Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Sutriuškinta Kėdainius „valdžiusi“ grupuotė: išaiškintas prekybos narkotikais tinklas

Pastaraisiais metais Kėdainiai „išgarsėjo“ dėl kraupių rezonansinių nusikaltimų, tad į šio regiono problemas nuspręsta pažvelgti šiek tiek rimčiau nei įprastai. Mat turėta informacijos, kad Kėdainiuose veikia organizuota nusikalstama grupuotė, kuri neapsiribodama šio miesto ribomis vykdo stambaus masto vagystes, o vietiniams ir atvykėliams parduoda narkotines medžiagas.

Prireikė net 1,5 metų kruopštaus kriminalistų įdirbio, kad pagaliau būtų galima drąsiai pareikšti, jog minėta nusikalstama grupuotė buvo sutriuškinta. Už tai prie bylos dirbusiems pareigūnams net įteiktas „Metų seklių“ apdovanojimas.

Plačiau apie įvykdytus operatyvinius veiksmus tv3.lt papasakojo vienas iš apdovanotųjų Kauno apskrities Vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos Organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos II skyriaus viršininkas Rolandas Vaitkevičius.

– Kodėl kriminalistų žvilgsnis nukrypo į palyginus nedidelį Kėdainių miestą?

 Turėjome informacijos, kad Kėdainiuose veikia organizuota nusikalstama grupė žmonių. Netrukus įsitikinome, kad Kėdainiai nors ir mažas miestas, bet jis turi didelių problemų. Pats tyrimas buvo pradėtas dar 2016 metais. Jis užtruko apie 1,5 metų ir, tam tikra apimtimi, veiksmai tęsiami iki šiol. Kaip ir minėjau, Kėdainiai atitiko visus pavojingumo kriterijus, tad reikėjo imtis veiksmų. Įrodyti organizuotą nusikalstamumą, reiškia įrodyti pačią struktūrą, nustatyti grupės vadeivas, vykdytojus, bendrininkus. Laukė didelis, ilgas ir sunkus darbas. Kėdainiai ir taip buvo atsidūrę dėmesio centre dėl 4-mečio Matuko ir I. Strazdauskaitės nužudymų, padegtų policijos pareigūnų automobilių.

– Kokia buvo tyrimo pradžia?

– Pradėję tyrimą suradome labai daug visko. Buvo žmonės, kurie daro nusikaltimus, bet paprasti žmonės užmerkdavo akis, nes jie buvo įbauginti. Paaiškėjo, kad organizuota grupė vykdė nusikaltimus ne tik Kėdainiuose, kituose Lietuvos miestuose, bet ir užsienyje. Viena iš pagrindinių jų veiklos krypčių buvo užsienyje vykdomi nusikaltimai. Kilo problemų, nes ne visos kitų šalių teisėsaugos yra linkusios bendradarbiauti tiriant tarptautinius nusikaltimus. Tačiau masinėmis vagystėmis užsienyje ši gauja neapsiribojo. Jie taip pat vykdė prekybą narkotikais Kėdainiuose. Mums itin pagelbėjo danų ir belgų pareigūnai. Jie ne tik atliko svarbius operatyvinius veiksmus, bet ir sulaikė kelis įtariamuosius. Užsienyje tie asmenys vogė iš prabangių servisų. Ir vogdavo net ne automobilius, o daug tūkstančių eurų kainuojančias detales. Ten padaryti milijoniniai nuostoliai, kurių dalis skaičiuojama iki šiol.

– Ką galėtumėte papasakoti apie sulaikytus įtariamuosius?

– Šiuo metu turime 17 įtariamųjų, kurie, tikiu, vėlesniame etape visi be išimties taps kaltinamaisiais. Jų amžius svyruoja nuo 18 iki 45 metų. Užsienyje, jei neklystu, buvo sulaikyti 7 žmonės, visi likę Lietuvoje. Organizuotos nusikalstamos grupuotės pagrindiniai nariai gyveno prabangiuose namuose, važinėjo prabangiais automobiliais. Tačiau sunkiausia buvo įrodyti šios grupuotės lyderį, kuris įprastai nieko nedaro, tik pinigus pasiima. Jis, kaip paaiškėjo, gyveno ne Kėdainiuose, o Kaune, tačiau ne kartą buvo teigęs, kad „valdo Kėdainius“.

– Kaip buvo vykdoma prekyba narkotikais?

– Prekyba vyko itin intensyviai. Paskaičiavome, kad per valandą į „taškus“ ateidavo apie 60 pirkėjų. Taip iš vieno taško per savaitę nusikaltėliai „uždirbdavo“ apie 10 tūkst. eurų. Kėdainiuose tokių „taškų“ buvo bent 4 ar 5. Tas skaičius kisdavo, nes kai kažkas nutikdavo, tai vienas „taškas“ būdavo uždaromas ir atidaromas kitas. Narkotikai nebuvo parduodami primityviai. Jie (narkotikų pardavėjai – aut. past.) itin slapstydavosi. Nepamirškime to, kad narkotikai yra latentiškas nusikaltimas. Laimingi būna ir tie, kas pardavė, ir tie, kas nusipirko. Tad tiriant tokius nusikaltimus yra itin sunku surasti liudininkų, mat nukentėjusiųjų apskritai nebūna.

Narkotikų į Kėdainius atvažiuodavo žmonės iš visų Lietuvos miestų. Klientai vykdavo iš Jonavos, Panevėžio, Ukmergės ir kitur. Tiesa, mūsų užduotis buvo nustatyti organizuoto nusikalstamumo modelį, nusikaltimus dariusius asmenis, tad pačių narkomanų per šį tyrimą negaudėme.

– Kas bus sunkiausia atliekant šį tyrimą?

– Tam tikrais atvejais galima teigti, kad didmiestyje tokius tyrimus atlikti yra žymiai paprasčiau. Mat Kėdainiai, pripažinkime, nėra didelis miestas, tad ten dauguma vieni kitus pažįsta. Atlikdami tam tikrus veiksmus turėjome iššūkį, kaip atvykti į šį miestą nepastebėtiems. Nusikaltėliai mintinai žinojo vietos pareigūnų automobilių valstybinius numerius. Tad vos mums atvykus, jau atitinkamiems asmenims būdavo apie tai pranešta. Tai sakydavo žmonės, kad mums pasirodžius net barai ištuštėdavo. Jie puikiai žinojo, kur ir kas įvažiuoja ar išvažiuoja iš miesto. Tad sunkiausia buvo prakalbinti žmones. Tarkime, Kaune, jei pamatai pirmą kartą gyvenime nusikaltėlį, tai tikimybė jį sutikti dar sykį yra itin nedidelė. Tuo tarpu Kėdainiuose tu gali jį sutikti vienoje iš kelių ten esančių parduotuvių. Žmonės buvo įbauginti, bet sulaikius įtariamuosius ta įtampa atlėgo. Neturiu skaičių po ranka, bet neabejotinai po minėtų sulaikymo Kėdainiuose turėjo automatiškai sumažėti nusikaltimų. Manau, kad po visų šių įvykių Kėdainiuose išliks tokia tvarka, kuri turi būti, jei kalbame apie gyvenimą teisinėje valstybėje. Nusikaltėliai teigė, kad jie valdo miestą. Dabar taip tikrai nebebus.

– Ką galėtumėte papasakoti apie šios gaujos lyderį?

– Jam daugiau kaip 40 metų ir jis gyveno ne Kėdainiuose, bet Kaune. Tačiau visi Kėdainiai jį žinojo. Jis buvo žinomas ir policijai. Turėjo teistumų už pavienes nusikalstamas veikas, bet rimtesnių nemalonumų dėl to nesusilaukė. Nusikalstamu būdu įgytą turtą jis stengėsi nuslėpti visais įmanomais būdais. Niekada jo neužrašydavo savo vardu. Nepaisant to, jos mėgdavo demonstruoti prabangą, kurioje gyvena.

– Kokia tolimesnė bylos eiga?

– Tam tikri tyrimai yra atskirti vienas nuo kito. Tad dalis jų jau pasiekė teismą, kitais atvejais yra pateikti kaltinimai, o dar dėl kelių epizodų tyrimas yra tęsiamas. Juk nepakanka tik sulaikyti įtariamųjų, reikia dar ir įrodyti jų kaltę.

– Ką jums reiškia geriausio Kauno regiono seklio apdovanojimas?

– Dėl šio tyrimo sulaukėme „Metų seklių“ Kauno regione apdovanojimo. Tik atkreipiu dėmesį, kad laurai tenka visai su tyrimu dirbusiai komandai, ne man vienam. Daug veiksmų buvo atlikta ir galime pasidžiaugti rezultatais. Smagus darbo įvertinimas.

 

Andrius BAREIŠIS

Rekomenduojami video