Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Sveikatos reforma lyg ežiukas rūke

Kretingos rajono Kartenos bei Salantų gyventojai sunerimę, jog miesteliuose gali nustoti veikti sujungtos į vieną juridinį asmenį pirminės sveikatos priežiūros įstaigos, ėmėsi iniciatyvų rinkti parašus. Šių miestelių gyventojai pasigedo ne tik aiškaus atsakymo dėl PSPC bet ir mero A.Kalniaus pažadų aptarti sveikatos sistemos reformą su gyventojais.
Sprendimą reorganizacijos būdu prie Kretingos PSPC prijungti viešąsias sveikatos priežiūros įstaigas – Kartenos ir Salantų PSPC bei Kretingos psichikos sveikatos centrą, Kretingos r. Taryba priėmė dar gegužę, o vėliau patvirtino įstatų pakeitimą ir būsimos reorganizacijos tvarką. Pasirašyti įstatus ir juos įregistruoti yra įpareigotas dabartinis Kretingos PSPC vadovas Arnas Juškys.

Kokia nauda iš reformos?
Žinia apie Salantų PSPC prijungimą prie Kretingos buvo gana skausmingai sutikta tiek Kretingos miesto, tiek Salantų, Kartenos, Kūlupėnų bendruomenėse. Žmonėms nebeaišku, kokia nauda iš tos Vilniuje sukurtos reformos – ar išvis beliks gydymo įstaiga jų mieste, ar neatsitiks kaip Zarasuose? Kaip bus su darbuotojais. Gyventojai pasipiktinę, kodėl nebuvo diskutuojama su jais, prieš priimant tokį svarbų sprendimą. Jie kraipė galvas, kodėl viskas daroma skubotai ir už akių.
Ketvirtadienį merui buvo įteikti lapai su 1007 Salantų gyventojų parašais. Pasirašę žmonės teigia nesutinką, jog PSPC būtų jungiami.
„Mes, Salantų krašto gyventojai, prisirašę prie Salantų PSPC, kreipiamės į Kretingos rajono savivaldybės Merą ir Tarybą ir prašome dar kartą racionaliai apsvarstyti priimtą savivaldybės Tarybos sprendimą dėl rajono pirminių sveikatos centrų jungimo į vieną juridinį vienetą ir jį atšaukti (Sprendimas T2-166 „Dėl sutikimo reorganizuoti viešąsias Kretingos rajono savivaldybės asmens sveikatos priežiūros įstaigas, teikiančias pirmines asmens sveikatos priežiūros paslaugas, prijungimo būdu“).
Mes išreiškėme savo valią parašais, kad mus tenkina Salantų PSPC teikiamų paslaugų kokybė ir norime, kad mūsų – Salantų PSPC – išliktų savarankiška įstaiga. Įgyvendinant Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos siūlomą reformą ir steigiant Bendruomenės sveikatos centrą, tiek pirmines, tiek antrines sveikatos paslaugas teikiančios įstaigos gali būti jungiamos funkciniu būdu. Todėl prašome išgirsti mūsų nuomonę, nebloginti mums sveikatos paslaugų prieinamumo ir visas rajono įstaigas, teikiančias pirmines sveikatos paslaugas, į Bendruomenės sveikatos centrą jungti funkciniu būdu“, – rašoma salantiškių prašyme merui ir savivaldybės Tarybai.
Prie salantiškių iniciatyvos vėliau prisijungė ir Kartenos bendruomenė.
Parašų įteikimo metu meras A. Kalnius prisipažino girdėjęs kitaip, jog socialiniuose tinkluose skleidžiama formuluotė, esą miestelių sveikatos įstaigos bus uždaromos. Meras pakartojo, jog tai netiesa.
Tačiau renkant parašus gyventojų buvo paklausta kitaip, ar juos tenkina Salantų PSPC teikiamos paslaugos ir ar pageidauja, jog ji liktų savarankiška įstaiga. Ir žmonės atsakė „Taip“.

Ką Jūs planuojate?
Kartenos bendruomenės pirmininkas Marius Meškauskas, susitikimo metu sakė, kad gyventojų apklausa atlikta ir šioje gyvenvietėje. Jo teigimu, Kartenoje surinkti 1029 parašai. Pirmininkas pakvietė rajono vadovą diskusijoms su gyventojais apie vykdomą sveikatos priežiūros sistemos reformą.
„Norime, kad Jūs paaiškintumėte gyventojams, kas yra planuojama daryti. Norime, kad reforma būtų vykdoma prieš tai supažindinant bendruomenę, kas yra numatyta“, – klausė Kartenos atstovas.
A.Kalnius susirinkusiems bendruomenių atstovams aiškino, jog visi sveikatos sistemos reformos veiksmai daromi tam, kad į rajoną pritraukti naujų specialistų, kad didėtų jų atlyginimai, kad mažėtų pacientų eilės, gerėtų kokybė.
„Socialinėje erdvėje girdėjau, kad Kartenos PSPC bus uždarytas. Nieko panašaus nenumatyta. Priešingai. Mes kaip tik norime sustiprinti sveikatos priežiūrą“, – kalbėjo Kretingos r. meras. Pasak jo, Kartenoje dirba vyresnio amžiaus medikai ir gal būt kažkada, su visa pagarba, juos reikės pakeisti. O iš kur gauti naujų specialistų?

Įžvelgė nesolidų elgesį
Kartenos bendruomenės pirmininkas papriekaištavo, jog meras socialinėje erdvėje elgiasi nesolidžiai. „Tarsi iš karto nuteikiat, jog Kretingos PSPC dirba vyresnio amžiaus žmonės ir, kad jie negalės toliau dirbti.
„Mes neatvažiavome čia „iš lempos“. Lygiai taip pat yra Kretingos mieste, kur sveikatos įstaigose irgi dirba vyresnio amžiaus medikai. Jūs dabar drįstate mesti kozirį, sakydamas, kas bus, jeigu jie išeis? Kai sveikatos centrai bus sujungti, jie iš karto ir išeis. Šiuo metu medikų tarpe yra įvesta nesveika destrukcija. Ar galite garantuoti, jog nenutiks taip, kaip Zarasuose. Ten jau dabar neliko kam žmonių gydyti?“, – klausė Kartenos bendruomenės atstovas.

Pinigai, ar kėdės į priekį?
Pasak M. Meškausko, pirmiausia reiktų pateikti faktus, o ne vien tik samprotavimus, esą reforma daroma todėl, kad rajonui pažadėti pinigai. Niekas šių milijonų kol kas nematė. „Reformą atliksim, sujungsim įstaigas, o ar ateis tie pinigai? neaišku“? – abejojo mero kabinete susirinkę Salantų ir Kretingos bendruomenių atstovai bei medikai.
Pasak A. Kalniaus sveikatos priežiūros reforma vyksta jau dveji su puse metų, buvo surengtas ne vienas susitikimas ir su Tarybos Sveikatos komitetu ir su vyr, gydytojais, kurie esą pritarė ministerijos inicijuotai reformai. Savivaldybės vadovas Kartenos bendruomenės pirmininko prašė neapgaudinėti, esą gegužės mėnesį reformai Tarybos posėdyje buvo pritarta, o diskusija prieš tai – vyko! M. Meškauskas į tai atsakė, jog kalbėta ne apie tokią reformą. Esą permainos sveikatos priežiūros sistemoje turi būti naudingos žmonėms, o ne biurokratams. Paslaugų reikia ligoniams, o ne vien tik gydytojams.
„Taip, medikai vykdys tai, kas parašyta įstatyme. Bet ar tai bus naudinga žmonėms? Gydytojai pritarė, visi rankutėmis paplojom, o kaip tokiau žmonėms jaustis“? – klausė bendruomenės pirmininkas.
Meras atsakė: „mes gyvename teisinėje valstybėje. Vietos savivalda yra tas organas, kuris turi laikytis įstatymų“. Tačiau pasak Kartenos bendruomenės pirmininko yra tik Sveikatos ministro Arūno Dulkio rekomendacijos. Tačiau meras ir toliau apeliavo miglotu ministerijos pažadu: „nenorit, nesijunkit, tačiau pinigų negausit“.

„Apie 5 milijonų investicijas į rajoną, jeigu bus įgyvendinta reforma, jokiame popieriuje nėra parašyta“

Tada Imbariečių draugijos pirmininkė Daiva Stonkuvienė A.Kalniaus paklausė: „Ar jūs esate žmonių, ar ministerijos meras?“ Meras pritarė, jog yra tik atkartojęs ministerijos žodinę nuostatą: „jeigu jungsitės, finansavimą gausit, nesijungsit, negausit“.
„Jeigu būčiau tik ministerijos meras, nebūčiau kovojęs ir bambėjęs dėl žmonių. Tačiau jeigu vyks tik popierinis įstaigų sujungimo variantas, finansavimo tikrai negausim. Mielu noru jus su visais parašais nuvežčiau pas viceministrę. Tačiau esmė yra ne čia“, – tikino A.Kalnius
Imbariečių draugijos pirmininkė D. Stonkuvienė sakė, kad Salantų PSPC susiremontavo patalpas iš savo lėšų, pasistatė saulės jėgainę, tad keista, kodėl reikia sugriauti, kas puikiai veikia? Tarybos narė Vitalija Valančiūtė pridūrė: „Kur, mere, juodu ant balto tai parašyta, kad sujungus įstaigas, bus skirtas finansavimas?“ Apie 5 milijonų investicijas į rajoną, jeigu bus įgyvendinta reforma, jokiame popieriuje nėra parašyta. Esą nėra taip pat jokių aprašų, ką reikės padaryti už tuos milijonus.

Pasitars su komanda
Meras A. Kalnius atsakė, jog esąs iš tų žmonių, kurie visada laikosi savo žodžio: „Ši reforma, kurią mes darome yra tikslinga, naudinga ir reikalinga. Meras pareiškė pasitarsiąs su savo komanda, taip pat šį klausimą iškelsiąs valdančiosios daugumos susirinkime. Ir jeigu kolegos pasakys, jog „stabdome“, mes taip ir padarysim. Nes sprendimus priima ne meras, o Taryba.

„prašome dar kartą racionaliai apsvarstyti priimtą savivaldybės Tarybos sprendimą dėl rajono pirminių sveikatos centrų jungimo į vieną juridinį vienetą“

Salantų ir Kartenos bendruomenių atstovai mero kabinete dar kartą patikino, jog sujungus PSP įstaigas, ko gero, nebebus kam gydyti žmonių. Karteniškė Jūratė Lisauskienė siūlė jau dabar „praplėsti kapines“. Salantiškis Romualdas Jonauskas klausė: „ką dar, mere, turime padaryti, kad jūs mus išgirstumete“?
Meras A.Kalnius pažadėjo, jog kitą ketvirtadienį atvyksiąs į Karteną ir būtinai susitiksiąs su vietos bendruomene aptarti reformos.

Zarasuose nėra kam gydyti ligonių
Iš Zarasų ligoninės išėjo dvylika gydytojų, paralyžiuota ligoninės veikla, neveikia keli skyriai, tarp jų – ir reanimacijos Darbą Zarasų ligoninėje paliko dvylika gydytojų, tarp jų – patyrę specialistai. Apie tai 15min patvirtino ligoninės vadovas Remigijus Lamanauskas. Patys medikai savo motyvus išdėstė portale zarasuose.lt.
Jie teigia neradę bendros kalbos su savivaldybės mere Nijole Guobiene, nepritariantys pasirinktam reorganizacijos būdui – sujungiant dvi įstaigas į vieną. Ligoninės vadovas R.Lamanauskas sako, kad situacija ligoninėje – chaotiška, neteikiamos kai kurios paslaugos. Iš darbo po pokalbio su savivaldybės vadovais traukiasi ir jis pats. Medikus pribloškė susitikimo su medicinos bendruomene Zarasų rajono merės N.Guobienės pasakyti žodžiai: jūs laisvi žmonės, kur norite – ten eikite.

Po susitikimo su meru
Po susitikimo su meru Imbariečių draugijos pirmininkė Daiva Stonkuvienė socialinėje erdvėje parašė:
Šiandien mes, Salantų ir aplinkinių gyvenviečių gyventojų, prisirašiusių prie Salantų PSPC, atstovai Kretingos rajono savivaldybės merui įteikėme prašymą dar kartą racionaliai apsvarstyti priimtą savivaldybės Tarybos sprendimą dėl rajono pirminių sveikatos centrų jungimo į vieną juridinį vienetą ir jį atšaukti (Sprendimas T2-166 „Dėl sutikimo reorganizuoti viešąsias Kretingos rajono savivaldybės asmens sveikatos priežiūros įstaigas, teikiančias pirmines asmens sveikatos priežiūros paslaugas, prijungimo būdu“).
Mes išreiškėme savo valią parašais, kad mus tenkina Salantų PSPC teikiamų paslaugų kokybė ir norime, kad mūsų – Salantų PSPC – išliktų savarankiška įstaiga. Įgyvendinant Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos siūlomą reformą ir steigiant Bendruomenės sveikatos centrą, tiek pirmines, tiek antrines sveikatos paslaugas teikiančios įstaigos gali būti jungiamos funkciniu būdu. Todėl prašome išgirsti mūsų nuomonę, nebloginti mums sveikatos paslaugų prieinamumo ir visas rajono įstaigas, teikiančias pirmines sveikatos paslaugas, į Bendruomenės sveikatos centrą jungti funkciniu būdu.
Manau, kad mūsų poziciją, kad Salantų PSPC išliktų savarankiška įstaiga, puikiai iliustruoja 1007 gyventojų parašai. Rodos, gyventojų nuomonė labai aiški, tačiau mūsų rajone demokratija kažkokia kitokia. Meras ir jo komanda prieš rinkimus žadėję rūpintis kiekvienu žmogumi, dabar nenori išgirsti net tūkstančio gyventojų nuomonės ir svarių argumentų. Susitikime išgirsta mero frazė, kad jis turi savo nuomonę tuo klausimu ir jos nekeis, tikrai nuteikia nekaip. Vadinasi, tik mero nuomonė teisinga, tik ji vienintelė. Nu labai demokratiška.
Ir dar išgirdome, kad meras pasitars su „Kretingos krašto“ komanda ir, jei ji nepanorės, tai sprendimo ir nebus siūloma atšaukti. Vadinasi, kitų Tarybos narių nuomonė merui visškai neįdomi ir jos net nesiruošiama išklausyti. Neįdomi Tarybos narių nuomonė, o mes, eiliniai gyventojai, norime, kad mus išklausytų ir išgirstų…. Būtų juokinga, jei nebūtų graudu…
Meras bandė primygtinai mums įteigti, jog pirminių sveikatos centrų prijungimas prie Kretingos į rajoną pritrauks milijonus eurų, bus pripirkta įrangos, nežinia, iš kur atsiras jaunų gydytojų, padaugės personalo ir išsiplės paslaugų spektras… Žodžiu, pasipils neregėtos nematytos gėrybės… Nors imk ir patikėk….
Po tokios diskusijos su rajono vadovu, grįžome dar kartą įsitikinę, kad tik prieš rinkimus rūpi kiekvienas žmogus (gal ir rūpi, kad ateitų balsuoti ir balsuotų už juos), o iki kitų rinkimų dar tolokai, tad visai nebūtina klausytis, kad atokių gyvenviečių žmonės nori sveikatos paslaugų kuo arčiau namų ir tikrai nenori, kad valdžia griautų ir paskutines miesteliuose ir gyvenvietėse likusias įstaigas. Kitą ketvirtadienį gyventojų atstovai dar vyksime į Karteną, kur karteniškiai pakvietė merą ir tarybos narius diskusijai dėl Kartenos PSPC likimo. Jeigu ir ten, nebus girdimi mūsų argumentai, teks griebtis šakių ir eiti ginti Salantų PSPC.

Rekomenduojami video