Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Teismas: dėl neteisėtų pareigūnų veiksmų advokatas 250 parų išbuvo nelaisvėje

Utenos apylinkės teismas nutarė, kad dėl neteisėtų pareigūnų veiksmų buvęs advokatas Albertas Kučinskas nelaisvėje išbuvo 250 parų, dvi su puse paros badavo, dėl daugiau negu 10 metų vykdomų baudžiamųjų persekiojimų vyras patyrė 3 infarktus, pranešė portalas „Delfi“.

Kaip skelbė „Delfi“, Utenos apylinkės teismas, kurio sprendimas nėra įsiteisėjęs ir jį galima skųsti, rugpjūtį nutarė, kad dėl neteisėtų teisėsaugos veiksmų A. Kučinskui iš valstybės nuspręsta priteisti per 100 tūkst. eurų. Teismas savo sprendime taip pat pažymėjo, kad A. Kučinsko atžvilgiu neteisėtus veiksmus atliko šiuo metu Vilniaus apygardos prokuroratūrai vadovaujantis prokuroras Justas Laucius, jo veikloje teismas įžvelgė piktnaudžiavimo požymių.

Anot „Delfi“ advokatas A. Kučinskas teisėsaugos taikiklyje atsidūrė 2008 m. Jis buvo sulaikytas, jam pareikšti įtarimai, vėliau kaltinimai dėl įvairių nusikaltimų, tarp kurių – sukčiavimas, žmonių išnaudojimas. Tačiau po dešimtmetį trukusio baudžiamojo persekiojimo dėl dalies nusikalstamų veikų jis buvo išteisintas. Kaltu A. Kučinskas pripažintas dėl prekybos poveikiu, kurstymo piktnaudžiauti, apgaulingo apskaitos tvarkymo, poveikio liudininkams bei dokumentų klastojimo.

A. Kučinskas ne kartą skundėsi dėl galimai neteisėtų teisėsaugos veiksmų jo atžvigliu, tačiau pareigūnų veiksmuose institucijos galimai neteisėtų veiksmų neįžvelgdavo.

Vis dėlto, anot „Delfi“, 2009 m. Seimo kontrolierius, ištyręs advokato sulaikymo 2008 m. aplinkybes, nustatė, kad vyras buvo marinamas badu. Utenos apylinkės teismo nutarime nurodoma, kad, kaip nustatė Seimo kontrolierius, A. Kučinskas dvi su puse paros buvo kankinamas badu. Teismo sprendime teigiama, kad būtent ikiteisminį tyrimą kontroliavęs prokuroras J. Laucius „elgėsi nerūpestingai, su A. Kučinsku organizavo ikiteisminių veiksmų atlikimą taip, jog jį areštinės darbuotojai negalėjo maitinti dvi su puse paros“.

Anot „Delfi“ po A. Kučinsko suėmimo 2008 m. teismas leido advokatą suimti mėnesiui, o besibaigiant suėmimo terminui, prokuroras J. Laucius vyro atžvilgiu inicijavo dar vieną ikiteisminį tyrimą – dėl pasikėsinimo sukčiauti stambiu mastu. Nors A. Kučinsko kaltė nebuvo įrodyta, naujas tyrimas tapo pagrindu vėl pratęsti asmens suėmimo terminą.

Vėliau advokato atžvilgiu buvo iškeltos dar kelios bylos.

Utenos apylinkės teismas, išnagrinėjęs civilinę bylą, kurioje A. Kučinskas teikė patikslintą ieškinį dėl turtinės ir neturtinės žalos atlyginimo, nutarė, kad dėl neteisėtų pareigūnų veiksmų, kuomet A. Kučinskas išbuvo sulaikyme ir suėmime 250 parų, dviejų su puse parų badavimo, ieškovo sveikatai padaryta neturtinė žala.

Kaip nurodo teismas, per daugiau nei 10 metų vykdomų baudžiamųjų persekiojimų A. Kučinskas patyrė 3 ūmius miokardo infarktus, jo darbingumo lygis sudaro 45 proc.

„Ieškovas dėl jo atžvilgių pradėtų 6 ikiteisminių tyrimų buvo nuolat stresinėje būklėje, išgyveno dėl savo sveikatos, reputacijos praradimo, problemų su ūkiu, kuomet prokuroras (...) nesuderino su juo dėl ūkio apsaugos. 2008 ir 2009 m. su ieškovu gyveno tik jo 81 metų motina, todėl ji dėl savo amžiaus negalėjo tinkamai pasirūpinti ieškovo ūkiu. Tai sąlygojo ieškovo sveikatos pablogėjimą ir dėl pareigūnų neteisėtų veiksmų atsirado pagrindas pripažinti valstybę kalta ir ieškovui iš valstybės priteisti neturtinę žalą“, – teigiama teismo nutartyje.

Utenos apylinkės teismo nutarė iš dalies tenkinti A. Kučinsko ieškinį ir priteisti jo naudai 2896,2 euro turtinės žalos atlyginimo ir 100000 eurų neturtinės žalos atlyginimo.

Kaip nurodo „Delfi“, teismas savo priimtame nutarime pažymi, kad prokuroro J. Lauciaus, kontroliavusio tyrimus A. Kučinsko atžvilgiu, veiksmuose galima įžvelgti piktnaudžiavimo požymių.

„Teismas sutinka su ieškovo teiginiais, jog prokuroras J. Laucius veikdamas valstybės vardu, ieškovo atžvilgiu atliko neteisėtus veiksmus ir jo veikoje yra požymiai nusikalstamos veikos, numatytos BK 228 straipsnio (Piktnaudžiavimas) požymiai. Dėl prokuroro J. Lauciaus neteisėtų veiksmų atsirado pagrindas pripažinti valstybės kaltę dėl pareigūnų netesėtų veiksmų ir spręsti klausimą dėl ieškinio tenkinimo“, – teigiama teismo nutartyje.

Rekomenduojami video