Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Švarindami daugiabučio laiptines, iššvarino ir sąskaitą

„Pasijutome apgauti ir apvogti“, – teigia Dovilų miestelio daugiabučio gyventoja (vardas, pavardė redakcijai žinomi), gyvenanti Klaipėdos g. 34. Gyventojams ši paslauga esą buvo net nereikalinga, tačiau niekas neklausė, išdezinfekavo, o dabar apipylė šokiruojančiomis sąskaitomis.

Gyventojų nuomonė nesvarbi?

Doviliškė, paskambinusi „Bangai“, pasakojo, kad balandį Doviluose buvo dezinfekuojamos daugiabučių laiptinės. „Mūsų daugiabutyje yra dvi laiptinės per du aukštus. Penkis kartus dezinfekavo ir už tai išrašė per 200 Eur sąskaitą. Tuos pinigėlius UAB „Gargždų būstas“ greit nuskaičiavo nuo mūsų namo sukauptų lėšų. Buvo sukaupta 130 Eur, tad juos nuskaičiavo, ir dar trūko 98 Eur, tai išdalijo 8 šeimoms po maždaug 12 Eur, o dar ir taip kiekvieną mėnesį mokame po 12,29 Eur“, – dėstė gyventoja.

Jai kyla keletas klausimų: pirmiausia ar prieš dezinfekuodama laiptines UAB „Gargždų būstas“ neturėjo atsiklausti gyventojų, ar iš viso jiems ši paslauga reikalinga. „Juk mes ir patys dezinfekuojame, laikomės visų saugumo reikalavimų. Pati dirbu mokykloje, dezinfekuojame patalpas kiekvieną dieną, Administracija dirba, tad žinau dezinfekavimo sąnaudas. UAB „Gargždų būstas“ suma, gyventojų įsitikinimu, yra „išpūsta“, už ją buvo galima dezinfekuoti visus Dovilus. Antras klausimas, ar „Gargždų būstas“ be atsiklausimo galėjo nuskaičiuoti mūsų namo sukauptas lėšas?“ – klausia doviliškė.

Anot jos, eskaluojama, kad artėja antroji koronaviruso banga, tad gyventojai šįkart nori užbėgti įvykiams už akių ir tikisi, kad nuo šiol dezinfekavimo paslaugos bus suderintos su laiptinių šeimininkais. „Mūsų daugiabučiu rūpinasi „Gargždų būstas“, niekas nenori kurti bendrijos, nes daugiabutyje yra ir pensinio amžiaus žmonių, nuomininkų...“ – užsiminė pašnekovė.

Gavo nurodymą

UAB „Gargždų būstas“ direktorė Patricija Smailytė priminė, kad Vyriausybė nuo 2020 m. kovo 16 d. paskelbė karantiną. Po karantino paskelbimo visuomenės informavimo priemonių pagalba, taip pat ir socialiniuose tinkluose visos Lietuvos mastu gyventojams buvo teikiama informacija, kad būtina dezinfekuoti drėgno valymo būdu bendrojo naudojimo objektus (laiptines, turėklus, rankenas, skambučius, kitus dažnai viso namo gyventojų liečiamus paviršius). „Matydami sklindančią informaciją, UAB „Gargždų būstas“ darbuotojai intensyviai bendravo su Visuomenės sveikatos biuro specialistais, kaip reikia elgtis šiuo laikotarpiu, kokių priemonių galima imtis užtikrinant gyventojų saugumą. Aiškios ir vieningos informacijos (juo labiau raštu) nebuvo gauta, tik teiktos rekomendacijos, svarstymai, kas galima ir ko ne. Per šį laikotarpį UAB „Gargždų būstas“ jokių veiksmų nesiėmė“, – užtikrino P. Smailytė.

Tačiau 2020 m. kovo 24 d. buvo gautas Klaipėdos rajono savivaldybės ekstremalios situacijos operacijų vadovo sprendimas „Dėl daugiabučių namų laiptinių ir bendrojo naudojimo patalpų dezinfekavimo organizavimo“ su nurodymu užtikrinti saugų dezinfekavimo darbų vykdymą karantino laikotarpiu. „Tą pačią dieną privalėjome informuoti Savivaldybę, kas atliks paviršių dezinfekavimą. Skubos tvarka išsiaiškinome, kad dezinfekavimas turi būti dažniausiai liečiamų paviršių valymas drėgnu būdu, o, nustačius užsikrėtimo atvejį daugiabučiame name, Klaipėdos rajono savivaldybės administracija yra pasirašiusi sutartį dėl visapusiško (visos laiptinės, visų paviršių nupurškimo, nuvalymo ir pan.) dezinfekavimo“, – aiškino P. Smailytė.

Situacija nestandartinė

Anot UAB „Gargždų būstas“ direktorės, po pateikto sprendimo nei laiko, nei kitų resursų nebuvo suteikta tinkamai, t. y. laiku informuoti gyventojus, galbūt atsiklausti apie poreikį. „Žinodami, kad namai nesinaudoja valymo įmonių paslaugomis, užtikrinti, kad gyventojai savarankiškai, saugiai, naudodami apsaugos priemones atliktų dažniausiai liečiamų paviršių valymą, mes tikrai negalėjome. Primename, kad tokia situacija Lietuvoje apskritai pirma, ir, tikėtina, visose savivaldybėse daugiabučių namų administratoriai susidūrė su tokiomis pat problemomis“, – pastebi pašnekovė.

Kovo 25 d. „Gargždų būstas“ pradėjo daugiabučių namų Gargždų mieste laiptinių dezinfekavimą drėgnu būdu, nuvalydami dažniausiai liečiamus paviršius valymo priemonėmis, turinčiomis dezinfekcinių priedų. Bendrovės darbuotojai negalėjo vykdyti visiškos dezinfekcijos, kadangi nėra šias specialias paslaugas teikianti įmonė, darbuotojai nėra tam specialiai atestuoti, apmokyti.

P. Smailytė informavo, kad per kovo mėnesį buvo dezinfekuojamos tik Gargždų miesto „Gargždų būsto“ administruojamų daugiabučių laiptinės, o nuo balandžio mėnesio (gavus iš Savivaldybės Turto valdymo skyriaus nurodymą) buvo imtasi priemonių dezinfekuoti ir miestelių, kaimų daugiabučių namų laiptines, koridorius ir pan. Atrinkti daugiabučiai namai miesteliuose (Dovilai, Kretingalė, Priekulė, Vėžaičiai), kaimuose (Kvietinių k.), kuriuose yra bendros laiptinės (nėra atskirų įėjimų), gyvena pakankamas kiekis gyventojų ir pan.

Reikėjo kreiptis nedelsiant

Už dezinfekavimo paslaugas kaina nustatyta įvertinus atvykimą (laikas, transportas), reikalingas dezinfekcines priemones (kaina, kiekis), būtinas asmens apsaugos priemones (įsigijimo trūkumas, tuo metu buvo neadekvačios kainos),  valymo priemones (apimtis). „Nepamirškime, kad į kainą yra įskaičiuotas ir pridėtinės vertės mokestis, kuris sudaro penktadalį bendros paslaugos kainos (konkrečiu atveju iš bendros dezinfekavimo kainos 205,70 Eur, PVM sudaro 35,70 Eur) – tai valstybės (mūsų visų) pajamos. Spaudoje publikuojant straipsnį apie būtiną dezinfekavimą, buvo paminėtos kai kurių bendrijų pirmininkų, kitų namų administratorių rinkos paslaugų užsakymo kainos, tad manome, kad dezinfekavimo paslaugas suteikėme tikrai pakankamai pigiai, atsižvelgdami į situaciją ir bandydami „išlaviruoti“ tarp nurodymo, poreikio, būtinybės, svarbumo, rizikos ir pan.“, – įsitikinusi P. Smailytė.

Ji akcentavo, kad namo gyventojai, matydami informaciją skelbimų lentoje (ir faktiškai atvykusius darbuotojus) apie atliekamus veiksmus, visada turi teisę nedelsiant kreiptis, jei yra neaiškumų, kyla klausimų, kodėl yra atliekami vienokie ar kitokie veiksmai. Buvo namų, kurių gyventojai patys paprašė (ir pasirašytinai įsipareigojo) savo lėšomis ir pajėgomis dezinfekuotis laiptines ir kitas bendrojo naudojimo patalpas.


KOMENTARAI

  • Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas, Ekstremaliųjų situacijų operacijų centro vadovas Justas RUŠKYS: „Situacija dėl koronaviruso buvo tikras iššūkis. Ir ne vien tik mums, su tuo susidūrė visas pasaulis. Pasaulio sveikatos organizacija, medikai, sveikatos apsaugos ekspertai, Sveikatos apsaugos ministerija nuolat akcentavo laikytis būtinųjų saugos priemonių, kad būtų galima suvaldyti šios ligos protrūkį ir išvengti tokios situacijos kaip Italijoje, JAV, kitose šalyse. Viena iš tokių priemonių ir buvo daugiabučių namų laiptinių dezinfekcija. Mes visi suprantame, kad bendro naudojimo patalpose yra didelė galimybė virusui sparčiai plisti. Laiptų turėklai, telefonspynė, lauko durų rankenos – tai daiktai, kuriuos mes visi liečiame. Tą suprato ir gyventojai, iš kurių mes sulaukėme nemažai klausimų, kas ir kaip turėtų valyti laiptines. Todėl Sveikatos apsaugos ministerija ir paruošė rekomendacijas, skirtas daugiabučių namų bendrijoms, patalpų savininkų įgaliotiems asmenims, namo administratoriams ir kt. fiziniams ir juridiniams asmenims, atsakingiems už namo priežiūros organizavimą. Šiose rekomendacijose buvo paaiškinta, kaip turi būti prižiūrimos laiptinės, kokias valymo medžiagas naudoti, kiek per dieną kartų vėdinti ir t. t., siekiant maksimaliai suvaldyti galimas COVID-19 rizikas. Mūsų Savivaldybė, remdamasi šiomis rekomendacijomis, priėmė sprendimą daugiabučių administratoriams, bendrijoms ar jungtinės veiklos sutartimi įgaliotiems asmenims pavesti užtikrinti laiptinių dezinfekciją. Ir tokius sprendimus priėmėme ne tik mes, bet ir kitos šalies savivaldybės.“

  • Teisininkė, BNI Švyturys verslo ir rekomendacijų klubo narė Andželika ŠAKINIENĖ: „Įmonės atstovai pirmiausia tinkamai turėjo informuoti gyventojus apie atliekamą dezinfekavimo paslaugą bei pateikti galimus tokios paslaugos įkainius. Tiek Vyriausybės nutarimu, tiek Savivaldybės sprendimu buvo nustatytas įpareigojimas tinkamai prižiūrėti, dezinfekuoti laiptines, bet šiuo atveju yra pažeista vartotojų pasirinkimo laisvė ir teisė. Pagal LR vartotojų teisių apsaugos įstatymo 3 str. vartotojai turi teisę savo nuožiūra įsigyti ir naudoti prekes ir paslaugas, t. y. pasirinkti pardavėją, paslaugų teikėją, gauti teisingą ir visapusišką informaciją apie teikiamas paslaugas, gauti informaciją apie savo teisių įgyvendinimo ir gynimo tvarką, į ekonominių interesų apsaugą. Kaip matyti iš situacijos, kurią pateikė Dovilų gyventoja, tokios jų teisės nebuvo įgyvendintos. UAB „Gargždų būstas“ taip pat negalėjo savavališkai nuskaičiuoti iš namo sukauptų lėšų už šią dezinfekavimo paslaugą. Tai taip pat akivaizdus vartotojų teisių pažeidimas. UAB „Gargždų būstas“ turėjo atskirais pranešimais informuoti gyventojus, kad yra konkrečiai numatyta tokia paslauga, nurodyti, kas ją sudaro, kainas bei nustatyti terminus, iki kada turi būti įvykdytas toks įsipareigojimas. Tuo labiau, kad tokia paslauga yra netradicinė ir nepastovi, o teikiama ekstremalioje situacijoje, COVID-19 kontekste. Čia akivaizdžiai galima įžvelgti tai, kad verslininkas – UAB „Gargždų būstas“ nesilaikė numatyto sąžiningos verslo praktikos principo, kuris taip pat aptartas LR vartotojų teisių apsaugos įstatyme.“

Agnė ADOMAITĖ

Rekomenduojami video