Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Tarybos narių verdiktas senolei negailestingas
Praeito tarybos posėdžio metu buvo svarstoma, ar pensinio amžiaus Janinai Vidzickaitei suteikti žemės mokesčio lengvatą. Tėvų tremtinių žemę paveldėjusi moteris gauna nedidelę pensiją, iš kurios negali išsimokėti jai priskaičiuoto žemės mokesčio. Tačiau taryba klausimo neišsprendė ir jis iš naujo buvo iškeltas šį mėnesį.
Kol senolė kantriai laukė sprendimo, savivaldybės valdininkai rinko įrodymus ir skaičius. Jau po antradienį vykusio Socialinio vystymo komiteto posėdžio tapo aišku, kad senolės niekas nepasigailės. Skambiais šūkiais nuaidėjo ne vieno tarybos nario balsas.
Į namus įsileidžia ne kiekvieną Bendrauti su močiute sunku, svetimų ji neįsileidžia. Į namus patekti svečiai gali tik lydimi jos gynėja prisistačiusios Birutės Kvedaravičienės. Mums atvykus močiutė atrodė nusivylusi gyvenimu bei valdžia. Sakė, jog ši žemė jai yra brangi. Ne dėl to, kad jos vertė siekia daugiau nei šimtą tūkstančių, bet dėl to, kad šią žemę Janina Vidzickaitė paveldėjo iš savo tėvų.

Turtinga, bet nepragyvena

Istorija ilga. Senolės gyvenimas, susipažinus su Birute Kvedaravičiene, išties pasikeitė. Moteris mums pasakojo, jog tai, ką matė pirmą kartą atėjus į svečius pas senolę, gąsdino. Kaip tokiomis sąlygomis gyventi, ji nesuvokė. Pasak B. Kvedaravičienės, jokių socialinių paslaugų močiutei niekas nesuteikia. Geradarės iniciatyva senolei buvo apremontuotos ir pritaikytos gyvenimui lauko virtuvėlės patalpos, kur J. Vidzickaitė šiandien vakarus leidžia šiltai ir, palyginus, tvarkingai. Nors daugelis komentuoja, jog turint 6 hektarų žemės sklypą esi turtingas, močiutės namai prabanga tikrai nespindi. Kukliai gyvenanti senolė vos suduria galą su galu.

Moki mokestį už nieką

Janina Vidzickaitė pasakojo, jog jau senai pensijos nemato. Viskas kas ateina į banko sąskaitą, viskas ir išeina mokesčiams. Tačiau toks jau lietuvių gyvenimas. Turi žemę – mokėk. Neaišku už ką ir kodėl. Žinoma, žemės mokestis nėra naujiena, tačiau išgirdus tokią istoriją, tenka susimąstyti.

Tarybos posėdžiui pasiruošta iš anksto

Į šio mėnesio tarybos posėdį valdininkai susirinko jau susipažinę su situaciją ir jau nusprendę. Socialinio vystymo komiteto posėdžio metu Strateginio planavimo ir turto valdymo skyriaus vedėja Zita Marcinkevičiūtė pasakojo, jog 2013 ir 2018 metais vyko masiniai turto pervertinimai, kurių skaičiai nėra vienodi, tačiau ženkliai nesiskiria. Už akių užkliuvo per dešimt metų dvigubai sumažėjusi sklypų vertė. Pasak specialistės, pats žemės mokestis, iš esmės, buvo panašus. Todėl tarybos nariai svarstė, iš ko senolė mokesčius mokėjo anksčiau, jei dabar jau nebeturi pinigų. Zita Marcinkevičiūtė pasvėrė, kad jeigu sklypų paskirtis ir būtų keičiama, mokestis nuo to ženkliai nekistų.

Nusprendė lengvatos neteikti

Tarybos posėdyje iš dalyvavusių 20 tarybos narių 14 balsavus už, taryba nusprendė lengvatos neteikti. Posėdyje Janiną Vidzickaitę atstovavo advokatas Dainius Mažylis. „Elementariai, man tos moters gaila“, – sakė jis posėdžio metu ir kvietė įsijausti į jos padėtį. Pasakojo, kad dėl žemės vertės kalbėjo su ne vienu verslininku, bet nei vienas jų nesiryžo teigti, kad tos sumos, kuriomis įvertinta žemė adekvačios. Anot D. Mažylio, problema yra ta, kad šitie sklypai yra verti vos trečdalio sumos, kuria dabar yra įvertinti. O būtent dėl tokios aukštos turto vertės ir kyla mokesčiai J. Vidickaitei. Norint pasielgti teisingai, reikėtų atlikti turto pervertinimą ir žemės mokesčio kaina sumažėtų be jokių lengvatų. Tačiau tarybos nariai argumentus ignoravo.

Siūlo parduoti, bet ne už tiek, kiek įkainota

Socialinio vystymo komitete tarybos nariai sukilo prieš lengvatą. Pirmas savo pastebėjimą išsakė Dalius Jakubėnas – jokia vargšė senolė, ji milijonierka. Po to sekė kitų komentarai, kurie vieni kitus papildydami vieningai nusprendė, kad žemes reikia parduoti, jei neturi pinigų susimokėti mokesčių. Tarybos narys Tomas Četvergas mestelėjo: gal J. Vidzickaitė nori gauti tiek, kiek žemė įvertinta, dėl to niekas jos neperka? Tautininkė Joana Kvedaravičienė paantrino: „Tegul sukas kaip nori.“ Vėl kyla klausimas, kodėl žemė įvertinta tokia neaprėpiama suma, jog žmogus žemę parduodamas negali tiek prašyti?

Duos vienai – ateis ir kiti

Socialinio vystymo komitetas siūlymui suteikti lengvatą žemės mokesčiui nepritarė, argumentuodami, jog jeigu suteiks lengvatą vienai močiutei, į savivaldybę pradės plūsti ir kiti žemės mokesčiui pinigų neturintys gyventojai. Senolės advokatas Dainius Mažylis „Biržiečių žodžiui“ pasakojo, jog jam su savo kliente taip pat labai sunku bendrauti. Du kartus buvo atvykęs, bet jo močiutė neįsileido. Advokatas sakė, jog su savivaldybės atstovais bendravo ir jiems aiškino, kad nebūtinai lengvata turi siekti 90 procentų. -Močiutei bus mažiau mokėti, jei lengvata sieks 70, 60, ar 50 procentų,- pasakojo Dainius Mažylis.
  Žaneta KATKŪNAITĖ
Rekomenduojami video