patenkinęs savivaldybės prašymą nagrinėti dėl 6 mln. eurų priteisimo iš „Litesko“. 8 mln. eurų įtariama padaryta žala atmesta.
Miesto savivaldybė šioje byloje atstovauti jos interesams yra pasisamdžiusi Vilniuje veikiančią advokatų kontorą TGS Baltic, kuri turi padalinius Latvijoje ir Estijoje. Už valandą atstovavimo teisme jai mokama 120 eurų su PVM.
Alma MOSTEIKAITĖ