Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Tarp ūkininkų reikalavimų - apynasris nepalankiai žiniasklaidai

Antradienį Biržuose, kaip ir daugelyje šalies rajonų, įvyko planuota žemdirbių protesto akcija. Ūkininkai suvažiavo į miesto centrą su technika, išsakė reikalavimus ir apsuko ratus centrinėmis gatvėmis.

Tarp trijų reikalavimų šalies ir rajono valdžiai – pageidavimas pagarbos ūkininkams ir siūlymas stabdyti jų gerų norų nesuvokiančią žiniasklaidą.

Proveržis ūkininkų galvose

Į protesto akciją susirinko per šimtą traktorininkų.

Kai kuriuos traktorius puošė trispalvės vėliavos bei užrašai apie mirštantį kaimą.

Ūkininkai, kaip ir iš anksto buvo sutarta, nevažiavo miesto gatvėmis pačia galingiausia technika. Tačiau daugelis traktorių buvo gerų firmų, brangūs, kėlę ne vieno praeivio susidomėjimą ir pavydą.

Akcijai dirigavo Biržų rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas, ūkininkas Tadas Micikevičius, Žemės ūkio rūmų atstovas Biržų krašte Zenonas Prašmantas ir Lietuvos pieno gamintojų asociacijos Biržų skyriaus vadovė, ūkininkė Vaidutė Stankevičienė.

Mitingą pradėjusi ūkininkė V. Stankevičienė kalbėjo apie tai, kad sunku daug kam – mokytojams, gydytojams, policininkams, gaisrininkams. Gerai tik tiems, kurie leidžia įstatymus.

„Su šia akcija vyksta proveržis ūkininkų galvose. Čia vyksta kova už savo šeimas, vaikų ateitį ir pagarbą ūkininkams“, - sakė ji.

Ūkininkė apgailestavo, kad bandoma įskiepyti, jog ūkininkai labiausiai teršia gamtą, niokoja melioracijos sistemas. Anot jos, politikai nevertina ūkininkų prisidėjimo prie socialinių problemų prendimo ir mažina pasitikėjimą kaimo žmonėmis.

Reikalauja deramos pagarbos

Ūkininkas Tadas Micikevičius kalbėjo apie tai, kad labiausiai žemdirbius žeidžia nepagrįstos nuostatos ūkininkų atžvilgiu. Jis dėkojo visiems, prisidėjusiems prie kryžiaus statymo akcijos.

„Jei ne ūkininkų vieningumas, nebūtų antro protesto akcijos etapo“, - sakė jis.

Ūkininkas perdavė Biržų rajono savivaldybės merui Vytui Jareckui bei Seimo narių Audrio Šimo ir Viktoro Rinkevičiaus padėjėjoms atspausdintus protestuotojų kreipimosi tekstus. Nors buvo paprašytos tarti žodį, Seimo narių padėjėjos mitinge nekalbėjo.

Tarp įteiktų žemdirbių reikalavimų – pageidavimas valdžiai nepriimti mokestinių ir kitų sprendimų, didinančių žemdirbių išlaidas, iki nebus sudarytos vienodos konkurencinės sąlygos su kitų ES valstybių narių žemdirbiais ir pasiektas ES tiesioginių išmokų vidurkis. Reikalaujama deramos pagarbos Lietuvos kaimui ir žemdirbiams, aprūpinantiems Lietuvos žmones sveiku, saugiu maistu.

Taip pat prašoma valdžios sustabdyti žiniasklaidos priemonėse šmeižikiškos informacijos srautą, nukreiptą prieš dirbančiuosius žemės ūkyje.

Ūkininkus palaiko

Mitinge kalbėjęs Biržų rajono meras, koalicijos „Vieningi Biržai“, kurią sudarė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga bei Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis, vadovas Vytas Jareckas sakė, kad, kiek įmanoma, palaiko ūkininkus, jiems skiria lėšų iš savivaldybės biudžeto.

Meras vardijo savivaldybės nuveiktus darbus kaimo infrastruktūrai gerinti – įrengtus sporto aikštynus, vandentiekio sistemas, skiriamas kelių fondo lėšos. Anot jo, kaimiškoms teritorijoms bus numatytos lėšos skirstant ir kitų metų biudžetą.

„Savivaldybė negali sumažinti mokesčių, tai Seimo prioritetas. Bet mes sumažinome žemės mokestį“, - kalbėjo V. Jareckas.

Aikštėje mero kalbos klausęsis savivaldybės administracijos vadovas Vidas Eidukas sakė neturėjęs ką pridurti prie mero kalbos.

Korespondentei jis prisipažino, kad jo laukuose taip pat buvo pastatytas kryžius.

„Širdimi esu ūkininkas“, - teigė direktorius.

Akcijos dalyvių kalbų klausėsi, bet nepasisakė ir savivaldybės Žemės skyriaus vedėjas Steponas Staškevičius.

Biržai subrendo

Ūkininkas Arvydas Džiulna kalbėjo, kad daug kas stebisi, jog savi, valstiečiai, valdžioje, o jie protestuoja.

„Mums tas pats, žalias ar raudonas. Einate prieš savus. Nekirskim paskutinės šakos, ant kurios sėdim. Jei gerovės valstybę kuriat ant ūkininkų griuvėsių, toli nenueisit“, - rėžė jis ir sulaukė susirinkusiųjų ovacijų.

Ūkininkas, savivaldybės tarybos narys Kęstutis Armonas prisiminė, kaip 2014 metais su kitų šalių žemdirbiais piketavo Briuselyje - ten pasimokė, kaip reikia piketuoti ir reikalauti savo teisių.

„Biržai subrendo tam reikalui, kad drąsiai gali pareikšti pageidavimus. Susirinkom ne pasididžiuot savo turima technika. Kaimas žlunga. Kol būsim mes, mūsų šeimos, kaimas išliks su savo tradicijomis, puoselės lietuvišką žodį“, - kalbėjo politikas.

Ūkininko Lino Vaitkevičiaus daug kas klausė, kodėl žemdirbiai laukuose tikėjimo simbolius – kryžius – stato.

Susirinkusiems jis pasakojo kryžių pastatęs prie fermos, kur kažkada buvo laikoma jo karvių banda. Turėjęs sunaikinti galvijų ūkį, nes jo laikyti nebeapsimokėjo.

„Sako, ūkininkai gerai gyvena, gauna išmokas. Bet nepagalvoja, kiek kainuoja išlaikyti žmones, bankams paskolas dengti, sumokėti mokesčių. Kiek reikia įdėti į priekį nežinant, išgyvensi ar ne“, - sakė jis.

Zenonas Prašmantas džiaugėsi, kad tai esanti istorinė diena, nes Biržuose sulaukti šitiek technikos – naujiena. Jis linkėjo, kad ūkininkai „išlaikytų savo svorį“, nebijotų prieiti prie mikrofono ir pasakyti savo nuomonę.

Tačiau nuomonę išsakyti daugiau niekas nepanoro. Todėl visi palaukė iki 11 valandos ir pradėjo kelionę miesto gatvėmis.

Gyrėsi pirkę įprastą dyzeliną

Tėvo Jono Maniko ūkyje dirbantis vabalninkietis Artūras sakė į akciją savo traktoriumi atvažiavęs nieko neprašomas. Šeima dirba 240 hektarų. Pusė šios žemės nuosava, kita dalis nuomojama.

Paklausus, ar jis pritaria šūkiui, kad kaimas miršta, ūkininkas sakė, kad senieji žmonės iš tiesų išeina. „O jauni, kurie ūkininkauja, kaime turi ką veikti“, - kalbėjo ūkininkas.

Akciją stebėjusi ir fotografavusi buvusi savivaldybės Žemėtvarkos skyriaus vedėja ir administracijos vadovė Palmyra Prašmantienė aiškino, kad į aikštę susirinko „didieji darbininkai“.

Į lauką išėję šalia aikštės įsikūrusių įstaigų, parduotuvių darbuotojai stebėjo įdomesnius traktorius ir kalbėjo, kad akcijoje prastesnės technikos nematantys.

Prie korespondentės priėjęs ūkininkas Henrikas Bertulis rodė nuotraukas, kur degalinėje nufotografuoti traktoriai – esą tai įrodymas, kad ūkininkai į streiką atvažiavo į technikos priemones įsipylę ne žymėtą, bet įprastą dyzeliną.

Jurgita Morkūnienė

Biržų krašto laikraštis "Šiaurės rytai"

Rekomenduojami video