Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Sunkiausiai besiverčiantiems primokėti už vaistus nereikės

Nuo liepos 1 d. Sveikatos apsaugos sistemoje įsigaliojo keletas naujovių. Viena iš jų – naujasis kompensuojamųjų vaistų kainynas, kuriame įrašyta per 2 tūkst. vaistų, beveik 100 jų – nauji prekiniai pavadinimai. Tai kraujo krešėjimą, širdies ir kraujagyslių, nervų sistemas veikiantys, taip pat antinavikiniai vaistai. Kainyne sumažėjo daugiau nei 700 vaistų bazinės kainos, 1 200 – išliko nepakitusios. Skaičiuojama, kad naujasis Kainynas per 2020 metų III ketvirtį Privalomojo sveikatos draudimo fondui (PSDF) leis sutaupyti apie 850 tūkst. eurų. Apie pokyčius „Valstiečių laikraštis“ kalbasi su Sveikatos apsaugos ministru Aurelijumi Veryga.

Džiugi žinia ta, kad nuo šio mėnesio mažas pajamas gaunantys, sunkiai besiverčiantys senjorai ir turintieji negalią kompensuojamuosius vaistus ir jiems reikiamas medicinos pagalbos priemones (MPP) galės įsigyti nemokėdami priemokų. Ką tai reiškia?

Tai reiškia, kad įsigydami kompensuojamuosius vaistus, nepriklausomai nuo vaisto kainos, nesvarbu, ar anksčiau už vaistą tekdavo primokėti kelis eurus, sunkiausiai besiverčiantys senjorai, neįgalieji nebeturės primokėti nė kiek. Tarkim, žmogus, turėdamas gydytojo receptą, iki šiol vaistinėje turėdavo sumokėti 3 eurų priemoką, dabar tą patį vaistą jis tiesiog pasiims ir nemokės nė cento.

Kokie žmonės pateks į šį sąrašą?

Numatyta, kad priemokų už vaistus ir MPP nelieka visiems 75 metų ir vyresniems žmonėms, taip pat senatvės pensininkams ir turintiems negalią, jei jų pajamos – pensijos, socialinės išmokos, pašalpos – nesieks 95 proc. minimalių vartojimo poreikių dydžio, t. y. išlaidų, reikalingų minimaliems žmogaus poreikiams tenkinti per mėnesį (maistui ir kt. prekėms, paslaugoms). Dabar šis rodiklis siekia 257 eurus.

Vaistams ar kitoms medicinos pagalbos priemonėms įsigyti skiriamus pinigus mažas pajamas gaunantieji ir turintieji negalią sutaupytus pinigus galės skirti kitoms reikmėms, o jiems reikalingus vaistus įsigyti be papildomų išlaidų.

Svarbu ir tai, kad mažas pajamas gaunantiems žmonėms ir turintiems negalią nereikės niekuo papildomai rūpintis, kad galėtų gauti šią kompensaciją – vaistinės pačios gaus ir matys šią informaciją elektroninėje sistemoje. Vaistinės, suteikiančios kompensuojamuosius vaistus ar MPP iš mažas pajamas gaunančių žmonių, priemokos neims, o vaistinei šis skirtumas bus kompensuojamas iš valstybės biudžeto lėšų. Šį modelį, jau taikomą socialinės gerovės valstybėse, Lietuvai pasiūlė Tarptautinė ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO).

Nustatyta, kad receptų kompensuojamosios priemokos sumų kontrolės mechanizmą ir apmokėjimo tvarką nustatys Valstybinė ligonių kasa (VLK). Papildomai reikės 3,7 mln. eurų priemokoms už kompensuojamus vaistus ir MPP padengti nuo 2020 m. liepos 1 d. iki 2020 gruodžio 31 d.

Tačiau šaukštas deguto statinėje vis dėlto yra – kai kurie pacientai, pabandę vaistinėse įsigyti vaistų be priemokų, jų negavo...

Apmaudu, kad diegiant šią naujovę nepavyko išvengti techninių trukdžių. Dėl jų gali atsitikti taip, kad žmonės ne iš karto galės pasinaudoti finansinę naštą lengvinančia naujove. Dėl plataus masto pokyčio – naujovė palies apie 250 tūkst. žmonių Lietuvoje – užsitęsė informacinių sprendimų diegimas. Ne visi techniniai sprendimai iš karto įgyvendinti tinkamai, kaip planuota, tad pirmosiomis dienomis įsigyjant vaistus be priemokos žmonės gali susidurti su sunkumais, tačiau pereinamasis laikotarpis ilgai nesitęs.

Šiek tiek ilgiau nei planuota užtruko Registrų centro (RC) suplanuotų informacinių technologijų sprendimų diegimas, jie reikalingi vaistinių darbui išduodant vaistus pagal naują tvarką. Tad gali būti, kad dėl to dar ne visos vaistinės galės matyti reikiamą informaciją ir tikslingai nemokamai išduoti vaistus tiems, kam jie priklauso. Labai prašome žmonių kantrybės ir atsiprašome, jei nutiks taip, kad kai kuriose vaistinėse jie negalės nemokamai gauti vaistų. Atsakingai sakau, kad tokie nesklandumai galimi tik pirmosiomis dienomis. RC ir vaistinių atstovai įpareigoti per savaitę išspręsti techninius nesklandumus, kad visos vaistinės galėtų sėkmingai išduoti reikiamus vaistus jų prašantiems žmonėms.

Taip pat įvesta nauja pacientų, guldomų į ligoninę planiniam gydymui, tyrimo dėl koronaviruso (COVID-19) tvarka. Nuo trečiadienio tyrimai bus atliekami ne visiems pacientams, kaip iki šiol...

Tyrimai bus atliekami tik tiems, kurie atitiks epidemiologinius ar klinikinius kriterijus dėl galimo užsikrėtimo koronavirusu – karščiuos, kosės, jiems bus pasunkėjęs kvėpavimas, pasireikš staigus uoslės ar skonio praradimas ar susilpnėjimas, arba jie 14 dienų laikotarpyje iki pasireiškiant simptomams bus turėję artimą sąlytį su patvirtintu koronaviruso infekcijos atveju, bus dirbę ar gydęsi slaugos ar globos namuose. Jei kartu su pacientu gydymo įstaigoje jo prižiūrėti ar slaugyti liks kitas žmogus, ir jei jis atitiks epidemiologinius ar klinikinius kriterijus, jam taip pat bus atliekamas koronaviruso infekcijos tyrimas. Naujoji tyrimų tvarka galios ir dienos stacionaro bei dienos chirurgijos paslaugoms.

O kas bus daroma su tais, kuriems atliks testą? Teks laukti atsakymo, tik tuomet gydyti?

Svarbu paminėti, kad planuotas paciento gydymas turi būti pradėtas nedelsiant, t. y. nelaukiant tyrimo atsakymo. Siekiant išvengti galimo koronaviruso plitimo, į ligoninę guldomi pacientai, kuriems tyrimas bus atliekamas dėl to, kad jie atitiks epidemiologinius ar klinikinius kriterijus, turės pasirašyti sutikimą būti izoliuoti atskiroje palatoje tol, kol bus gauti tyrimo rezultatai. Pacientui nepasirašius šio sutikimo, jam bus taikomas būtinasis hospitalizavimas ar būtinasis izoliavimas, t. y. pacientas bus izoliuojamas priverstinai, saugant ligoninės pacientus ir medikus nuo galimo užsikrėtimo. Kad tokia izoliacija neužtruktų ir atsakymas būtų gautas greičiau, tyrimai bus atliekami toje pačioje gydymo įstaigoje, kurioje gydomas pacientas.

Rekomenduojami video